Gezondere wereld met wonderschone lampen van Lightfresh Geniet ook in de winterse maanden van extra daglicht Historie van Schiedam De uitvinding: een lamp die de lucht zuivert Het Nieuwe Stadsblad Kerkdiensten De emmer omgeving van Delfshaven waarbij geen hoge eisen aan hun vaardigheden werden ge- steld. Het gevolg was dat ze hem smeerden als het werk aan de loeiende ovens hen te heet werd. Gesloopt Een werkgever die omnibussen stuurde om personeel op te ha- len, zag zijn goede bedoelingen stranden omdat de bussen wer den gesloopt, de paarden aan- gevallen en de bestuurders ge- molesteerd. Het waren voorna- melijk jongens die zich hieraan schuldig maakten. Ook de vol- wassen arbeiders van de glasfa- brieken waren geen lieverdjes. De lichamelijke inspanningen, het routinematige en het ruwe van het werk, de hitte en het ja- gerige maakten dat veel glasbla- zers prikkelbaar waren. Oud werden ze maar zelden. Door de extreme werkom- standigheden, lustten de glasblazers wel meer dan een slokje. Soms gooiden zij de thee uit hun van huis meegebrachte fles op straat om die in de kroeg te vullen met jenever. Ze lieten het zich goed smaken. Vervolg In de Heilig Hartkerk (Gor- zen) is er zondag om 9.45 uur een eucharistieviering waarin pastoor Froger zal voorgaan. De zang wordt verzorgd door het Heilig Hartkoor. Om 11.00 uur is er een Engelstalige eucharistie viering. Met drank op achter het stuur SCHIEDAM - De politie heeft van vrijdagavond zes uur tot zaterdagochtend half twee een alcoholcontrole uitgevoerd. Agenten contro- leerden daarbij 682 bestuur ders op de Tjalklaan. In to- taal bleken 10 bestuurders teveel te hebben gedronken. Bij 5 arrestanten is het rijbe- wijs ingevorderd. Het hoogst geblazen alcoholpromillage was 1,4 in het bloed. Schilderen als Bob Ross SCHIEDAM - Wie herinnert zich niet de zoetgevooisde stem van Bob Ross? De kun- stenaar die in een paar pen- seelstreken een indrukwek- kend schilderij kon produce- ren. Liefhebbers krijgen nu de mogelijkheid om de kunst af te kijken en zelf creatief aan de slag te gaan. Zowel zaterdag 26 januari als zon dag 27 januari wordt in wijk- centrum De Erker van 13.00 tot 17.00 uur de workshop Bob Ross schilderen gege- ven. De kosten zijn 35 eruo per keer. Inschrijven bij het wijkcen- trum of via www.welzijn- schiedam.nl. SCHIEDAM - Schiedam heeft een aantal glasfabrie- ken op haar grondgebied gehad. De grote glasfabriek aan de Buitenhavenweg is daarvan wel de bekendste. Glasblazen was zwaar werk en de glasblazers hadden vaak dorst. Het leven in een dergelijke fa- briek was vaak verre van aange- naam. Het was er bloedheet, de werkdagen lang en het werk zwaar. Ook kinderarbeid be- hoorde ertoe. Het blazen van glas is al heel oud. Reeds omst- reeks vijftig voor Christus blies men door een holle buis glas. in de 17e een 18e eeuw was Ne- derland een van de grote pro- ducenten van glas. In de buurt van de glasoven werkten drie tot vijf mensen die bijvoorbeeld flessen maakten. Een leerling, de aanhanger, vaak een jongen van een jaar of tien, haalde met de blaaspijp een bolletje vloei- baar glas uit de oven en gaf die aan de glasblazer. De blazer blies in een mal de vorm van de fles. De fles werd daarna uit de vorm gehaald en afgekoeld in een koeloven nadat een mond apart was aangebracht en ge- modelleerd. Sjofel Glasblazers hadden vaak een slechte reputatie. Aan het begin van de 20e eeuw was Schiedam SCHIEDAM - Op de glasfa briek aan de Buitenhaven weg kreeg in de jaren vijftig een jongen opdracht 'de emmer te gaan halen'. Hij liep daarmee naar de mou- terij in de Bakkerstraat. Twee sigaren dienden als betaling. Tegen de bij de stookketels werkzame mou- ter schreeuwde hij waar hij de twee sigaren legde. Hij draaide de kraan van de stookketel open en vulde de emmer met moutwijn onder goedkeuring van de mouter. Als hij terug is in fabriek spoelen de ongeduldig wachtende arbeiders hun koffiemokken en als water glijdt het spul naar binnen. Maar tevreden zijn ze niet. Tegen de jongen wordt ge- zegd: een volgende keer harder te lopen.... het centrum van de glasindus- trie. Er waren vier glasblazerijen en er woonden zo'n zestien- honderd glasblazers. De jene- verindustrie in Schiedam had uiteraard veel flessen nodig. De glasblazers waren soms bleke, sjofele lieden die er niet voor te- rugdeinsden in staking te gaan. Het werk was fysiek zeer zwaar en de werkdagen en -nachten waren lang. Werkgevers haal- den hun glasblazers vanuit de De glasfabriek van Van Deventer naast de flrma J. de Kuyper