I 1 I mvrnn refill Het Nieuwe Stadsblad 'Op deze manier moet het misgaan' Nu in maart voor een schijntje op cruise want... uw reisgenoot vaart GRATIS met u mee EF Naar aanleiding van de uit- reiking van de Geuzenpen- ning op 13 maart in Vlaar- dingen publiceert het Nieu we Stadsblad een serie arti- kelen over de illustere ver- zetsgroep, waarin ook veel Schiedammers actief wa- ren. Loslippigheid werd de Geuzen fataal. Naief waren ze en te veel Geuzen kenden elkaar. Eigenlijk onschuldig werden deze eerste verzetshelden door de SD opge- pakt, hardhandig verhoord en gemarteld. Augustus 1940. Briesend staat de roodaangelopen Oberkriegs- gerichtstrat dr. Gaykow tegen- over de burgemeester van Vlaardingen. Het moet volgens hem afgelopen zijn met het sa- boteren van telefoondraden in de stad. De hele Vlaardingse be- volking wordt ervoor verant- woordeiijk gehouden. Sommige Geuzen vinden dergelijke acti- viteiten geen militair doel die- nen. 'Kwajongensstreken, zeg- gen de Vlaardingers. Met een aanplakbiljet geeft burgemees ter M.C. Siezen aan dat men moet stoppen met dergelijke zaken: bij het doorsnijden of vernielen van telephoonleidin- gen zal direct met scherp wor- den geschoten.' De Vlaardin gers gniffelen maar wat. Vele honderden, wellicht enkele dui- zenden Vlaardingers, hebben Verraad Als de broer van Van Striep op de schaakclub in Arnhem met betrouwbare vrienden praat over 'Schiedam en re volvers', is de kiem van ver raad gelegd. Even verderop zit een drogist, die enkele woorden opvangt van het gesprek. Die ontmoet een NSB-er. Bij procureur-gene- raal en NSB-er mr. W. de Rij- ke doet de drogist zijn ver- haal over 'Schiedam en re volvers'. De Rijke geeft het door aan de commissaris van politie. Een rechercheur gaat het na en al snel zit de broer in de cel. Het gezag van de bezetter ruikt groot wild. Het kosthuis van Daan in Schiedam wordt met een politiebezoek vereerd. Hij moet mee, in zijn broekzak heeft hij een Geuzenbe- richt... wel eens iets opgevangen over de verzetsgroep de Geuzen. Hier en daar wordt gefluisterd over 'de wandelclub', een dui- delijk bewijs dat men ook van de oorsprong en het centrum van het verzet op de hoogte is. Terwijl het hoofd van Luchtbe- schermingsdienst de Vlaarding se bevolking oproept van zons- ondergang tot zonsopgang nauwkeuriger te verduisteren, discussieren de Geuzen bij Arie De Vlaardingse Burgerwacht. Een aantal van hen was lid van de Geuzen zoals o.a. Van Aken, Nuijt en Meerman. Foto Streekinuseum Jan Anderson, Vlaardingen. Kop thuis over de sabotage van de telefoondraden. Geus Ter Horst maant tot voorzichtig- heid: 'Teveel mensen weten al van het bestaan van de Geuzen af. Zelfs schoolkinderen praten er over.' Van Kralingen valt hem bij: 'Op deze manier moet het misgaan', vreest hij. Hij wijst op de 'Geuzenwet': 'Geuzen zijn zwijgzaam en houden alles betreffende het Geuzenleger ge- heim, zelfs voor hun huisgeno- ten indien deze zelf nog geen geus zouden zijn.' Bij Wilton in Schiedam werkt Daan van Striep. Hij hoort wel fluisteren over de Geuzen. Arbeiders die in het geheim iets tegen de Mof- fen willen ondememen. Daan komt uit Arnhem. Na verloop van tijd wordt hij toch ook Geus. Als hij in november 1940 een weekend naar Arnhem gaat en daar zijn broer inlicht, wordt dat het begin van het einde Naief De Geuzen zijn idealisdsch maar vaak ook zeer nai'ef. Niets weten ze af van de techniek van het