Leren ventileren Verstandig lenen Kamer-en-suite moet terug Twijfels over hypotheek? Verzilverhypotheek meest innovatieve Er zit een lijk in de kast Lentekriebels? Adviseur per uur betalen de Weekkrant Het Nieuwe Stadsbiad In de schoolbank Voorlichtingsavond 'Overwaarde slim benutten'. Data op www.eigenhuis.nl. Kosten leden Eigen Huis 15,-. niet-le- den 25,-. Handje helpen Een Amsterdamse woningcorporatie biedt haar huurders starterleningen. Ze fi- nanciert renteloos het verschil tussen de hypotheek en de prijs van de woning. De Autoriteit Financiele Markten (AFM) heeft een nieuwe folder uitgebracht over le nen. De folder 'Verstandig Lenen' is bedoeld voor consumenten die een persoonlijke le- ning of consumptief krediet overwegen. De folder informeert de punten waarop moet worden gelet voordat er daadwerkelijk een beslissing wordt genomen. Verder staat er in de folder welke stappen consumenten kunnen nemen als ze een klacht hebben of als het niet meer lukt om een lening af te los- sen. De folder kan men downloaden vanaf de website www.afm.nl/folderlenen of opvra- gen bij het Meldpunt Financiele Markten 0900 540 05 40. Er is weinig kennis over de enorme voordelen van hoogwaardi- ge ventilatie voor gezondheid, welzijn en de portemonnee. De kennis over de installatie en het gebruik van geavanceerde ven- tilatiesystemen in nieuwbouwhuizen moet worden vergroot. Daarom zijn organisaties in de ventilatiebranche, met steun van I het ministerie van VROM, een campagne gestart. Bij zowel pro- I fessionals als gebruikers moet die kennis worden opgeschroefd i en nog dit najaar moet er een keurmerk komen dat de kwaliteit I van een ventilatiesysteem garandeert. Door de eisen van de overheid voor meer energiebesparing worden ventilatiesyste- j men steeds innovatiever. Alleen wanneer een woningontwerp de norm van de energieprestatiecoefficient (epc) haalt, wordt er een bouwver- gunning afgegeven. aapje_ z'Jn pool Woonecoloog Marria van Winkel constateert dat de woningindeling bijna altijd /weinig aandacht krijgt: de grootte, de ontsluiting, de ar- chitectuur van een woning zijn het belangrijkst. Hoe de mimtes in huis ten op- zichte van elkaar liggen en hoe ze bereikbaar zijn vanuit de ver- keersruimte (hal, gang, trap) krijgt volgens haar haast nooit aandacht. Zij stelt dat in de meeste nieuw- bouwwoningen zitgedeelte, eetgedeelte en keuken zelfs bij elkaar getrokken zijn tot een ruimte. Die is daardoor groter, de gang wordt overbodig en het is ook goedkoper om te realise- ren. "Dit is natuurlijk een trend die al langer bestaat, maar de laat- ste tijd wordt deze ook toege- past in huizen die het uiterlijk hebben van jaren '30-woningen en daar snap ik helemaal niets van", aldus Van Winkel. De huidige indeling stelt part ners niet in staat individueel te kiezen voor bepaalde woonacti- viteiten, zoals bijvoorbeeld tv- kijken en naar muziek luisteren. Van Winkel: "Ze kunnen soms een koptelefoon opzetten, maar dat vind ik een nogal armoedige oplossing in een grote woonka- mer. Een open plattegrond voor meerpersoonshuishoudens, zonder dat personen elkaar hin- deren, zijn eigenlijk alleen mo- gelijk als er heel veel ruimte is. Deze oplossing is voor de krap- pere beurs niet weggelegd." Om deze en andere ergemissen te voorkomen pleit zij ervoor om het nieuwbouw jaren'30- huis weer te voorzien van een kamer-en-suite: "Naar keuze heb je een grote woonkamer of twee kleinere, met visueel con tact. Het huis is daardoor al flexibel in gebruik waardoor er minder snel een muurtje weg- gebroken of geplaatst hoeft te worden en is tegelijkertijd toch eenvoudig om te bouwen tot bijvoorbeeld een kantoor." Twijfels over het wel of niet aan- gaan van een beleggingshypo- theek? Kies nooit een beleg- gingshypotheek door alleen naar het aan het eind van de looptijd opgebouwde eindkapi- taal te kijken. Een adviseur be- rekent het eindkapitaal, maar ook hij kan niet zeker weten wat het exacte eindkapitaal is Het berekende eindkapitaal is vaak hoger als de belegging risicovol- ler is. Dit betekent dat het risico ook groter is dat dit eindkapitaal niet gehaald wordt. Lees altijd de Financiele bijsluiter voordat een beleggingshypotheek wordt afgesloten, vraag de adviseur het hemd van het lijf en vraag hem de antwoorden op papier te zetten. De Verzilverhypotheek van Florius mag zich in 2008 de meest in novatieve hypotheek van Nederland noemen. Dat werd tijdens het HypothekenEvent bekendgemaakt. De Verzilverhypotheek werd door de jury geroemd als 'de eerste compleet uitgewerkte 'reversed mortgage' in Nederland; inclusief schuldsaldobescher- ming. De Florius Verzilver Hypotheek is ervoor zestigplussers die de overwaarde van hun huis willen benutten om ruimer te leven. Een buitenlandse makelaar die een potentiele koper van een huis een rond- leiding gaf, kreeg de schrik van zijn leven. De verkoper opende een kast en kon zijn ogen nauwelijks ge- loven, toen hij de ei- genaar van het huis er dood in aantrof. Volgens persbureau Reuters was de schok groot. De ma kelaar begeleidde de kopers meteen naar buiten en infor- meerde de politie. De huiseigenaar, een man van 40, zou zelf- moord hebben gepleegd. Hij had de woning van zijn moeder geerfd die onlangs overleden was. Zin om de tuin lenteklaar te maken om zo snel mogelijk buiten van het mooie weer te kunnen gaan genieten? Op de nieuwe site www.tuincentranederland.nl kan een tuincentrum in de eigen re- gio worden gezocht. Er kan gezocht worden op provincie, naam, plaats en postcode. Naast de contactgegevens van de tuincentra, staat ook aangegeven of het bedrijf is aangesloten bij Tuinbran- che Nederland. Tuincentra Nederland is een samenwerkingspro- ject van Instituut voor Tuincentra en Tuincentrumzaken. De Hypotheekshop heeft als eerste hypotheekketen bekendge maakt een uurtarief in rekening te gaan brengen voor hypothee- kadvies. De consument moet daar vanaf volgend jaar aan gelo- ven. De Hypotheekshop wil met het uurtarief haar klanten duide- lijk maken wat advies kost. Nu betaalt de klant provisie dat in het hypotheekbedrag is opgeslagen. Volgens de Hypotheekshop krijgt de klant de provisie terug minus de kosten voor het advies. Het uurtarief gaat 120,- bedragen. Woensdag 5 maart 2008 - Pagina 35 Huis&Co

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 35