w- 4 t I I I Maeslanden TT 1 I I I Historie van Schiedam Kijk voor ons aanbod ook op www.maeslanden.nl of bel 010-460 33 33 de Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - De glorieda- gen van de scheepswerf van Wilton-Feijenoord staan vele Schiedanuners nog le- vendig voor ogen. In de 19e eeuw echter was er nog een scheepswerf die aan veel in- woners van de jeneverstad werk bood: De Nijverheid. Na een korte periode van bloei kon de werf de ont- wikkelingen niet meer bij- benen. De start van De Nijverheid was in juli 1835. Het was de bedoe- ling van een groep Schiedam- mers om Oost-Indievaarders te bouwen op de Nijverheid waar- bij men hoopte te kunnen pro- fiteren van de bevrachtingen van de Nederlandse Handel- Maatschappij. De werf was ge- legen op een terrein, het Galg- oord, ten oosten van de haven aan de rivier de Maas. De initia- tiefnemers richtten de 'Maat- schappij van Schiedams Scheepsreederij' op en gaven de leiding in handen van de Dortse scheepsbouwer Comelis Gips. Het eerste schip waarvan de kiel werd gelegd was het fregatschip 'De Stad Schiedam'. Naar aan- leiding van deze kiellegging maakte iemand het gedicht De 'Schiedamse Vlag'. Dit gedicht zal te maken hebben gehad met een geschenk dat gemeente- raadslid Rijnbende aan de di- Helling In 1852 kwam werd een spe- ciale maatschappij opge- richt die samen met de firma Gips een sleephelling bouw- de. Gips kreeg de leiding over de ondememing. De werf en de helling boden veel werk aan bevolking van Schiedam. In de periode 1861-1862 werkten er onge- veer honderd man, terwijl dat er in 1843 nog maar 68 waren. De scheepshelling verrichte veel reparatiewerk. Zij was voorzien van een stoommachine van 15 pk voor het ophalen van te re- pareren schepen. Per jaar werden ongeveer dertig tot vijftig schepen opgehaald en gerepareerd. Na 1860 was reparatie het belangrijkste onderdeel van De Nijver heid. Het einde van de werf kwam in 1893. rectie van de werf wilde aanbie- den. Tijdens een raadsvergade- ring wilde hij weten of het niet 'gevoeglijk zoude zijn' schip en werf een cadeautje te geven. Dit uit erkenning voor de oprich- ting van de 'scheepsreederij' en 'het slaan der eerste spijkers in het te bouwen schip'. Het moest volgens hem gaan om 'eene vlag met stads naam en wapen voorzien.' Een daartoe ingestelde commissie rekende Op de werf De Nijverheid gaat het barkschip 'De Stad Schiedam' te water. Op de voorgrond ligt een deel van een spil of kaapstander. Tekening van N. Barnouw. collectie gemeente archief schiedam uit dat het dundoek ongeveer honderd tot tweehonderd gul den zou gaan kosten, waarmee de raad instemde met de aan- koop en productie ervan. Zo zal het schip De Stad Schiedam met een Schiedamse vlag de zeeen hebben bevaren. Liquidatie Met de werf De Nijverheid ging het aanvankelijk redelijk goed. In de periode 1836 tot 1852 wer den er 32 schepen gebouwd. In de periode 1856 tot 1896 waren dat er nog 10, terwijl vanaf 1896 het er echter nul waren. Het probleem zat hem waarschijn- lijk in de vernieuwingen in de scheepsbouw. In de 19e eeuw kwam de bouw van stalen (stoom) schepen opzetten en was het einde verhaal voor de houten schepen. Tien jaar later, vestigt het bekende Gusto zich op deze locatie. Wachten Het laatst gebouwde schip van De Nijverheid is de schoenerbrik 'Schiedam'. Het schip lagjarente wach ten op afbouw. Er was voor het houten schip geen be- langstelling meer nu stalen schepen hun intrede had- den gedaan. Nightfly in de Graauwe Hengst SCHIEDAM - The Nigtfly treedt zaterdag 29 maart op in podiumcafe De Graauwe Hengst. De naam The Night- fly is eigenlijk een eerbetoon van de leden van de band aanSteely Dan en diens zan- ger Donald Fagan.De band bestaat uit muzikanten met veel ervaring in het roem- ruchte Haagse popcircuit. Rock, soul, funk en groove zijn de sleutelwoorden voor