Koning van de Maas R0IV: breken The Curtains door? Country Omstreken EHKHL Het Nieuwe StadsbladWoensdag 27 februari 2008 - Pagina 25 Geuzen verzetten zich als eerste PT V i m REGIO - Op 13 maart aan- staande zal in de Grote Kerk de Geuzenpenning 2008 uitgereikt worden aan Martti Ahtisaari. Ahtisaari is bemiddelaar bij internatio- nale conflicten en burger- oorlogen en president van Finland. In de aanloop naar deze plechtigheid zal Groot Vlaardingen de komende tijd ingaan op de achter- grond van de eerste verzets- groep van de Tweede We- reldoorlog. Vlaardingen, mei 1940. In de 2e Maasboschstraat nummer 3 zit Arij Kop met enkele leden van de plaatselijke wandelclub 'Flardinga' bijeen. Verzeke- ringsagent Kop is de leider en secretaris van de wandelvereni- ging. Ook voorzitter Ies Kor- pershoek en penningmeester Sjaak van der Ende zitten sa- men met Kees van Aken in de woonkamer. Ze zijn net terug van een bezoek aan het gebom- bardeerde Rotterdam. Ze kon- den er echter weinig uitrichten, dus fietsten ze maar weer naar Vlaardingen terug. Als Arij vindt dat er tegen 'dat tuig' iets moet worden gedaan, is ongemerkt de basis gelegd voor actie tegen de bezetter. Lichtkogels Schiedammer Bernard IJzerd- Nog een aantal weken tot de eerste aflevering van Koning van de Maas te zien is op TV Rijnmond. De komende weken stellen wij u alvast voor aan een aantal van de hoofdrolspelers. Nellie (Frederique Spigt) leidt Loslippig Als de Vlaardingse wande- laar Jan Kijne bij IJzerdraat op bezoek komt en een paar van de Geuzenberichten leest, is deze opgetogen en stelt hij voor om meer actie te gaan voeren. Er vallen woorden als 'sabotage', 'spioneren'. IJzerdraat denkt zijn man te hebben gevon- den in Kijne. De taken worden verdeeld, IJzerdraat zal doorgaan met het vervaardigen van de pamfletten en Kijne zal het praktische deel voor zijn re- kening nemen. De bal gaat inderdaad rollen! Het Geu- zenleger groeit. Maar de zaak loopt door natviteit uit de hand. Vanwege loslippig- heid worden er al snel Geu zen aangehouden en vastge- zet in de Scheveningse ge- vangenis. raat is een druk man. Begonnen als onderwijzer in Zwolle en le- raar in Rotterdam, werd hij res taurateur in Haarlem. Onver- zoenlijk staat hij tegenover het nationaal-socialisme. Net als vele andere Nederlanders luis- tert ook hij naar de radio. Naar de alarmberichten, de waar- schuwingen tegen verraad door NSB-ers die lichtkogels af zou- den schieten om hun vrienden te helpen. Als het bericht door een druk bestaan. Naast het hebben van cafe 'Chez Nellie', 2 vriendinnen en een zoon die net uit het gevang komt moet ze noodgedwongen de dochter van haar aartsvijand, Jaap Ko ning, in dienst nemen. Het is komt dat koningin Wilhelmina en de regering naar Engeland zijn gevlucht, beseft ook IJzerd raat dat dit het einde is! Het le- ger kan dan wel verslagen zijn, het volk echter niet! Tachtig jaar lang verzetten de Hollanders zich tegen de Spanjaarden. Dat moeten we weer doen, ons ver zetten: 'Geuzen moeten we worden!,' peinst de toekomstige leider van de verzetsgroep. IJ zerdraat schrijft al snel zijn eer- een van de spannende verhaal- lijnen uit de dertiendelige Rot- terdamse regiodrama die vanaf 30 maart op TV Rijnmond te zien is. Koning van de Maas. Vanaf 30 maart op TV Rijnmond! ste Geuzenbericht, waarmee het verzet tegen de Duitsers be- gint. Wat er in het eerste bericht stond is niet bekend. Het is ver- loren gegaan. De sneeuwbal moet gaan rollen. Hij schrijft en verspreidt het ene bericht na het andere om het Nederlandse volk wakker te schudden. De Duitsers treden inmiddels nog correct op en de kranten blijven normaal verschijnen. Zelfs de Joden worden met rust gelaten. Proces De Duitsers namen de ver zetsgroep emstiger dan de Geuzen zelf deden. Er wer- den veel Geuzen gearres- teerd. In maart 1941 vond in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag