Zo normaal, niet gewoon! Nieuw gemaal tussen Schipluiden en Vlaardingen VANHEEE Ef? 6EEN WATElZJi'TMPZflU ZW. Werk in Uitvoering GdH JAN, IK WIST NIET DAT WO ZO VE? tfHOEK DE ZEE U/MNOEN Schoon water, droge voeten, sterke dijken Schoon wateT Droge voeten Sterke dijken Zo normaal, niet gewoon Schoon water, droge voeten en sterke dijken. Om dat voor iedereen vanzelf sprekend en heel normaal te houden, is Delfland dagelijks in touw. Zo normaal, niet gewoon! Hoogheemraadschap van Delfland, januari 2008 Foto: Manon Eekhout VEILIG WONEN, WERKEN EN RECREEREN IN DELFLAND MET STERKE DIJKEN, DROGE VOETEN EN SCHOON WATER Het werk van Delfland lijkt zo vanzelf- sprekend. Na negen maanden als dijk- graaf van Delfland weet ik dat het niet zo vanzelfsprekend is. Bijna tien jaar geleden kregen we in ons gebied te ma- ken met extreme regenval. Sinds die tijd heeft Delfland geweldige inspan- ningen geleverd en 00k de gemeenten hebben veel werk verzet. Maar de vraag blijft of bijvooTbeeld de capaciteit van de gemeentelijke riolering, nu en in de toekomst, voldoende is. Kunnen de rio- leringssystemen de hoeveelheid regen van 1998 aan? Daar moeten we belder en duidelijk over zijn: een garantie dat wateroverlast uitblijft, is nooit te geven. 4an de Vlaardingsekade, tussen Schip luiden en Vlaardingen, bouwt Delfland sen nieuw gemaal om meer water vanuit de polders naar de Vlaardingervaart te kunnen pompen. Het is niet mogelijk nieuwe pompen in het oude, monumentale gemaal te plaat- sen. Het nieuwe gemaal wordt 40 meter i/erder richting Vlaardingen gebouwd en kan straks 140.000 liter water per minuut i/anuit de polder pompen; dit is de helft meer dan voorheen. HierdooT wordt de kans op wateroverlast aanzienlijk kleiner. Pompen Eind 2007 zijn in de kant van de Vlaardin gervaart stalen damwanden geplaatst die dienen als tijdelijke kade. Ook is er geheid. Projectleider Marcel de Jong: "Op de betonnen heipalen wordt de komen- de maanden de kelder gebouwd waar de pompen in komen te staan. Daarna wordt het gebouw erop geplaatst. Het ontwerp voor dit gemaal was de basis voor de nieuwe stijl van poldergemalen. Het gemaal is voor een deel van glas, is herkenbaar aan de peilschaal en krijgt een dak met groen mos zodat het goed in de omgeving past." Naar het gemaal wordt een nieuwe sloot gegraven zodat het water vanuit de pol ders bij het gemaal kan komen. De sloot krijgt natuurvriendelijke oevers en een ruimte waar vissen kunnen paaien. Het nieuwe gemaal is eind juli 2008 af. Dit is een project van het programma Afvoer- en BergingsCapaciteit Delfland (ABCDelfland). Met dit programma neemt Delfland maatregelen om de kans op wateroverlast te verkleinen. De inves- teringskosten van dit gemaal bedragen 1.700.000,- waarbij een bijdrage van 200.000,- via de Dienst Landelijk Ge bied wordt verkregen in verband met de reconstructie Midden-Delfland. Uitdagingen Het komende jaar gaan we weer hard aan de slag. We zien voor onszelf een groot aantal uitdagingen. Een belang- rijke daarin is het streven om een opti- maal dienstverlenende overheid te zijn. Een professionele organisatie die klant- gericht is en voortdurend werkt aan een actieve en digitale dienstverlening. De belangrijkste uitdaging van dit jaar is om zoveel mogelijk inwoners van Delf land hun stem te laten uitbrengen bij de waterschapsverkiezingen in november. U hoort daar binnenkort meer over! M.A.P. van Haersma Buma Dijkgraaf ■■MHHBMKsaaMaMaHHHa Weet u hoe vaak u te maken heeft met het werk van Delfland? Het antwoord is simpel: elke dag. Dagelijks zuiveren wij uw afvalwater en zorgen we ervoor dat u veilig kunt wonen, ook al is dat soms wel zes meter onder de zeespiegel. Een gemiddeld gezin produceert zo'n 520 liter afvalwater per dag. Al dat af valwater wordt gezuiverd in een van de afvalwaterzuiveringsinstallaties in ons gebied. Maar Delfland zorgt er ook voor dat het oppervlaktewater schoon is en blijft. Schoon genoeg voor planten en dieren om in te leven en voor ons om in te zwemmen. Het regent in ons land steeds vaker en harder. Al dat regenwater moet zo snel mogelijk worden afgevoerd om water overlast te voorkomen. Daarvoor ligt in ons gebied ruim 4.300 kilometer aan sloten, vaarten en grachten. Met meer dan 100 gemalen pompt Delfland over- tollig water naar de Nieuwe Waterweg of de Noordzee. Het grootste deel van het gebied van Delfland ligt onder de zeespiegel, op sommige plaatsen wel zes meter. Bent u nieuwsgierig hoe hoog (of laag) u woont? Kijkt u eens op www.ahn.nl. Daar kunt u, door het invullen van uw postcode, zien of u boven of onder de zeespiegel woont. Om ervoor te zorgen dat we veilig kun nen blijven wonen, ligt door ons hele gebied bijna 700 kilometer aan dijken en duinen. Om een beeld te schetsem dat is de afstand van Delft tot in het centrum van Berlijn. Delfland zorgt er voor dat deze waterkeringen goed wor den onderhouden.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 21