Over de grens is het goedkoper Tankpiraten werkinkomen EgEBm Het Nieuwe Stadsblad Lonen stegen met 1,9 procent Steeds meer lioger opgeleiden Schulden beter in beeld Mooie megastallen inpassen in het landschap WERK Het is er goedkoper en de lonen zijn lager, dus is het goed voor onze con- currentiepositie. Met die redenering verplaatst een op de vijf grote Neder- iandse bedrijven haar activiteiten naar het buitenland. Sinds 2001 hebben ruim 600 grote bedrij ven activiteiten naar het buitenland ver plaatst en nog eens 200 bedrijven verwach- ten dat binnen twee jaar te doen. Het gaat vooral om bedrijven in de (hightech) indus- trie en dienstverlening. Vaak gaat het om bedrijven die al intemationaal georienteerd zijn. Voor de productie van goederen of dienst verlening komen vooral landen als Polen en Tsjechie in aanmerking, maar ook China en India. Bij ICT -diensten, transport of admi- nistratieve functies zijn vooral Duitsland en Belgie in trek. Een precieze schatting van de gevolgen voor de werkgelegenheid in Ne- derland kan het Centraal Bureau voor de Statistiek niet maken, maar dat valt door- gaans mee, want door verplaatsing van ac tiviteiten ontstaat mimte voor ander werk binnen het bedrijf in Nederland. nutricia HfflEJt Hoe meer kinderen hoe hoger de kindert Het minimumloon is met in gang van 1 ja nuari verhoogd tot 1335 euro per maand en gekoppeld daaraan gaan ook de uitke- ringen voor werklozen (WW), arbeidson- geschikten (WAO en WIA) en de oudedag- voorziening (AOW) omhoog. De aanpass- ingen zijn nodig omdat ook de lonen en de prijzen de afgelopen tijd zijn gestegen, geeft de regering als toelichting. De kin- derbijslag (die valt onder de minister voor jeugd en gezin) gaat niet omhoog; daar- voor geldt en andere regeling. De stijging is voor mensen met een WW- ofWIA-uitkering 1,37 procent. Wat dat op- levert is geheel afhankelijk van de hoogte van de uitkering; die is weer afhankelijk van het vroegere inkomen. Gepensioneerden alleenstaanden krijgen er 11 euro bij, echtparen en 16 euro. Zij komen daarmee op een bedrag van 914 re- spectievelijk 1251 euro netto. Weduwen en wezen krijgen een uitkering in het ka- der van de Algemene Nabestaandenwet. De uitkering bedraagt 70 procent van het minimumloon en stijgt dus ook. Dat doet ook de uitkering voor jong gehandicapten (Wajong), die het minimum jeugdloon volgt. De kinderbijslag gaat niet omhoog, omdat de hoogte daarvan de prijsstijging volgt en de prijzen zijn tot oktober niet gestegen. Naast de kinderbijslag ontvangen ouders ook nog kindertoeslag in plaats van de vroegere kinderkorting. Deze toeslag is af hankelijk van de hoogte van het gezinsin- komenHet hele verhaal is terug te vinden op de website van het ministerie van So- ciale Zaken en Werkgelegenheid (www.szw.nl). *L •- steeds vaker De lonen zijn in 2007 ge- middeld met 1,9 procent gestegen en dat is nauwe- lijks meer dan in 2006. De loonstijging varieert van gemiddeld 1,4 procent (industrie) tot 2,3 procent (landbouw en visserij, vervoer en communicatie, overige dienstverlening). Dit blijkt uit de Najaarsrapportage CAO-afspraken 2007 van minister Donner van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De cijfers over de lonen gaan alleen over wijzigingen in het contractloon. Individuele loonsverhogingen als gevolg van promoties en periodieken zijn niet meegenomen. Ook is er gekeken naar de afspraken over scholing, scholingsverlof, persoonlijke opleidingsplannen en persoonlijke opleidings- budgetten, die in vrijwel alle cao's voorkomen. Evenals de erkenning van elders verworven kennis en vaardigheden. Een steeds groter deel van de Nederlanders behaalt een di ploma in het hoger onderwijs. Vooral vrouwen nemen deze stijging voor hun rekening. Landen om ons heen laten ove- rigens zien dat het opleidingsniveau