het (show) pro ces plaats. Oproepcentrale zoekt kleurrijke vrijwilligers SCHIEDAM - De oproep centrale is op zoek naar nieuwe vrijwilligers, die zich willen inzetten voor clienten met een rijk kleurenpakket aan hulpvragen. Zo kan vrij- willigerswerk bestaan uit: Een praatje en een luiste- rend oor, begeleiding bij be zoek aan specialist of zieken- huis, een mantelzorger even tijd voor zichzelf geven, het spelen van een spelletje met een gehandicapt kind en nog veel meer. De Oproepcen trale is een vrijwilligersorga- nisatie voor inwoners uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Als vrijwilliger bij de Oproep centrale kun je je inzetten voor diverse doelgroepen. Je ondast mantelzorgers van thuiswonende mensen die zorg nodig hebben, zoals ch- ronisch zieken, dementeren- de ouderen, kinderen met een beperking en mensen met behoefte aan psychoso- ciaie ondersteuning. Je kunt zelf aangeven voor welke doelgroep(en) en op welke momenten je inzetbaar wilt zijn. Vrijwilligers brengen meer kleur in het leven van een ander en van henzelf. De Oproepcentrale zorgt daar- naast voor deskundige bege leiding, contactochtenden, themabijeenkomsten en cursussen. Het maakt niet uit of je man bent of vrouw, jong of oud, werkt of met pensioen bent, iedereen die ge'interesseerd is in zijn me- demens kan iets betekenen voor iemand anders! Meld je aan via telefoonnummer 010 - 4278177 of mail naar op- roepcentrale@argoszorg- groep.nl. Nellie. Komt ze ooit nog van Jaap Koning af? 1 1 1 Weer 17:30 Sport In de laatste aflevering van RO TV staan The Curtains op doorbreken. Deze Rotterdam- se popband filmt zijn eigen geschiedenis. Ze zijn jong, wild en volgens hun opdringe- rige manager klaar om er naast de popmuziek een onsje choreografie tegenaan te knal- len. Denken de leden van de groep er net zo over? Het lijkt helemaal mis te gaan wanneer leadzanger Sander van de aardbodem verdwijnt; er dreigt een Nirvana-achtig dra ma, zondag2 maart, 17:15u. Pianist/bassist/zanger van The Amazing Stroopwafels, Wim Kerkhof, presenteert al 18 jaar het radioprogramma Country Omstreken. Hij laat zich inspi- reren door ontroerende klan- ken en prachtige verhalende liedjes. Wekelijks worden een of meerdere overleden persoon- lijkheden bijgezet in het Radio Rijnmond Kerkhof. Wim heeft hierbij een voorkeur voor ob scure muzikanten en markante individuen. Hoe onbekender hoe beter. Personen die het gro te nieuws niet halen maar wel mooie muziek hebben gemaakt of personen met een fantastisch muzikaal verhaal, zoals de man die tijdens het concert van The Who uit het publiek werd gevist en de plaats van drummer Keith Moon innam nadat deze was ingestort. Country Omstre ken, iedere zaterdag om 17.00 uur op 93.4 FM! Country Omstreken met Wim Kerkhof De Geuzen Kees van Aken (links) en Ary Kop in het tenue van de wandelvereniging Flardinga. Geuzen moeten we DOOR FRANS ASSENBERG k zijn in MAANDAG 25 FEBRUARI D0NDERDAG 28 FEBRUARI 17:00 Rijnmond Nieuws en Weer 17:30 Sport 17:50 Wegwerken 17:00 Rijnmond Nieuws en Weer 17:30 Sport 17:40 Gorkums Journaal (hh) DINSDAG 26 FEBRUARI VRIJDAG 29 FEBRUARI 17:00 Rijnmond Nieuws en Weer 17:30 Sport 17:40 Op Zuid 17:00 Rijnmond Nieuws en Weer 17:30 Sport 17:40 Dave on Stage WOENSDAG 27 FEBRUARI ZATERDAG 1 MAART 17:00 Rijnmond Nieuws en 17:40 Europa in Zuid-Holland 17:50 SMAAK 10:00 Moois 10:15 R0 TV 'Dress for succes' (hh) 10:50 Op Zuid (hh) 11:10 Europa in Zuid-Holland (hh) 11:25 Gorkums Journaal (hh) 11:40 Dave on Stage 17:00 Nieuwsweek 17:25 Moois 17:45 Meelopers 18:00 In het Theater 18:20 Dave On Stage *hh) 18:40 Feyenoord TV Z0NDAG 2 MAART 10:00 Moois 10:15 R0 TV 'Dress for succes' (hh) 10:50 Op Zuid (hh) 11:10 Europa in Zuid-Holland (hh) 11:25 Gorkums Joumaal (hh) 11:40 Dave on Stage 17:00 Rijnmond Nieuws 17:15 R0 TV FOT0: STREEKMUSEUM JAN ANDERSON

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 25