Saab 9-3, de extra veiligheid van XWD auto'smotoren 4 cilinders voor Volvo V70 en S80 Corvette C6, sportief Amerikaans y. Het Nieuwe Stadsblad AUTO Wie het heeft over een Amerikaanse sportwagen, die kan om de Corvette heen. De historie van dit model gaan tot ver in de jaren vijftig terug. Toen werd er al gebruik gemaakt van kunststof voor de carrosserie. Dat is nog steeds het geval. Het merk zette een paar jaar geleden een flinke stap vooruit met de huidige generatie, bij kenners aangeduid als de C6. Zonder het uiterlijk aan te passen, heeft de auto voor het modeljaar 2008 de nodige wijzigingen ondergaan. In Amerika geldt nog steeds dat hoe groter de cilin- derinhoud hoe groter het plezier. En in dat kader heeft de V8 motor uit de Corvette nu een inhoud van 6,2 liter. Daarmee is het vermogen gestegen naar 437 pk en het koppel naar 586 Nm. De auto haalt een topsnelheid van 306 km/u. Belangrijk is ook dat de ontwikkelingsafdeling eens goed geke- ken heeft naar de besturing. Die is nu duidelijk di- recter. Veel bleef ook bij het oude, zoals het bijzon- dere geluid van de haast overbemeten motor, de rust waarmee over lommerrijke lanen kan worden gereden, zeker in het geval van de convertible met de kap naar beneden. Rijden met een Corvette voelt in Europa als genieten van iets wat eigenlijk verbo- den is. Het is ook bijna onverwacht dat een Corvet te behoorlijk zuinig kan zijn als er rustig wordt ge reden. Op lange ritten is 1 op 10 zelfs goed mogelijk. Maar trappen we het gas helemaal onderin en ge nieten van het gebulder van de V8, dan moet al snel rekening worden gehouden met 1 op 6 of minder. De Corvette wordt natuurlijk door alles wat maar belasting heet in ons land gepakt en dat verklaart de prijs van 92.790 euro voor de coupe en 112.690 eu ro voor de convertible. Tijdens de presentatie van de facelift van de Saab 9-3 werd al melding gemaakt van permanente vierwiel- aandrijving in combinatie met de pittige V6 turbomo- tor. De productie van de 9-3 XWD is inmiddels gestart en tegelijk lanceert Saab ook een zeer bijzondere variant, de Turbo X die in een be- perkte oplage wordt aange- boden. Feit is dat Saab helemaal op ei- gen houtje vierwielaandrijving heeft ontwikkeld en dat zo goed heeft gedaan dat het Zweedse merk binnen de General Motors familie verantwoordelijk is voor alle vierwielaangedreven mo- dellen met de motor dwars voorin. XWD staat voor een vol- ledig elektronisch systeem dat eventueel nog gecombineerd kan wordt met een elektronisch geregelde limited slip differen- tieel tussen de achterwielen. Door deze regeling kunnen de aandrijfkrachten daadwerkelijk traploos over de vier wielen ver- deeld worden, niet alleen over voor- en achterwielen, maar ook verschillend tussen links en recht. En daarmee wordt vier wielaandrijving optimaal inge- zet. Zelfs bij kleine stuurbewe- gingen varieren al de aandrijf- krachten op alle wielen. Vier wielaandrijving bij de Saab 9-3 is bedoeld om de veiligheid te verhogen, maar tegelijk ook het rijplezier. Niet vreemd dat XWD juist wordt gelanceerd gekop- peld aan de tot 280 pk opge- waardeerde 2.8 liter V6. Een motor die een enorme souples- se tentoonspreidt door een kop pel van 400 Nm en zowel uiter- ste comfortabel als zeer sportief kan worden gereden. In 5,7 se- conden staat de 100 km/u al op de teller en de auto top op 250 km/u. De Turbo X is er als Sport Sedan en Sport Estate uitsluitend in een zwarte lakkleur met diverse specifieke uiterlijke details. Denk aan een extra kracht uits- tralende voorbumper, fraai ge- vormde dubbele uidaat in een achterbumper met diffuser, specifieke lichtmetalen wielen en in het interieur naast leer de nodige aluminium details. De Turbo X sedan is er vanaf 64.510 euro en wie genoegen neemt de Aero-versie kan deze geweldige Saab al vanaf 59.410 euro rijden. m In de huidige tijd is het heel normaal dat grote auto's wor den voorzien van kleinere motoren. Waarom nog een grote 6 cilinder gebruiken als een vergelijkbaar rijplezier kan worden gehaald uit een kleinere en vooral zuinigere krachtbron. In dat kader monteert Volvo voortaan twee viercilinders in de V70 en S80. Het gaat in beide gevallen om een 2 liter krachtbron, zo wel een benzine- als diesel- motor. Beide motoren zijn bij Volvo al wat langer bekend, ze stammen namelijk uit de klei nere modellen zoals de C30 en S40. De 2 liter 16V levert keurig 145 pk die via een handgeschakelde vijfbak naar de voorwielen worden ge- stuurd. De acceleratie naar de 100 km/u duurt afhankelijk van de carrosserieversie zo'n 11 seconden en er is minimaal een top mogelijk van 200 km/u. Dan komt de verwende automobilist toch maar wei- nig te kort. Bovendien is de 4 cilinder dermate zuinig dat de S8Q een B-label krijgt met bij- behorende BPM-korting. Voor 38.925 euro wordt de S80 2.0 voorgereden en zonder meerprijs zelfs in een Flexifu- el-uitvoering die op bio-et- hanol loopt. De V70 2.0 kost 39.875 euro. Voor de vooral zakelijke berij- der van de grote Volvo-model- len is de komst van de 2.0D van groter belang. Afgezien van het typische geluid van een vierci- linder dat slechts op de achter- grond klinkt, komen we met 136 pk en vooral een koppel van 320 Nm helemaal niets te kort. De prestaties liggen op hetzelfde niveau als de 2 liter benzine, alleen trekt de diesel gewoon lekkerder. Door stan- daard een handgeschakelde zesbak te monteren wordt het verbruik op de snelweg extra getemperd. Met als resultaat zelfs een A-label voor de S80 (vanaf 41.325 euro) en een B- label voor de V70 (vanaf 43.250 euro). Woensdag 5 maart 2008 - Pagina 43

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 43