'deze neering is merkelijk verloopen en veel naar elders geweeken' Geuzen verzetten zich als eerste Miljoen de Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - Schiedam, Je- neverstad. Zo kennen vele Nederlanders Schiedam. Maar dat deze stad lang ge- leden ook een vissersplaats was, is veel minder bekend. In de loop van de 18e eeuw ruimde de visserij het veld voor de branderijen. Net als in voorgaande eeuwen was de visserij in Schiedam in de 17e eeuw het hoofdmiddel van bestaan. Als in 1585 de Sta- ten van Holland Schiedam een extra belasting opleggen ten be- hoeve van de zeer hoge oorlogs- kosten, wijst Schiedam dat af: geen geld! Immers, de inkom- sten uit de haringvisserij zijn achteruit gegaan ten gevolge van de verbeurdverklaringen van schepen en lading in de omringende landen. Haring De omvang van de visserij in die tijd kan worden vastgesteld aan de hand van de resultaten van de aanvoer van haring. Er is een aantal registers bewaard geble- ven uit de periode 1597 tot 1788. Nauwgezet is daarin vastgelegd welke schipper met welk schip de vis aanvoerde. Opvallend zijn dan de oorlogsjaren 1652 en 1653 waarin een fractie werd ge- vangen van wat gebruikelijk was. Een dieptepunt waren de jaren 1665 en 1666 waarin geen of bijna geen aanvoer was. 1672 Kapers Vanaf 1700 tot ongeveer 1710 leden de reders grote verliezen vanwege de activi- teiten van kapers uit Calais en Duinkerken. Mogelijk trokken zij daarop hun geld uit de visserij terug en staken dat in de meer lucratieve branderijen. Als de haring- schepen gingen naar zee gingen, moest de reder maar afwachten of zij terugkwa- men. De rentabiliteit van branderijen was groter dan die van de visserij, waarvan de resultaten uiteindelijk de ondergang hebben ingeleid. Ook werden vissersschepen omgebouwd tot koopvaar- ders om granen voor de pro- ductie van moutwijn aan te voeren. Diverse oorzaken zijn derhalve aan te dragen voor de teloorgang van de Schiedamse visserij. en 1673 waren eveneens dra- matisch slecht te noemen. Oor zaken zijn de oorlogen met En- geland. Tijden de Spaanse Suc- cessieoorlog is de vermindering ook waameembaar. Omstreeks 1720 begint het proces van langzame teruggang van de aanvoer. Over en uit voor de vis serij in Schiedam was het in het tweede deel van de 18e eeuw als er jaren zijn dat er niets wordt aangebracht. m, Net als in voorgaande eeuwen was de visserij in Schiedam in de 17e eeuw het hoofdmiddel van be staan. F0T0: PR Maar, hoe komt dat eigenlijk, die temggang van de visserij in Schiedam? Daar blijken diverse mogelijkheden voor te bestaan. deze neering is merkelijk ver loopen en veel naar elders ge weeken,' valt te lezen in een werk uit 1744 geheten de 'Te- genwoordige Staat van alle vol- keren'. Moutwijnindustrie Volgens historici werd het ont- stane gat in de lokale economie opgevuld door de opkomst van de moutwijnindustrie. Voor de visserij was in het 18e eeuwse Schiedam geen plaats meer aan de kades vanwege de benodigde ruimte die de bran derijen nodig hadden voor de opslag van graan aangevoerd door koopvaarders. Of de vis- sers uitweken naar bijvoor- beeld Vlaardingen is onbe- kend. College Ondanks het verdwijnen van de haringvisserij uit Schiedam bleef de stad wel lid van het College van de Grote Visserij dat op de vis serij toezicht hield. Toen de visserij stagneerde ver- dween ook het lidmaat- schap. Dit stopte in 1795. SCHIEDAM - De leden van de eerste verzetsgroep noemden zich Geuzen. Om het officieel te maken gingen ze over tot het beedigen van de manschappen. Pamfletten ondersteunden hun acties. 'Onthoudt namen en da- den van landverraders en Duitsgezinden,' was het credo. De bal gaat rollen. De stencil- machine draait, wapens wor den de bezetter afhandig ge- maakt, draden doorgesneden en ondertussen groeit het Geu- zenleger. Hierdoor neemt ook het gevaar toe ontdekt te wor den. Arie Kop ontmoet als huur- ophaalder Jan Smit die op de werf van Wilton-Feyenoord in Schiedam werkt. Ze raken aan de praat en Smit wordt contact- man bij Wilton. Ze zijn van me- ning dat ook groepen binnen bedrijven van belang zijn. Dit contact blijkt later fatale gevol- gen te hebben. Jan Kijne heeft, net als Schiedammer Bernard IJzerdraat, bij het onderwijs ge- werkt. A1 loopt hij graag mee, lid is ie niet van wandelclub 'Flar- dinga'. Tussen de twee verschil- lende mannen is een beging van vriendschap ontstaan. Als Kijne enkele Geuzenberichten heeft gelezen is hij opgetogen. Hij wil er tegenaan. In zijn ogen moet er worden gesaboteerd, gespioneerd, er moeten inlich- tingen komen over de Duitse in- stallaties en versterkingen, over munitieopsiagplaatsen. A1 die Ik beloof. Als de Vlaardingse wande- laar Jan Klijne bij Ijzerdraat op bezoek komt en een paar van de Geuzenberichten leest is hij opgetogen. Ijzerdraat gaat met Kijne naar het huis van Kop, de eerste Geuzen beedigen. Im mers, alle leden van het Geuzenleger moeten een eed van trouw afleggen, aan hem en aan elkaar verbon- den zijn. 