het repertoire. Aanvang 22 uur. Op donderdag treedt Marco Diamantatos Friends op vanaf 22 uur en zondag is er weer een Jam- sessie van 20.00 tot 24.00 uur Salsalessen van Mambo Mike SCHIEDAM - Kom voor een gratis proefles salsadansen op vrijdag 28 maart tussen 20.00 en 21.00 uur naar Wijk- centrum De Erker of op maandag 31 maart naar Wijkcentrum Zuid. Bent u deze avond helemaal en- thousiast, dan kunt u vanaf maandag 7 april deelnemen aan een cursus van 10 lessen. De salsalessen worden geor- ganiseerd door Mambo Mi ke. Meer info www.mambo- mike.nl. Workshop magnetisme SCHIEDAM - Jan Bouw legt zaterdag 29 maart uit wat magnetisme is, en hoe het werkt. De workshop wordt van 10 tot 16 uur gegegeven in wijkcentrum De Blauwe Brug. Kosten 37,50 euro, in- clusief lunch. Inschrijven bij Jan Bouw, tel 06-20130673. Makelaardij Taxatie Hypotheken Beheer Exploitatie Consultancy Onze panden op: funda.nl JAAP.NL Woonkicmtsti www.maeslanden.nl ADimo wwwmaeslandennl Woensdag 26 maart 2008 - Pagina rt^OOl Een vlag voor De Stad OOOR FRANS ASSENBERG 4F Bij de Maeslanden Makelaars Groep worden dagelijks woningen en/of bedrijfspanden verkocht of verhuurd. Met onze enorme ervaring bieden wij u "Makelen op maat", door een correcte prijsbepaling en de complete begeleiding van u en uw kostbare bezit. Of het nu gaat om aankoop, verkoop, huur, verhuur, taxatie of advies: wij staan voor u klaar. Want laten we eerlijk zijn in elke stad en straat in de regio staat wel een te koop of verkocht huis van Maeslanden. Bel gerust met regio's meest ervaren makelaar, daar komt u toch verder mee. MEER koophuizen Huis ter Lucht 26 Maaslortd In het strategist perfect in de Randstad gelegen groene en chique dorp Maasland is te koop de magistraal gelegen 'water villa'. De op het schiereiland 'Huis ter Lucht' gelegen vrijstaande villa, om- zoomd door vaarwater, is eigentijds van architectuur, magnifiek van design en magistraal gelegen. Het perceel ligt aan het vaarwater van de Foppenplas Broekpolder en grenst aan natuurgebied 'Vlietlanden'. De villa heeft thans een indeling van: oprit, entreehal, living (ca. 120 m2 - eventueel 150 m2), moderne glaspartij, aparte keuken, wasruimte, tuinberging, garage, 5 slaapkamers, 3 badkamers, zolder, inloopkast en skyline loggia, tuin met waterterras en aanlegsteiger. Met de juiste interieur touch is hier een absolute oase in de randstad voorhanden. Prijs op aanvraag KoolzoQdokker 5 Schiedom In de geliefde wijk Spaland is nu te koop een fantastische 5 kamer eengezinswoning met tuin op het zuiden, gelegen in de nabije omgeving van scholen, winkels en openbaar vervoer. Indeling: en treehal met m.k., toilet, trap. Zonnige woonkamer(ca.32 m2) met open keuken v.v. keramisch koken, dubbele spoelbak, afzuigkap en koel/vrieskast. Tuin met schitterend terras en verlichting(ca,41 m2). 1 e verd.: via overloop t.t. 3 slpkms.(ca.13,11,7 m2), ruime badkamer met 2e toilet v.w. en grote douchecabine. Zolderverd.: via overloop met w.m.a. en drogeraansl., CV-ketel en warmte terugwinsysteem, t.t. 4de slaapkamer(ca.16 m2) met velux dakraam. De eigen parkeerplaats, berging met elektra en het vrije uitzicht maken het geheel compleet! Vraagprijs 245.000,- k.k. Maasland Veerstroot 10a Moassluis Heeft u de wens uw eigen woonwensen te creeren? Aan een van de sfeervolste vlieten van het gezellige "oude centrum" van het pittoreske Maassluis biedt zich een prachtige kans aan om uw maisonnette te creeren! Op loopafstand van de bruisende horeca gelegenheden en winkels kan u uw woondroom creeren. Indeling: gezamenlijk entree, bordes. 1e Verdieping: entree, ruime hal, woonkamer met het leuke uitzicht over de vliet circa 32m2woonkeuken circa 20m2, slaapkamer circa 13m2. 