Zn aan de Buitenhavenweg in Schiedam. roT0: PR Markt Lette heeft zojuist sigarettenrook gepompt in twee afgesloten gedeeltjes. Links, bij een nor- male lamp, blijft de rook. Rechts ontneemt een lamp van Lightfresh alle rook uit de omgeving. De lampen van lightfresh zijn alleen te bestellen via de websi te. Volgens Lette is voor die op- zet gekozen om de prijzen zo laag mogelijk te kunnen hou- den. "We zijn fabrikant en eind- verkoper tegelijk, daardoor kunnen we de lampen tegen een normaal tarief aanbieden. Onze goedkoopste lamp kost 19,50 euro, maar ze gaan wel tweemaal zo lang mee als een normale spaarlamp. Dan praat je over meer dan tienduizend uur. En als je het vergelijkt met andere luchtzui- veraars zijn wij veel goedko- per", aldus Lette die samen met Wegener Huis-aanhuisMedia een speciale lezersactie heeft opgezet om de luchtzuiverende Lightfresh-lamp te promoten. Bij aankoop van drie lampen van Lightfresh krijgt de lezer een gratis daglichdamp er voor niets bij! Bij aankoop van drie producten uit de webshop ontvangt u een GRATIS daglichtlamp ter waar- de van 35 euro! Om deze extra lamp te ontvangen dient u bij het plaatsen van de bestelling in het opmerkingenvak de volgen de tekst in te vullen: Wegener Huis-aan huisMedia. Lightfresh- lampen zijn al leen verkrijg- baar via de webshop op www.lightfresh.nl Lampje van Willie Wortel zou ongelooflijk jaloers worden op de nieuw ont- wikkelde wonderlamp van het Nederlandse bedrijf Lightfresh. De lampen van Lightfresh geven niet alleen licht, maar zorgen er bo- venal voor dat de lucht ge- zuiverd wordt van rook, fij- nstof, bacterien, pollen en huisstofmijt. Mark Lette, de commercieel di- recteur van Lightfresh, spreekt van een uniek product. "We zijn de enige in de wereld op het ge- bied van dit soort luchtzuive rende lampen. Wereldwijd hebben we er pa tent op en de belangstelling voor onze lampen is bijzonder groot. Maar dat verbaast me eigenlijk ook niet, want we hebben een uniek product, terwijl er heel veel mis is met de lucht- kwaliteit. Niet alleen in woonhui- m zen, maar ook bij bedrij- 1 ven, op kantoren, scho- len, ziekenhuizen, noem maar op. Lette doelt op het fijn- stofprobleem dat een ge volg is van de vele printers en computers die overal staan, terwijl ook in behang en meubels stoffen verwerkt zijn die de luchtkwaliteit ver- slechteren. "Het aantal astma- patienten is de laatste tien jaar verdubbeld", zegt Lette. "Daarom zijn we hier ook op in- gesprongen. Het fijnstofniveau ligt zo hoog dat het een gevaar vormt voor de gezondheid." Het wondermiddel in de lampen van Lightfresh is de ionisator die in de lamp zit. In een ruimte van 45 kubieke meter reduceert een lamp van Lightfresh in drie uur tijd 95 procent van alle fijnstofdeeltjes, bacte rien en pollen. Op de site van het bedrijf, www.lightfresh.nl, is een demofilm te zien waarop de Lightfreshlamp een portie rook in korte tijd compleet wegzuivert. Lette: "We hebben de lamp laten testen door een wetenschappelijk in- stituut verbonden aan de universiteit van Bochum, 33 omdat die gespecialiseerd zijn in luchtkwaliteit. Daar waren ze helemaal y ondersteboven van onze Hlamp. Ze hadden nog nooit een ionisator gezien met zo'n grote capaciteit. Maar hij zet dan ook per se- conde per kubieke centimeter vier miljoen positieve ionen om in negatieve ionen. We heb ben drie jaar aan de ontwikke- ling van de lamp gewerkt, maar het is echt de oplossing voor het luchtprobleem." Ligthfresh heeft negentien ver- schillende lampen, waaronder de TL en de Anion Full Spec trum. Deze beide lampen ge ven volledig daglicht af, met als positief effect de aanmaak van Vita- mine D in het lichaam. Lampen met daglicht verhogen het concen- tratievermogen en zijn daarom ideaal voor kantoren en scholen. Daglichtlampen wor den daarnaast veel ge- bruikt door mensen met last van winterdepressies. De Warm Light is te verge- lijken met de softone- lamp, terwijl de Candle Light lijkt op het kaarsje in de kroon- luchter, zij het dat de Lightf- resh-lampen ook de lucht zui- veren. Bovendien heeft Lightfresh de Plug In ontwikkeld die zo in het stopcontact gaat en de lucht zuivert, met ook nog een versie voor in de auto. Helemaal bijzonder is de Anion Night Bulb: een lamp die geen licht geeft, maar 'slechts' de lucht zuivert, ideaal voor 's nachts dus. Woensdag 23 januari 2008 - Pagina 24 Dorstige glasblazers DOOR FRANS ASSENBERG UlGHTFHESW wvw.deweekkrant til FOtO: GERT PERD0N m fcwMSaw

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 24