Rendition de Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad Smurfen komen terug met eigen film Tiramisu nu bioscoop Miljenko Jergovic Buick Rivera Doe Maar, De Musical Onverslijtbare hits Van het zeer succesvolle Doe Maar, De Musical is nu ook een dvd (en cd) verschenen. Een vrij unieke uitgave, want zo vaak gebeurt het niet dat suc cesvolle musicals in Nederland ook op dvd verschijnen. De vraag naar Doe Maar De Pop- musical was echter zeer groot, zeker onder degenen die de show bezocht hebben. Doe Maar de Popmusical speelt zich af in het Nederland van de jaren tachtig. Twee jonge mei- den staan op het punt volwas- sen te worden. De wereld wacht op ze, maar er is dat gra te geheim dat de twee voor al- tijd zal verbinden. De Bom, Sinds Een Dag Of 2, Doris Day, Is Dit Alles?, de vele onverslijt bare Doe Maar-hits zijn als een schitterende rode draad verwe- ven door de musical. Dit in combinatie met een ijzersterke cast en het verrassende script zorgden voor een enorm theatersucces. Meer dan 100.000 mensen bezochten de musical die bekroond werd met vijf John Kraaijkamp Musi cal Awards. Big Wine Adventure James May en Oz Clarke Top Gear-presentator James May en de bekende wijnschrij- ver Oz Clarke gaan op ontdek- kingstocht door de Franse wijngebieden. In Big Wine Ad venture - vanaf 13 maart ver- krijgbaar als dubbel dvd-box - zien we dat May wel van een goed glas wijn houdt. Om zijn wijnkennis uit te breiden toert hij samen met de bekende wijnschrijver Oz Clarke een maand door de Franse wijnge bieden in een oude Jaguar XJS. Zie hier de ingredienten die de door de BBC uitgezonden en zeer goed bekeken televisiese- rie zo onweerstaanbaar maken. Op onderhoudende en geestige wijze nemen Oz en James de kijker mee naar bekende en minder bekende wijnmakers, wordt er (veel) wijn geproefd, zijn ze het af en toe grondig met elkaar oneens en kibbelen over wie er mag rijden. Onder- tussen komen allerlei wetens- waardigheden over wijn en wijn maken aan bod. Op het programma onder meer een bezoek aan verschillende wijn- proeverijen in Bordeaux. Schudden Zout Zout is de titel van de voorstel- ling van het cabaretduo Emiel de Jong en Noel van Santen die samen beter bekend zijn als Schudden (voorGebruik). Deze laatste voorstelling van de he- ren staat bol van de bizarre sketches, absurde slapstick en fraaie dialogen. En dat alles te- gen een fraai decor waaruit spreekt hoe belangrijk het visu- ele aspect voor Schudden is. De voorstelling die vanaf 13 maart op dvd verschijnt werd in de vaderlandse pers op zeer positieve kritieken getrakteerd. 'Zout zit vol prachtige verha- len... Met Zout tonen De Jong en Van Santen aan dat zij de tragikomedie tot in de finesses beheersen en tot de absolute top in dit genre behoren.' (Volkskrant) '...hilarisch en in- ventief theater...' (Algemeen Dagblad) '...tragikomisch in de ruimste zin van het woord: ont- roerend en hilarisch...' (jury- rapport VSCD Poelifinario-prijs 2006-2007). Kortom, laat u overdonderen en verwonderen door de Jong en van Santen en een simpel wit huisje. Jessica Gregson DE VROUWEN VAN FALUCSKA Zijn fel beerde greencard heeft de Bosnische Hasan al een tijd- je op zak. Verder zijn het vooral verveling, poolbiljart en het ver- troetelen van zijn antieke, brandstofslurpende Buick Ri vera waar hij zijn dagen mee vult. In een nacht, waar zware sneeuw zijn zicht belemmert, rijdt Hasan met zijn grote