'Iedere goede Nederlander dient Geus te zijn,' zo lijkt zijn standpunt. Kop is er niet, maar Ijzerd raat kan niet wachten. Kor- pershoek en Van der Ende zijn gei'mponeerd door zijn woorden en doen mee: 'Ik beloof in deze ernstige tijden een goede Nederlandse Geus te zijn.' De mannen gloeien van geestdrift. gegevens moeten worden door- geseind naar Engeland, waar de regering van Nederland zetelt. Alleen dan zijn ze de naam 'Geus' waardig. Aan de wandel Ijzerdraat vindt het prachtig. Samen zullen ze de organisatie opbouwen. Kijne voor de prak- tische kant en hij voor de pamf letten en de verbinding met En geland. Kijne gaat naar de De wandelvereniging "Flardinga"op de Hoflaan. Vooraan rechts loopt Arie Kop Tweede Maasboschstraat, naar het huis van Arie Kop. Hij is niet alleen. Ook Flardinga-bestuurs- leden Ies Korpershoek en Sjaak Van der Ende zitten er. Kijne ontvouwd zijn plannen. Het moet als wandelclub eenvoudig zijn om tijdens het lopen de ogen meer gericht te houden op telefoonleidingen, kabelaan- sluitingen, afweergeschut en dergelijke dan op koeien en bloemen. 'Engeland' kan er enorm gemak van hebben. Ze zijn enthousiast. Eindelijk kun- nen ze wat tegen de vijand on- dememen! De productie van de pamfletten gaat onverminderd verder. Nummer 7 alweer: 'De hele we- reld weet nu reeds, dat Duits- land deze oorlog spoedig moet opgeven.' Ondertussen ont- snappen Britse soldaten ter- nauwernood op het strand van Calais aan de Duitsers De gedachten van de ver- zetsmannen gaan uit naar een Geuzenleger van hon- derdduizenden Nederlan ders. Medewerking van een half miljoen landgenoten is wel nodig. Zij moeten zor- gen voor een snelle zending van berichten. Kerkdiensten Schiedam •Zondag zijn er in de Chris- telijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek Wa- rande/BK-laan) kerkdien sten om 9.30 en 16.30 uur, voorganger is ds. A. Stehou- wer •In de Sint Jan de Doper - Vi- sitatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat Pater Leo de Jong O.P. dit weekend voor in de eucharistie. Zaterdag 17.00 u met muzikale begeleiding van Netty Dijkstra. Zondag 10.30 uur met samenzang o.l. v. Wim v.d. Steen. •Kerkdiensten Protestantse Kerk Schiedam om 10.00 uur: Magnalia Deikerk ds. M. Russchen (SOW/ZWO-^ dienst met koorzang), Dorpskerkds. J. v.d. Peppel. De Ark ds. mv. A. v.d. Bos- v.Straelen. Grote Kerk en Bethelkapel gesloten. •Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap aan de Westvest 90-92, voorgan ger is Ds. G. Chr. Duinker. •In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Ge- zongen Hoogmis, predikatie pastoor P.M. Vismans. •In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eucharistieviering of dienst van Woord en Communie. •In de Frankelandkapel, Sint Liduinastraat 10, is zondag om 10 uur eucharistievie ring met als voorganger pa ter K. Veltman en medewer king van het Liduinakoor. •Zondag zijn er diensten in de Nederlands Gerefor meerde kerk, Westvest 30 om 9.30 Songs of Praise in Grote Kerk SCHIEDAM - Op zaterdag 16 februari zal het inloopcon- cert verzorgd worden door het Chr. Gemengd Koor 'Song of Praise' uit Rotter dam. Dit grote koor staat onder leiding van Reinate Heemskerk. Het koor wordt aan het koororgel begeleid door Jan Teeuw. De aan- vang is 15.00 uur en de toe- gang is vrij. Drie verdachten aangehouden SCHIEDAM - Politieagenten van district Waterweg- Noord stelden vrijdagavond rond half acht een nader on- derzoek in toen een 41 -jarige man meldde dat hij was mis- handeld door zijn broer en ouders. Na onderzoek bleek het om een lang slepende familier- uzie te gaan die op het Schutterveld tot een klimax was gekomen. Hierbij was een mes getrokken en werd de jas van de 41-jarige man vernield. Niemand raakte gewond. De politie hield vervolgens een 23-jarige broer, zijn 71- jarige vader en zijn 67-jarige moeder aan. Het onderzoek wordt voortgezet. Ringleverbokaal VLAARDINGEN - De presti- gieuze Ringleverbokaal bij de atletiekvereniging Fortu- na ging naar Monique Leen- vaart. De midden en lange afstandloopster liep vorig jaar op de afstanden tussen de 1500 meter en halve ma rathon louter nieuwe per- soonlijke- en clubrecords Woensdag 13 februari 2008 - Pagina 35 Geen jenever maar vis DOOR FRANS ASSENBERG v. mMMviwmmmmmmmrnmmmmmmimimM Wandelclub in verzet DOOR FRANS ASSENBERG FOTO: STREEKMUSEUM JAN ANDERSON

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 35