8 Topkwaliteit online! TevredenheidsGarantie Schoonenberg Cj rri'ffl.WTiiL Het Nieuwe Stadsblad Het Mariabeeld dat niet naar Antwerpen wilde KUK EN WIN UNIEK! I Het vrouwenmagazine! :U 1 Vyo,ensdtig3QjftiuWiI£00fS-Pagingjl8 SCHIEDAM - In de Grote of St. Janskerk staat een bij- zonder Mariabeeldje waar- aan een wel zeer merkwaar- dige geschiedenis is gekop- peld. De bouw van de Grote of St. Janskerk van Schiedam startte al in de Middeleeuwen. In de 14e eeuw vond er een merk- waardig incident plaats met een Mariabeeld. In een akte van 1262 is voor het eerst sprake van Schiedam. Bis- schop Hendrik van Utrecht keurde toen de bouw goed van een kerkje dat in 1271 werd in- gewijd. Het gebedshuis besloeg het voorste gedeelte van het middenschip en hoogkoor van de huidige kerk. Dit gebedshuis werd echter door de groei van de stad te klein en men ging over tot de bouw van een grote- re kerk. Helaas zijn de kerkrekeningen niet bewaard gebleven zodat er geen verdere gegevens over be- kend zijn. Ook geschreven bronnen ontbreken. De bouw zal omstreeks het midden van de 15e eeuw zijn begonnen en omstreeks 1500 beeindigd. In 1428 was er een grote stads- brand die de kerk wellicht ook trof hetgeen tot de uitbreiding kan hebben geleid. De toren moet toen tegelijkertijd zijn ge- bouwd. Er stonden oorspronke- lijk vier torentjes op de hoeken Eigen wil Het kwam wel vaker voor in de Middeleeuwen dat beel- den een eigen wil leken te hebben. Ook in Delft deed zich iets dergelijks voor toen in 1381 de Nieuwe Kerk aan zo'n beeld kwam. Het beeld was eveneens gemaakt door een beeldenmaker die op weg was naar de jaarmarkt in Antwerpen. Hij kon met zijn schip niet van de Voldersgracht wegva- ren. Mogelijk dat door de ondiepte van de haven en de diepgang van het schip het vaartuig was vastgelopen. Echter, het was niet onge- bruikelijk in die tijd dat zulke gebeurtenissen werden toe- geschreven aan een hogere macht. Het Mariabeeld in Schiedam speelde een rol in het leven van de heilige Lid- wina. van de bovenste omloop. De hoogte was in totaal 54 meter; een wenteltrap van 202 treden voerde naar boven. Antwerpen Een merkwaardig gebeurtenis deed zich voor toen een beeld Schiedam niet wilde verlaten Het vond plaats in de tijd dat de heilige Lidwina in Schiedam woonde. Een beeldenmaker be- zocht Schiedam. Hij had een In de 14e eeuw vond een merkwaardig incident plaats met een Mariabeeld. beeld van 'onser liever vrouwe' (Maria) in bezit. Het was zijn bedoeling het beeld op de markt van Antwer pen te gaan verkopen. Toen het beeld in zijn schip was en men het van de kant wilde duwen, was het zeer zwaar en niet in be- weging te krijgen. Die onbe- weeglijkheid werd toegeschre- ven aan de aanwezigheid van het beeld. Het lukt ook niet om het schip met meer dan twintig mannen van de kant te duwen. Plek in kerk Ten lange leste namen zij aan dat het Mariabeeld de oorzaak van het probleem was en beslo- ten werd het beeld in Schiedam te laten. Verondersteld werd dat het beeld een plek in de kerk van Schiedam verkoos boven een reis naar Antwerpen. Sinds 1380 beschikt de kerk over dit bijzondere beeld. Kostbaarheden De kerk had een sacra- mentshuisje waarin gewijde hosties werden bewaard. In 1484 werd iemand ver- oordeeld die de glazen in- sloeg van een kastje waarin kostbaarheden die met het Mariabeeld te maken had- den, werden bewaard. KERKDIENSTEN •In de Heilig Hartkerk (Gor- zen) is er zondag om 9.45 uur een feestelijke viering met het Rozenburgs Man- nenkoor, voorganger is dia- ken Jacques Collignon. Na afloop is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken. Om 11.00 uur is er een En- gelstalige eucharistieviering in de pastorie. •In de Sint Jan de Doper- Vi- sitatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat dit weekend Pater Leo de Jong O.P. voor, zater- dag 17.00 uur met muzikale begeleiding, zondag 10.30 uur met als gastkoor de Oos- tercantorij o.l.v. Andre Vis. Op Aswoensdag 6/2 om 17.00 uur gebedsdienst. •Kerkdiensten, 3 februari Protestantse Kerk Schiedam diensten om 10.00 uurGro te Kerk ds. w. v.d. vegt (SOW-dienst). Lutherse Kerk ds. T. Aris, Rotterdam (SOW-dienst). Dorpskerk ds. J. v.d. Peppel. De Arkds. M.. Russchen. (Magnalia Deikerk en Bethelkapel zijn gesloten). •Op zondag 3 februari zijn er in de Christelijke Gerefor- meerde Hoeksteenkerk (hoek Warande/BK-laan) kerkdiensten om 9.30 en 14.45 uur. 's Morgens is er een leesdienst en's middags is de voorganger ds. J.W. Schoonderwoerd. •Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap aan de Westvest 90-92, voorganger is mw. M. Nieuwenhuis. •In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Hoog- mis, P.M.Vismans. Dinsdag 12 februari. Schiedam, St. Liduinastraat 15, tel. (010) 426 31 80. Uw oren testen? Bij Schooneriberg kan het gratis. Binnen een kwartier weet u precies hoe het ervoor staat met uw gehoor. Bovendien krijgt u er een per- soonlijk en deskundig hooradvies bij. Wat leuk om te horen. Vraag naar onze www.schoonenberg.nl HOORCOMFORT ^^0 De kerk en het beeld DOOR FRANS ASSENBERG FOTO: PR Gratis Hoortest 1 bloemennl Zet jouwValentijn in de Bloemen! ViaTopbloemen.nl bestel je gemakkelijk en snel een bos bloemen: verschillende gemengde boeketten, maar bijvoorbeeld ook bossen tulpen of rozen hebben zij in hun assortiment. Voor elke gelegenheid is er wel iets te vinden: een geboorte, begrafenis, verjaardag of zomaar. De bloemen kun je ook nog combineren met een knuffel, ballon of goede fles wijn. Speciaal voor Skuzzie geeftTopbloemen.nl 50 boeketten ter waarde van 21,95 weg! En metValentijnsdag in het vooruitzicht geef jij hem natuurlijk aan je grote liefde. Kijk op www.skuzzie.nl/acties en beantwoord de vraag! Tevreden over de keuze - Tevreden over de prijs - Tevreden over de kwaliteit - Tevreden over de nazorg

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 18