liefde een greppel in. Een voormalig landgenoot, de Servier Vuko Sa- lipur, vindt hem daar en heeft zo zijn eigen manier om Hasan te helpen. Wat volgt is een spel tussen de twee, waarbij Vuko 'broeder Hasan' probeert zijn auto af te troggelen. Tussen de humor door geeft Jergovic de pijnlijke en wrange onderwerpen uit het voormalig Joegoslavie een plaats. Hoog tijd om deze schrijver te ontdekken. Miljenko Jergovic. Buick Rivera, Cossee, 19,90 euro. Een vrouwelijk portret van een Hongaars dorpje rond de Eerste Wereldoorlog. In De vrouwen van Falucska beschrijft Jessica Gregson veel meer dan de we- derwaardigheden van en in het afgelegen Falucska. Gebaseerd op het verhaal van historische sterfgevallen, waarvoor een kleine groep vrouwen verant- woordelijk was, werpt zij een heel ander licht op de gevolgen van wat misschien wel de gru- welijkste oorlog aller tijden was. Sari Arany was altijd een buiten- beentje, maar de kennis van kruiden en traditionele genees- wijzen, die zij van haar vader heeft meegekregen, verschaft haar een bijzondere positie. Op een heel bijzondere manier wordt zij het middelpunt van het dorpleven. Als dat maar goed gaat, denk je als lezer. Jessica Gregson, De vrouwen van Falucska, Uitgeverij Sijt- hoff, 18,95 euro. De Scheepsjongens op dvd Vanaf 27 maart Het duurt nog een paar week- jes maar dan verschijnt de suc cesvolle bioscoopfilm De Scheepsjongens van Bontekoe op dvd. De film, naar de gelijk- namige klassieker van Johan Fabricius, werd geschoten on der regie van Steven de Jong (Kameleon-films). Bij de dvd wordt ook een cd toegevoegd met daarop de Scheepsjon- gens-liedjes. In de film komt een bonte, Ne- derlandse sterrencast samen. Zo zien we onder anderen be- kenden namen als Peter Tuin- man, Chris Zegers, Thomas Ac- da en Cees Geel het oer-Hol- landse verhaal vertolken. Ook is er plaats voor de nummer 1-hit Pak Maar M'n Hand van Nick Simon. Andere extra's van de dvd bestaan uit The Making Of, Visual Effects, Teaser en Bio scoop trailer. Het verhaal draait om Hajo die naar zee wil als scheepsjongen op het schip van schipper Bon tekoe. Zijn moeder doet er alles aan om hem aan wal te hou- den, maar de roep van de zee is te sterk. Rendition van Gavin Hood- vertelt het verhaal over de po- litieke situatie van Amerika na 11 September. Anwar (Omar Metwally) is een van terrorisme verdachte scheikundig ingenieur wiens familie geemigreerd is naar Amerika toen hij nog een klei ne jongen was. Als hij tijdens een vlucht van Zuid-Afrika naar Washington verdwijnt, besluit zijn echtgenoot Isabel- la(Reese Witherspoon) om hem met behulp van een poli- tieke vriend te zoeken. Al snel blijkt dat Anwar via de Rendi tion wet door de CIA is gevan- gen genomen. De wet geeft de VS het recht om mensen, die van terroris me worden verdacht, zonder enige vorm van rechtspraak op te pakken. Ondertussen is CIA-Agent Douglas Freeman (Jake Gyllenhaal) getuige van de harde en onorthodoxe on- dervraging van Anwar. Door deze gebeurtenis trekt hij zijn functie in twijfel. Rendition verschijnt 6 maart in de Ne- derlandse biosocopen. \m ii Binnenkort brengt Bryan Adams zijn elfde studioalbum uit, toepasselijk getiteld '11', met daarop - hoe kan het anders - elf gloednieuwe songs. '11' is de afgelopen jaren grotendeels opgenomen in hotels en in kleedkamers en markeert de terugkeer van Jim Vallance. Jim en Bryan werkten al eerder samen op de Bryan