Nog 5 weken -n SL, 'wt I 1 Vergeten Geus per toeval ontdekt L de Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - Naar aanlei- ding van de uitreiking van de Geuzenpenning op 13 maart publiceert het Nieu we Stadsblad een serie arti- kelen over de illustere ver- zetsgroep, waarin ook veel Schiedammers actief waren Volgens Siebe Idzinga stierf er al een Vlaardingse Geus voordat de bekende executie van de vijf- tien Geuzen op de Waalsdor- pervlakte plaatsvond. Het gaat om een Surinamer van joodse afkomst. Bij toeval kwam hij er achter. Het verhaal was tot nu toe onbekend. Siebe Idzinga: "Ik luisterde een paar maanden geleden in de auto toevallig naar het radio- programma 'Adres onbekend'. Er werd door Joke Petterson een oproep geplaatst voor twee vroegere buurmeisjes, Paula en Jetty Fernandes. Zij hadden ge- woond op het adres Sportlaan 68 in Vlaardingen. Joke had na- melijk op nummer 66 gewoond. Ik was verrast, want ik woonde zelf bijna mijn hele jeugd op nummer 68 en wist niet dat daar eerder een familie Fernan des had gewoond. Nog verbaas- der was ik toen Joke vertelde wat er was gebeurd in de Twee- de Wereldoorlog, op 24 februari 1941. Zij lag toen als klein meis- je ziek op bed, keek uit het raam. Zij zag op dat moment een zwarte auto stoppen. Twee Vergeten Siebe Idzinga denkt dat er nog een Geus is overleden aan martelingen voordat het beroemde Geuzenproces plaatsvond: "Dat is Ko Boe- zeman uit Maassluis. Hij werd in december 1940 ge- arresteerd en ook gevangen gezet in het Oranjehotel in Scheveningen. Op 8 januari 1941 werd hij voor verhoor uit zijn eel gehaald en ge- marteld. Hij bekende echter niet. De volgende ochtend overleed hij." In Maassluis is er een singel naar hem ver- noemd. Siebe Idzinga werkt momenteel aan een boekje over de vergeten Geus Fer nandes. Hij is op zoek naar mensen die meer kunnen vertellen over deze zaak. Weet u meer hierover? E- mail: siebe_idzinga@hot- mail.com. mannen stapten uit en gingen bij nummer 68 naar binnen. Even later kwamen ze weer naar buiten en voerden 'Ome Bram' Fernandes, de buurman, mee. Abraham Fernandes werd waarschijnlijk eerst naar Rotter dam gebracht en later naar de strafgevangenis in Schevenin gen, het 'Oranjehotel'. Hij werd daar verhoord en ook gemar- teld. Enkele dagen later, 4 maart 1941, overleed hij aan de gevol- Siebe Idzinga met in zijn hand een oude foto van de onbekende Geus Abraham Fernandes. foto: whk gen van die martelingen. Ik werd heel nieuwsgierig en ben op zoek gegaan naar het verle- den van Fernandes. Uit mijn onderzoek bleek dat hij lid was van de verzetsgroep De Geuzen. De weduwe van Abraham Fer nandes verhuisde kort daarna naar Amsterdam. Zijn dochters werden nog tijdens de uitzen- ding gevonden." Op 13 maart 1941, negen dagen na de dood van Abraham Fer nandes, werden vijftien Geuzen en drie Februaristakers op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag gefusilleerd. Idzinga legt uit: "Fernandes was als Geus daarvoor dus al het slachtoffer van de praktijken van de Duit- sers in Nederland. Het opmer- kelijke is nog dat hij van Suri- naamse afkomst was en boven- dien (deels) joods. Ik ben daar na veel zoekwerk achter geko- men" Respect Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie weet niks over de vergeten Geus. "Het moet destijds toch 'wereldnieuws' geweest zijn in het dorpse Ambacht en Vlaardingen? Fernandes verdient meer bekendheid", aldus Idzinga ingezonden brief Weet u het nog? We kregen nieuwe wethouders en een nieuwe Burgermeester. Alles zou anders gaan, beter, snel- ler en meer van die uitspra- ken. Er schijnt, in die ge- meentelijke toren, iets te zijn veranderd. 'Ambitie', was een kemwoord! Nou en ze gingen hard van stapel! De ene aankondiging na de an- dere Zelfs onze burgermees ter houd van aanpakken. Met de nog verse wond in mijn geheugen, de sloop van Parkweg Noord namelijk, werd aangekondigd dat de misbruikers van openbare ruimte aan de Mgr. Nolens- laan eens flink onder curate- len zouden worden gesteld. En terecht, alleen die drei- ging van de burgermeester heeft weinig effect. Het gesis, fluiten, alcohol ge- en mis- bruik op straat, gaan gewoon door. De winkeliers klagen. Winkelend publiek klaagt. Heeft niemand meer aan- dacht om een wijk te behoe- den voor verval? Zo begon het toch ook aan de Park weg. Praten, verbaliseren, het schijnt niet te helpen. Dan toch maar kiezen voor een onorthodoxe aanpak. Of wachten tot het aan de No- lenslaan ook een sloopge- biedje is! Hans Henrichs Dief op het werk SCHIEDAM - Een 27-jarige Rotterdammer is vorige week door collega's betrapt op diefstal op het werk. Agenten fouilleerde man en vond bankpasjes en een ge- stolen paspoort. Schiedam, 's-Gravelandseweg 383, (010) 462 10 33 Autobedrijf Exponent Ford specialist Reparatie Ford auto's op dealerniveau maar veel goedkoper dan een dealer. Inkoop en verkoop Ford auto's Onderhoud en APK keuring voor alle merken. Wij hebben winterbanden met gemon- teerde stalen velgen voor Ford auto's op voorraad. Bij aankoop van 4 stuks wordt de prijs van 3 berekend. LDUVHIl 'wABAv Couwenhovenstraat 44 - Schiedam Tel. 010-4262186 www.autobedrijfexponent.nl "Seks? Zwanger worden? Maar u kunt de Opel Agiia nu ai bij ons bestellen! De nieuwe AgiSa is verkrijgbaar vanaf 10.995,- Opel Agila ■"ifc f'J JB Mijn rtieuws' Woensdag 12 maart 2008 - Pagina 36 Ome Bram maest mee DOOR FRANS ASSENBERG LID BOVAG AFDELING AUTO BEDRIJVEN ASSOCIATIE Elke vrouw beslist zelf over haar lichaam. Toch?" Helaas nog lang niet altijd. Door onwetendheid, taboes of dwang kunnen vrouwen niet zelf beslissen over eigen lichaam. MYBODY helpt met seksuele voorlichting in ontwikkelingslanden. Ga naar www.mybody.nl en kijk wat JIJ kunt doen. Nada van Nie, presentatrice MY LIFE MY CHOICE J?. GIRO 254 initiatief van World Population Foundation (WPF) f "T IE:; lex in the city f ■turn* I f

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 36