winckelaer kijk nu op www.wineeneethoek.nl Historie van Schiedam rTE»Yftianil Het NieOwe Stadsblad De Ooievaarsbrug en de Vijgensteeg. Later volgen er nog twee putten, 6£n op de Markt en e6n in de Vijgensteeg. Beide putten gaven 'overvloedig water1. foto: pr Taalmiddag voor allochtone vrouwen SCHIEDAM - Seniorenwel- zijn start op woensdag 12 maart een taalmiddag voor allochtone vrouwen in Ont- moetingsruimte't Centrum. Een aantal woensdagmidda- gen van 13.30 tot 15.30 uur maken allochtone vrouwen kennis met de Nederlandse taal. Toegang gratis. De bij- eenkomsten worden gehou- den in Ontmoetingscentrum 't Centrum, Lange Achter- weg 84 (ingang tuinzijde). Meer BalanSH voor slechthorenden REGIO - Het GGZ Tearn voor Doven en Slechthorenden Zuidwest Nederland organi- seert een cursus "Meer in BalanSH" voor slechthoren den die last hebben van de- pressiviteit, somberheid, vermoeidheid of 'nergens meer zin in hebben'. Deelnemers leren stap voor stap hoe ze anders kunnen omgaan met hun depressie- ve gevoelens. De cursus telt 12 bijeenkomsten en start in maart en September. Voor meer informatie e-mail: info@doventeam.nl of kijk op de website: www.doventeam.nl SCHIEDAM - Het aanleg- gen van een netwerk van drinkwaterleidingen in Schiedam had een zegenen- de werking op haar inwo- ners. Alhoewel men het niet kon aantonen, leek er wel een verband tussen vies wa ter en cholera. Het opvangen van regenwater was in vroegere tijden voor veel mensen geen optie. Ze woon- den domweg te dicht op elkaar en waren aangewezen op water uit havens of uit putten. Alleen de rijken met hun riante wonin- gen en opslagmogelijkheden vingen dat schone (drink)water op. Het gevolg van het nuttigen van vervuild water was onder ande- re de ziekte cholera. Het creeren van een betere voorziening van drinkwater was dan ook van le- vensbelang. In Schiedam vond dat plaats in 1886. De cholera- bacil werd evenwel pas in 1884 ontdekt. Niettemin werd de link tussen de kwaliteit van het wa ter en de ziekte wel gelegd. Het zal vroeger enorm hebben gestonken in Schiedam en el ders. Dicht opeengepakt ston- den huizen en werkplaatsen bij elkaar. Daartussen open riolen en grachtjes waarin Jan en alle- man zijn behoeften deed en er van alles ingooiden. Zonder problemen dronk men dat 'wa ter' dan weer. Gratis? De minder gefortuneerde Schiedammer moest het doen met een tijdelijke voor ziening in de vorm van water uit een standpijp. Hiervoor werd een halve cent per em- mer gerekend. Door strenge vorst vroren standpijpen dicht, hetgeen de gemeente Schiedam noodzaakte aan de abonnees gratis water uit de brandkranen te verstrek- ken. Degenen die geen aan- sluiting op de waterleiding hadden konden ook water uit de brandkranen krijgen. Maar, moesten hiervoor wel betalen. Dat is vreemd, want de mensen die geen aanslui- ting hadden, waren over het algemeen de armen. Schie- dammers die zich wel een aansluiting konden permit- teren kregen het water even wel voor niets! De gemeenteraad van Schie dam debatteerde regelmatig in de loop van de 19e eeuw over dit onderwerp. Toen de cholera-epidemie in 1866 zeer veel slachtoffers maakte, werd een gezondheids- commissie ingesteld. Die was wel nodig ook, want niet alleen het water was vies, er waren in de stad ook diverse vuilnishopen en varkenshok- ken. Maaswater Opmerkelijk is wel dat er tijdens een cholera-uitbraak maatrege- len werden genomen in de vorm van het gratis verstrekken van zuiver Maaswater, maar zodra het gevaar geweken was, werd de maatregel weer ge- schrapt. In 1860 namen drie Schiedamse heren het initiatief tot het leggen van ijzeren bui- zen" om de inwoners van vers Maaswater te kunnen voorzien. Maar vanwege een onenigheid binnen de commissie, gingen de plannen niet door. Een jaar eerder had de gemeen te Schiedam een geslaagde proef gedaan met het boren van een welput. Later volgen er nog twee putten, een op de Markt en een in de Vijgensteeg. Beide putten gaven 'overvloedig wa ter'. De aanleg van de waterlei ding in Schiedam vond plaats in 1886. Slok In 1887 werden zes openba- re drinkfonteinen verspreid over de stad Schiedam gei'n- stalleerd. De armen inwo ners hadden niet zo veel aan die fonteinen aangezien ze ontworpen waren om een paar slokken water te ne- men. Paranormale middag SCHIEDAM - Wie gei'nteres- seerd is in zaken tussen he- mel en aarde kan zondag te- recht op de paranormale middag in wijkcentrum De Erker. Er zijn consults als ta- rot leggen, helderziende waarnemingen, mandalate- kenen, reiki behandelingen en er is een New Age winkel. Kosten 7 euro per consult. We zien u graag aan tafel Ga naar www.wineeneethoek.nl vul hier uw postcode en huisnummer in en win een van de drie eethoeken ter waarde van 1500,- euro. Altijd prijs want wint u de eethoek niet, dan ziet u gelijk wat u wel heeft gewonnen, zoals grote kortingen en mooie cadeau's. Overigens Winckelaer heeft nog veel meer stijlvolle aanbiedingen. Bezoek ons showroom in Strijen of onze splinternieuwe showroom in Breda. U komt ogen tekort, zoveel moois is er te vinden. Originele accessoires uit verre landen, tafels, stoelen en banken in diverse stijlen. Bij Winckelaer is winkelen een inspiratie voor het hele gezin. Interieiir Lifestyle Water voor p M: 11 Wbensdag 5 iedereen DOOR FRANS ASSENBERG Showroom Strijen, Chr. Huygenstraat 3, 3291 CN Strijen, Showroom Breda, Kruisvoort 22, 4814 RZ Breda, Langs de Ettensebaan op de woonboulevard Breda, www.winckelaer.nl Aan tare

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 21