Westland Stoken zonder zorgen Voor Part,c ulier en bed'ijf EH 24-uurs service CV ketels Warmwaterapparatuur nu ook Energielabel Hovenierstraat 109, 2671 DB Naaldwijk Historie van Schiedam ONDERHOUD LEASE VERHUUR onderhoud, lease en verhuur Gering warmteservicewestlond. nl 0174-240 986 Bezoek onze vernieuwde showroom de Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad ItttH SCHIEDAM - Deed Vlaar- dingen tientallen jaren haar best een spoorlijn aan te leggen, in schril contrast hiermee stond de geringe belangstelling van Schie- damse zijde. Uiteindelijk werd de lijn Rotterdam - Hoek van Holland aange- legd, maar dan wel om Schiedam heen. Schiedam kampte met de nodi- ge problemen in de tweede helft van de 19e eeuw. De lokale eco- nomie was eenzijdig. De mou- twijnindustrie en de daarvan af- hankelijke ondernemingen, vormden de enige bedrijfstak van betekenis. Ook de handel was slechts van belang voor zo- ver zij verband hield met de branderijen. Toen de oude moutwijnindustrie te gronde ging, gedurende de malaise in het tweede deel van de 19e eeuw, trad een periode van stagnatie en achteruitgang in. De aanleg van een nieuwe spoorlijn van Rotterdam naar Hoek van Holland had in de ogen van het Schiedamse ge- meentebestuur dan ook geen prioriteit. Er was hiervoor geen belangstelling. Noch de ge- meenteraad noch de burge- meester spande zich in mee te denken over het trace. De vraag was: gaan de treinen met een boog de stad om of, zoals in SCHIEDAM - De gemeente Schiedam kon zich niet vin- den in de plannen voor de spoorlijn en diende bezwa- ren in. Het ging volgens de Commissaris van de Koning mr. Cornelis Fock om de overbrugging van de Schie. Kennelijk was de stad bang dat de vele spoelingschuiten de brug niet zouden kunnen passeren. Die vrees was vol gens Fock ongegrond. Over de reeds bestaande brug re- den dagelijks 25 tot 30 trei nen, zou nu een tweede brug met minder treinen proble men gaan opleveren?, vroeg hij zich af. De nieuwe spoorweg kwam er wel zij het dat het een en- kel lijntje werd. Vlaardingen en Maassluis toonden zich zeer blij met de nieuwe spoorverbinding. Maassluis en Vlaardingen, langs de Maas? In 1875 debatteerde de raad, net als de Kamer van Koophandel, over deze kwestie. Aanleg langs de rivier bood de mogelijkheid de havens een di- recte verbinding met het spoor- wegnet te geven. Een wetsontwerp over de aan leg van de spoorlijn Rotterdam - Hoek van Holland was echter al door de Tweede Kamer aan- genomen. Het gemeentebe- Stationsgebouwvan Schiedam. stuur beperkte zich tot het stu- ren van een brief aan de minis ter van Binnenlandse Zaken waarin men verklaarde dat er plannen waren voor de aanleg van een haven en dat een spoorwegaansluiting daarvoor gewenst was. Zij drongen daar- om aan op de bouw van een sta tion in het Frankenland, ten oosten van de stad. Dit station zou dan een kopsta- tion moeten zijn. Het bezwaar dat de trein er dus moest omke- ren, waardoor omslachtig ran- geren ontstond, of dat er extra locomotieven moesten worden ingezet, werden door B W weggewuifd. Aangenomen wordt dat er eigenlijk voor dit (haven)project niet veel belang stelling was. Het betekende wei- nig dat zij in 1877 verklaarden dat de aanleg van de spoorlijn hun volledige belangstelling had. SCHIEDAM De nieuwe spoorlijn van Rotterdam naar Hoek van Holland ging in een wijde boog om Schie dam heen. Dit geeft aan dat deze stad geringe belang stelling er voor had. De spoorlijn werd in 1891 open- gesteld. Kerkdiensten Protestantse Kerk Schie dam diensten om 10.00 uur: Grote Kerk: Ds.G. van Door- nik, Maassluis (SOW). Lut- herse Kerk: Ds. G. Nagel, Delft (SOW). Dorpskerk: Ds. W. van Wieren. De Ark: Ds.J.J. v.d. Peppel. (Gesloten zijn de Magnalia Deikerk en de Bethelkapel). *In de Heilig Hartkerk (Gor- zen) is er zondag om 9.45 uur een eucharistieviering die muzikaal wordt verzorgd door de Cantorij, voorganger is pastoor W. Froger. Na af- loop is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken. Om 11.00 uur is er een En- gelstalige eucharistieviering. In de St.Jan de Doper - Visi- tatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat dit weekend Pater Leo de Jong O.P.voor in de eucharistieviering. Zaterdag 17.00 uur met pianospel door Jan Meisters, Zondag 10.30 uur met samenzang o.l.v. Wim v.d.Steen. Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap aan de Westvest 90-92, voorganger is Dr. E.P. Meijering. In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Ge- zongen Hoogmis, predikatie pastoor P.M. Vismans. In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eu charistieviering of dienst van Woord en Communie. In de Frankelandkapel, Sint Liduinastraat 10, is zondag om 10 uur eucharistieviering met als voorganger pater W.Saris. \Nostlancl WWW. Woensdag 27 februari 2008 - Pagina 20 Met boog om de stad DOOR FRANS ASSENBERG F0T0: GEMEENTE ARCHIEF SCHIEDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 20