BMW 1-serie gaat luchtig door het leven auto smotoren Rat Bravo 1.6 Multijet, kleiner is het devies rri'MSfriiiL Het Nieuwe Stadsblad I Lexus IS F: rijdt zoals hij klinkt AUTO Een logische stap na de hatchback en coupe is een cabriolet op basis van de BMW 1-serie. Mede dankzij de toepassing van een soft- top blijft de vanafprijs be- perkt tot 34.800 euro en daarmee kan het premium- merk BMW prima concur- reren met meer algemene merken die stuk voor stuk een relatief duur variodak (coupe cabriolet) toepas- sen. Ook in winterse om- standigheden is de elektri- sche softtop van de 1-serie prima gei'soleerd en voor- zien van een verwarmde giazen achterruit. In 22 se- conden is de auto helemaal open en deze operatie kan zelfs rijdend tot 40 km/u ge- schieden. De coupe dient uiteraard als basis, maar de cabrio is wat design betreft beter geslaagd, zowel open als met dichte kap. Alle typische BMW-kenmerken zijn aanwezig, zoals de lange wielbasis en de perfecte ge- wichtsverdeling over voor- en achterwielen. En dat levert ook het te verwachten rijgenoegen op. De nodige elektronica voor- komt dat de achterwielaandrij- ver gaat glijden bij gripverlies, maar net voor het moment van ingrijpen geeft de auto de berij- der het gevoel toch nog zelf te mogen corrigeren. En dat ge- combineerd met het machtige geluid van de 3 liter 6 cilinder in de 125i, zorgt ervoor dat iedere meter een plezier is. De serie be- gint echter al met de 118i en 120i, terwijl zakelijke rijders in hun nopjes zullen zijn met de 120d. De topper in de lijn is de biturbo 135i. Voorin biedt de 1-serie ca brio volop de ruimte, staan goe- de steun biedende stoelen en is het dashboard overzichtelijk. De ruimte op de achterbank is bescheiden, zowel voor de be- nen als in de breedte. Achter de hoofdsteunen zijn rolbeugels geplaatst. De bagageruimte va- rieert qua inhoud tussen 260 en 305 liter afhankelijk van de stand van de kap. Ook is er een mogelijkheid langere voorwer- pen door de rugleuning van de achterbank naar binnen te ste- ken. Lexus laat met de IS F zien dat het meer kan dan ui- terst luxueuze auto's bouwen. Met deze rakker spreekt het Japanse merk ook op gebied van sporti- viteit een woordje mee. Aan de oorspronkelijke IS is door de Lexus-techneuten behoorlijk gesleuteld om een auto neer te zetten, die kan wedijveren met een Audi RS4, een Mercedes C-klasse AMG en een BMW M3. Alle registers, ook de bij Toyota Formule 1 werd aangeklopt, zijn open gegaan met als resultaat een bloedsnelle rakker. In het vooronder ligt een vijf liter V8, goed voor 423 pk en een koppel van 505 Nm. Het zijn de achterwielen, die dit geweld overbrengen naar het wegdek. Om goed uit de voeten te kunnen heeft de IS F een achttraps automaat en die kan via de pook en door middel van paddles achter het stuur ook handmatig worden bediend. Lexus roept schakeltijden van 0,1 seconden en daarmee is de Sport Direct Shift de snelste in zijn segment. Uiter aard mochten we kennismaken met de twee kanten van IS F waarbij 'F' niet staat voor 'Fun'of'Fast'maar voor Fuji Speedway, het circuit waar de snelle Lexus 'is geboren'. Het eerste wat opvalt bij het indrukken van het gas- pedaal is het geluid. Dat imponeert en gaat de we- reld in via vier metalen buizen. Misschien bij een eerste indruk wat 'overdone' maar bij het horen van de vier kelen vind je dat het past bij deze stoere bak. Op het circuit gaf de IS F nagenoeg geen krimp al had het sturen nog een tikje directer gemogen. De wegligging in bochten is fenomenaal. Later op de openbare weg vergeet je bijna dat er nog andere weggebruikers zijn en dat de politie meekijkt. In no- time zit je weer op circuitsnelheid. De top van de IS F bedraagt 270 km/u. Lekker soepel vliegt de auto in 4,8 seconden van 0 naar 100 km/u. Lexus heeft de C02-uitstoot kunnen beperken tot 270 g/km. Prijs 101.600 euro. De rode draad door het Fiat concern is momenteel het downsizen. Na de T-Jet benzinemotoren introdu- ceert de fabrikant nu in de Bravo een 1.6 Multijet die- selmotor. De krachtbron is er in twee vermogensva- rianten, 105 en 120 pk. Een koppel van 300 Nm was tot voor kort voorbehouden aan motoren met een grotere cilinderinhoud. Toch ver- meldt Fiat deze maximale trekkracht in de specificaties van de 1.6 120 pk. Al doet de 105 pk versie daar met zijn 290 Nm nauwelijks voor on- der. In de praktijk komt de sterkste van de twee toch nog iets gretiger over. De wielen bijten zich letterlijk vast in het asfalt bij accelereren. Niet zo vreemd als je bedenkt dat negentig procent van het maximale koppel al bij 1.500 tpm vrijkomt. De sprint naar de honderd neemt 10,5 se conden in beslag en de top- snelheid bedraagt 195 km/u. Wie kiest voor de 105 pk ver sie doet achttiende langer over de sprint en kan een topsnelheid van 187 km/u bereiken. Het geluidsniveau van de krachtbron blijft keu- rig binnen de perken. De 120 pk versie zet bij vol accelere ren een wat luidere keel op. Vanwege de loopcultuur van de motor heeft de fabrikant gekozen voor een handge- schakelde zesbak om zo- doende altijd optimaal de trekkracht te kunnen benut- ten. In mei volgt een gerobo- tiseerde handbak, die onder de noemer Dual Logic wordt aangeprijsd. De Bravo trapt af met de nieuwe krachtbron, maar je kunt er natuurlijk de klok op gelijk zetten dat ook andere modellen binnen de Fiat groep volgen. De Bravo 1.6 Multijet met 105 pk is er van- af 22.995 euro in Active uit- voering en met A-label. Voor de 120 pk versie dien je mini- maal 25.695 euro af te reke- nen, met die toevoeging dat deze versie start vanaf de Dy namic trim (inclusief een handbediende airco). Woensdag 13 febrggy^OQijjlO mi-y

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 40