Suzuki Splash maakt spetterende entree auto'smotoren Het donderend geweld van de Audi RS6 Avant m Het Nieuwe Stadsblad Nieuwe koers maar XF heeft Jaguar DNA AUTO In hetzelfde segment als de veelgeprezen Swift komt Suzuki vanaf Pasen met de midi-MPV Splash. De auto staat op een ingekort Swift- chassis en biedt door zijn hoge carrosserie flink wat ruimte. De uitstraling is trendy en modern, vooral door de knik in de achter- kant en de uitsnede van de portieren. De lengte wordt optimaal gebruikt door de wielen op de hoeken te plaatsen en de interieur- ruimte maximaal voor in- zittenden te gebruiken. Daardoor blijft er nog maar 178 liter voor bagage over en dat is inclusief het extra opbergvak onder de vloer. De achterbank kan helaas niet worden ver- schoven, maar wel in delen worden neergeklapt (basisver- sie in den geheel). Zo geslaagd als de buitenkant, zo aardig is ook het interieur van inrichting. Naar wens kan voor vrolijke kleuren bij zowel de bekleding als het dashboard worden geko- zen. De zitruimte voorin is pri ma, ook voor grotere personen. Op de achterbank kom je niet snel aan hoofdruimte te kort, maar de beenruimte is sterk af- hankelijk van de lengte van de voorpassagiers. De grote snel- heidsmeter zit direct achter het stuur, terwijl de toerenteller als een los instrument op het dash board is geplaatst. Metaalac- centen kleden het geheel prima aan. De pook is heel fijn op een uidoper van de middenconsole geplaatst, maar staat zeker niet te hoog. De 3 cilinder 1 liter mo tor is met 65 pk niet meer dan normaal voorzien, terwijl de 86 pk leverende 1.2 liter 4 cilinder meer in z'n mars heeft. Maar ook dan moeten van de Splash geen topprestaties verwacht worden. De meest prettige mo tor is de al vaker geprezen 1.3 li ter diesel. Het onderstel is op comfort afgestemd en dat zorgt voor wat overhellen van de car rosserie in bochten en enige zij- windgevoeligheid. Suzuki gaat de nieuwe Splash leveren vanaf 9.999 euro. Ze hebben ons zowat alle plaatjes van de XK tot de MKII laten zien om ons te overtuigen van het feit dat de Jaguar XF wel nieuw is maar dat er duidelijk DNA van het merk in schuil gaat. Van de stand van de voor- en achterruit tot de dubbele koplampen. Ook de positie van de grille kwam ter sprake, die ligt nu lui achterover en leunde in een vergelijkbare vorm in de statige MKII enigszins voorover. Al die inspan- ningen waren wellicht niet nodig geweest. Ga je met de auto rijden dan kom je snel tot de conclusie, dat de XF een sportsaloon is zoals alleen Jaguar die maakt. De auto rijdt super zacht, kan katachtig ex- ploderen als reactie op een fellere rijstijl en biedt vo- lop ruimte zowel voor de vier/vijf inzittenden als in het bagagecompartiment. De XF biedt een hele bij- zondere innovatie: het pookje om de automaat in de juiste stand te zetten heeft plaats gemaakt voor een draaiknop. Het toucheren van de startknop is vol- doende om de transmissieknop te laten verrijzen. Nogmaals op de startknop drukken en de Jaguar komt tot leven. Kwestie van kiezen voor de gewens- te rijstijl. Zit de rit er op, dan hoeft de transmissie knop niet te worden teruggedraaid van de S- (Sport) of D- (Drive) stand naar de P (Parkeerstand). Dat ge- beurt automatisch na het toucheren van de start/stop knop en de grote transmissieknop zakt naar zijn bescheiden positie in het middenconsole. We zitten achter het goed in de handliggende stuur, het design van het interieur is (mede door de softe fosforblauwe verlichting) gei'nspireerd op die van de telefoons van Samsung. Weg met het 'sigarenimage' al benadrukt Jaguar wel dat er meer hout in de XK is verwerkt dan in menig oudere broer van de nieuw- komer. Andere opvallende nieuwtjes: het lampje aanraken is voldoende om het interieur te verlichten en een minuscuul cirkeltje toucheren, is voldoende om het dashboardkaste te openen. De achterwiel aangedreven XK wordt geleverd met een keuze uit vier motoren, 4.2 liter V8 en 4.2 liter V8 Superchar ged, 3.0 liter V6 en 2.7 V6 diesel. Instappijs: 67.990 euro voor de diesel en 69.290 euro voor de 3.0 liter V6 benzine. Audi behoort op dit mo ment tot een van de meest actieve merken. En ook al hebben we behoorlijk wat productpresentaties ach ter de rug, tot het einde van het jaar zal het merk nog vaak van zich laten horen. De absolute knaller op dit moment is de nieuwe RS6 Avant. De snelste Audi uit het programma, maar in de kle- ren van een grote stationwa- gon. Voor de aandrijving zorgt een volledig voor dit doel aangepast 5 liter VI0 motor die wordt opgepept door twee turbo's. Het resul- taat, een gigantisch vermo- gen van 580 pk! Dat belooft dus heel wat. De ongeveer 2 ton wegen de RS6 is niet be- paald een lichtgewicht en dat is in het rijgedrag goed te merken. Met overdonderend geweld sprint de auto in 4,6 seconden naar de 100 km/u en is elektronisch begrensd op een top van 270 km/u. Niets aan de hand. Maar zod- ra een bocht wordt aange- sneden is het flinke gewicht goed voelbaar en komt de au to wat zwaar over. Het is wat dat betreft geen circuittijger ondanks de aanwezigheid van quattro vierwielaandrij- ving en alle denkbare elektro- nica. De RS6 rijder weet zich gesteund door een fors be- meten remsysteem achter de 19 inch wielen. Maar 20 inch en keramische remmen be- horen ook tot de mogelijkhe- den. Om het geweld in de RS6 ruimte te kunnen bieden is de carrosserie aangepast. Alle spatborden zijn uitgeklopt en het elektronisch geregelde onderstel is natuurlijk tot de laatste schroef op het poten- tieel van de auto afgestemd. Het is gemakkelijk om onder de indruk te raken van al dit geweld, maar tegelijk moet het praktische nut van dit soort auto's worden betwij- feld. Maar er is nu eenmaal op de wereld een handjevol auto- kopers met (te) veel geld dat iedere keer op zoek is naar nog meer. De Audi RS6 Avant kost 166.575 euro. HN QU 637 Woensdag 20 februari 566^ - Vagina 85 ttES

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 35