verzet en de enorme risico's die ze lo- pen. Teveel Geuzen weten wie er allemaal lid zijn. Na het verraad was de organisa- tie snel opgerold. Voorlichting OV Chipkaart SCHIEDAM -Seniorenwel- zijn organiseert voor senio- ren vanaf 55 jaar in Schie dam een voorlichtingsbij- eenkomst over de Openbaar Vervoer Chipkaart. De voor lichting wordt gegeven door de RET. De bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 18 maart van 9.30 tot 11.30 in Ontmoetingscentrum Oost. Toegang is gratis maar wel voor 14 maart opgeven via telnr. 010 - 473 14 96 Paaslunch in ontmoetingscentrum SCHIEDAM - Rond de Pasen organiseren verschillende ontmoetingscentra een paaslunch voor senioren. Op maandag 17 maart zijn seni oren uitgenodigd voor de paaslunch in ontmoetings centrum Oost aan de Marco- niweg 2. Kosten 6 euro per persoon. Vooraf inschrijven tot en met 14 maart via tel. 473 14 96. In Ontmoetings centrum Woudhoek wordt de tafel zondag 16 maart ge- dekt voor een paaslunch, die begint om 12 uur. Kosten 6,50 euro en opgeven via tel. 010-470 95 55. Ontdek de chef-kok in uzelf SCHIEDAM - Keukenprin- sessen en culinaire begin ners zijn donderdag welkom aan de kookworkshop in wijkcentrum Oost. Onder de noemers Ontdek de chef- kok in uzelf worden vier workshops gegeven. De middag duurt van 13.30 tot 15 uur. Kosten 20 euro. In schrijven bij de Erker. fde www.deweekkrant.ril Ja, u leest het goed. DFDS Seaways maakt het deze keer echt bont: lekker met z'n tweetjes 3 dagen op voorjaarscruise naar New castle voor slechts een paar tientjes. Thuisblij'ven is bijna duurder! Al eerder mochten wij u ver- welkomen aan boord van een van onze cruiseferries. Dus u weet als geen ander wat we u te bieden heeft. Heerlijk dine- ren in een van de vier thema restaurants, genieten van het live entertainment, een gokje wagen in ons casino, een film- pje pakken in de bioscoop, winkelen en uiteindelijk moe maar voldaan in slaap doeze- len in uw eigen hut. Waar be- leeft u al deze ervaringen on der een dak in een nautische omgeving? Aan boord van on ze King of Scandinavia en Princess of Norway! DFDS Seaways Vertrek op: zondag t/m woensdag eerste persoon: 75 tweede persoon: GRATIS donderdag t/m zaterdag eerste persoon: 91 tweede persoon: GRATIS Optionele toeslagen p.p. retourtransfer haven Newcastle-centrum 10 retourtransfer Amsterdam CS-haven IJmuiden 13 verblijf in 2 pers. zeezichthut v.a. 14 De uitdrukking 'value for mo ney' (waar voor uw geld) wordt te pas en te onpas ge- bruikt door aanbieders van reizen. Wij durven te stellen dat een cruise met DFDS Se aways nu meer dan ooit good value for money is: Normaal betaalt u voor een 3-daagse voorjaarscruise naar New castle in maart slechts 75,- per persoon op midweek da gen en 91,- per persoon in het weekend. Tijdens onze DFDS Seaways is gek geworden dagen nemen wij de prijs van het tweede tic ket voor onze rekening. En niet alleen op weekdagen maar OOK in het weekend! Ga nu direct naar www.dfds.nl/deweekkrant voor meer info en boek uw voorjaarscruise Newcastle. Online boeken bespaart u ook nog eens 15,- reserveringskos- ten. Telefonisch boeken kan uiteraard ook: bel tijdens kan- tooruren 0255 - 546666 o.v.v. WEG8. Doe het snel, want vol is vol. 1 Woensdag 5 maart 2008 - Pagina 24 Verzet was te naief DOOR FRANS ASSENBERG s Kremt I lezerslactie DFDS Seaways is gek geworden!

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 24