nog een stuk verder omhoog kan, deels omdat in die landen ook korte opleidin- gen in het hoger onderwijs aangeboden worden. Ook het aandeel Nederlanders met een zogenaamde start- kwalificatie (een afgeronde havo- of vwo-opleiding of mbo - 2) is toegenomen. Was dit in 1996 nog 60 procent, in 2006 had tweederde van de 15-64 jarigen een dergelijk niveau. Om te voorkomen dat mensen in problemen komen door te grote schulden, krijgen de instellingen die de registratie van schulden en leningen verzorgen toegang tot de gemeentelij- ke basisadministratie. De registraties worden verzorgd voor twee stichtingen: het Landelijk Informatiesysteem Schulden (LIS) en het Bureau Kredietregistratie (BKR). Het LIS is een register van bet- alingsachterstanden, opge- zet door marktpartijen. BKR legt betalingsverplichtingen vast van consumenten die een krediet, kredietfaciliteit of gsm -abonnement heb ben. De toegang tot het GBA voor de stichtingen LIS en BKR is nodig in de bestrijding van stille armoede en het voor komen van sociale uitslui- ting. De prijzen van vlees moeten concurrerend zijn, dus zal de productie goedkoper moeten. Schaalvergroting is dan het toverwoord en dat levert de zogenaamde megastallen op. Stallen waar minstens 250 melkkoeien, 7500 vleesvarkens of 120.000 kippen verblijven. Deze schaalvergroting is een ontwikkeling die net als elders in de economie voortkomt uit de steeds hogere eisen aan ef- ficientie, kwaliteit, marketing, innovatie en verduurzaming. Megastallen leiden overigens niet tot een uitbreiding van de veestapel; de Meststoffenwet voorkomt dat. Vanuit de samenleving is er wel een steeds kritischer geluid te horen over deze ontwikkeling in de landbouw. Lelijke bouwwerken in een ffaai historisch landschap, het negeren van dierenwelzijn, en de zware belasting van het milieu zijn enkele kritiekpunten. De ministers Cramer van Ruimte en Milieu en Verburg van Landbouw willen bij de bouw van megastallen geen extra aandacht voor de risico's, maar juist voor de kansen die er zijn. Uitgangspunt hierbij is dat me gastallen moeten bijdragen aan het verminderen van de mi- lieuvervuiling. Er moet een verbetering komen van het die renwelzijn en megastallen horen op zorgvuldig daartoe uit- gekozen locaties in het landelijke gebied of eventueel op een bedrijventerrein te verschijnen. Het is van beiang dat de stallen niet overal kunnen ontstaan om de impact op het landschap te verkleinen. De komende maanden zullen bei- de ministers met pro- vincies en gemeenten afspraken maken over de randvoorwaarden voor de ontwikkeling van megastallen. Dierwelzijn moet ook gediend zijn met de megastallen. Ook gsm -abonnementen zijn vaak veroorzakers van financiele problemen. Woensdag 16 januari 2008 - Pagina 46 "mn in in Tanhje vol en dan wegrijden zunder te betaleu. Het komt zoveei voor dat de poniphouders er in 2006 in somen- werking met justitie wat aan zijn gaan doen. Via een special website (tan- kenzonderbetalen.nl) zijn in ruim eon jaar tijd 10.000 aanglftes gedaan en daarbij gaat het om een bedrag van bijna een half miljoen euro. Via een deurwaarder kan de pomphou- rier proberen zijn geld alsnog te incas seren, maar als er drie keer aangifte is gedsan. gaat het Opentraar Ministerie over tot opsporing on vervolging. In ruim 600 gevalien treeft justitie taak stratten, boetes en gevangenisstraf tot twee maanden opgelegd. Voor een succesvolie opsporing is wel de ire schikbnarireid van goede canterabeei den. toednrcirtbeschrijving en kente- ken van gnoot beiang. Ook blijken er opvaiiend veei vnlse kentekens bij de doorrljders in omtoop zijn. Het OM zlet dat het tanken zorv der betalen vaak het opstapje is naar zwaardere criminaltteit. De nieeste mensen rekenen wel netjes

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 46