Adams' klassiekers Heaven, Summer of 69 en Run To You. Bryan Adams komt in het kader van zijn nieuwe album naar Neder land (13 maart) en treedt op in de Renaissance Koepelkerk in Amsterdam. Nick Cave heeft weer een plaat gemaakt met zijn legendarische Bad Seeds. Dig!!! Lazarus Dig!!! luidt de titel van het 14e album van de geboren Australier en z'n roemmchte begeleidingsband. Dit keer krijgen we de wat ingetogener Cave in plaats van de brulboei die op het project Grinderman van vorig jaar los ging. Maar Cave blijft natuurlijk gewoon Cave en dat be- tekent dat er naast de bekende pianoballades ook ruimte is gereserveerd voor prachtige poezie, bijbelse passages en meeslepend spiritualisme. 'Jullie hebben zo veel en zo ver- keerd van elkaar gehouden', ci- teert Louise een waarzegster uit het Cubaanse Trinidad. In Ver- zoening kruipt Philippe Besson op briljante wijze in de huid van een vrouw die haar liefde voor Clement voorbij heeft zien gaan. Verzoening is een roman in brieven, die onbeantwoord blij- ven. Vanuit Havana, New York, Venetie, uit de Orient Express en vanuit Parijs schrijft Louise brieven die je als een soort the- rapeutisch middel zou kunnen zien. Louise kijkt om zich heen en vindt troost in haar observa- ties ter plaatse en in het schrij- ven van haar brieven. Haar machteloosheid, verdriet, wan- hoop en herinneringen aan de tijd die ooit was. En als lezer word je daar ondertussen hele- maal deelgenoot van. Philippe Besson, Verzoening, Anthos, 18,95 euro. Kelis staat te boek als zangeres/entertainer die haar sporen in de muziek- business al ruimschoots heeft verdiend. Negen jaar na haar debuut is het nu tijd om een Greatest Hits album uit te brengen. Op deze verzamelaar vind je nummers als Caught Out There, Milkshake, Trick Me en Truth Or Dare. Daarnaast staan er op Kelis - The Hits ook songs waarop de diva samenwerkt met grote namen als 01' Dirty Bastard en N*E*R*D. Sarah Brightman komt voor het eerst sinds 2003 met nieuw werk: Sym phony. In de laatste decennia heeft Brightman bewezen's werelds best- verkopende sopraan aller tijden te zijn, met een wereldwijde verkoop van meer dan 26 miljoen albums. Brightman wordt gezien als een pionier in het uitvoeren van diverse muzikale stijlen als pop, opera en klassieke arias. Op dit album zingt ze wederom een nummer met Bocelli en verzorgt ze een duet met Fernando Lima en met - let op! - Kiss-zanger Paul Stanley. Zeker na de dood van Lucky Dube geldt Alpha Blondy als een van de grootste reggaeartiesten uit Afrika. Jah Victory heet het nieuwste wapenfeit dat vijf jaar na het laatste reguliere Alpha Blondy-album verschijnt. Vol- gens de liefhebbers een ijzersterk reggaealbum waarop de oudgediende samenwerkt met onder anderen producer Tyrone Downie (ooit toetsenist bij The Wailers) en het legedarische reggae-tandem Sly Dunbar (drums) en Robbie Shakespeare (bas). En dan weet de ouwe vos ook nog te verras- sen met een Pink Floyd-cover (I Wish You Were Here) en een Bob Marley- eerbetoon in de vorm van een bewerking van diens Crazy Baldheads. Woensdag 5 maart 2008 - Pagina 23 FOTO: PEYO CREATIONS Paramount Pictures is bezig met een animatiefilm over de smurfen. tte pcptrasicai Film/DVD WHAT IF SOMEONE YOU LOVE- JUST DISAPPEARED? Gebsscera op^. een wanrgeheurde i moordgcscliicdenis \erz0cnm2 ■-*« Boek 4-rnn te t X-viiali.'. j a mm* I .UUiMi CD

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 23