2e Verdieping: ruime slaapkamer van circa 25m2, badkamer circa 10m2, waskamer ICV ruimte. Dakterras van circa 10m2. Vraagprijs 195.000,- k.k. Oranjestraat 24 Schiedam Let op! Nu te koop; een goed betaalbaar startersappartement met eigen parkeerplaats in hartje centrum van Schiedam. Dit sfeervolle appartement gelegen op de eerste verdieping maakt wonen in de stad geweldig! Indeling: Centrale hal met lift en t.t. berging in onderbouw. Inde ling app.: via gezellige binnentuin t.t. appartement, entree, hal v.v. m.k., slpkmr(ca.7m2), badkamer met doucheruimte, v.w. en toilet. De zonnige living (ca.26m2) met keuken v.v. losse koelkast, afzuigkap en elektrisch kooktoestel maken het geheel compleet. De woning is direct te aanvaarden en verdient zeker uw aandacht! Vraagprijs 109.000,- k.k. nieuwbouwvilla in het geliefde dorp i. Met de stad aan de voorzijde, en de rust en na- §f ae achterzijde is deze villa een perfect woongenot. Door zijn gging aan open water met eigen aanlegsteiger lokt de natuur van de Foppenplas en de Broekpolder in Midden Delfland. Indeling: ruime entree, hal met trap, toilet ruimte riante living van 67m2, eetkeuken met erker (14 m2) en bijkeuken. 1e verd.: overloop met t.t. 4 ruime slaapkamers (15,15,16 en 18 m2) waarvan de ouderslaapkamer een riante inloopkast heeft en de voor -en zijkamers zijn v.v. een balkon. Een riante zolderkamer en aparte garage completeren het geheel. Uw eigen smaak en stijl zijn nog volledig te realiseren. Koopsom 765.000,- v.o.n. Kantoor Maassluis Drijver 133 3144 GD Maassluis Tel: 010-592.33.00 Schiedam 2 kamer appartement (voorheen 3 ka- gelegen punt in het hartje centrum. Indeling: cen- galerij, entree gang met toegang tot modeme keuken ('04) ..et w.m.a., CV (2004) en design radiator. Slaapkamer (ca. 10 m2) v.v. inbouwkast toilet, badkamer met douche, v.w. en design radiator. Ruime bergkast. Speelse woonkamer (ca. 20 m2). Het appartement is voorzien van kunststof kozijnen met dubbel glas. Dit appartement met schitterend uitzicht is zeker bestemt voor de mens van nu! Vraagprijs 122.000,- k.k. Thomas a Hempisstr 32 Schiedam Aan een van de meest gewilde straten gelegen gigantische woning op eigen grond(ca.125m2). Deze statige woning voldoet geheel aan wensen van nu. Ind: via voortuin tt. entree, hal met m.k., toilet met fontein en trap naar 1ste verd. Ruime L-vormige Iiving(ca.45m2)v.v. trapkast met t.t. kelder(ca.45m2) en sfeervolle achtertuin. Keuken v.v. div.app. waaronder k.k., vriezer, keramisch fornuis en afzuigkap. 1e verd. overloop t.t. 2 ruime slpkmrs(16,16m2)Badkamer v.v. 2de toilet, 2 persoonsligbad, dubbele wastafel en design radiator. 2e verd: over- loop t.t. 2 slpkmrs (14,13m2) waarvan e£n met balkon, wasruimte met w.m.a en cv('01) en tt. geheel geisoleerde bergvliering. Deze woning biedt u alle gemakken op loopafstand. Vraagprijs 237.000,- k.k. Vlaardingen f(vh.4) kamer appartement op de 4e verdie- t bij winkels, openbaar vervoer, park en .ue ontsluiting met de snelweg. Indeling: centraal trappenhuis, jjiierij, entreehal met t.t. nieuwe keuken v.v. div. inbouwapp.; wasma- chine, 4 pitsgaskookpl., afzuigkap, k.k.met vriesvak. Veriaagd plafond met inbouwspots. Nieuwe combi CVketel('06) en nieuwe meterkast. Badkamer v.v.ligbad en design radiator. 2 slaapkamers (8,12m2), speelse living (26m2)met parketvloer en t.t. zonnig balkon. Apart toi let in gang. Bijzonderheden: Kozijnen voor en achter zijn van kunststof met dubbel glas. Een unieke starters woning tegen een scherpe prijs! Vraagprijs 119.000,- k.k. Moassluis n lichte eengezinswoning met carport, met i direct op loopafstand met name winkelcentrum Ju.ioek', station West, banken, postkantoor, scholen enz .oeling: entree, hal met toilet en m.k., speelse ruime living (39 m2) met semi open keuken voorzien van k.k., vriezer, 4 pitsgaskookpl. RVS afzuigkap enz. Schuifpui naar zonnige besloten tuin met berging en carport. 1e verdieping: riante ouderslaapkamer (14 m2), nette badka mer voorzien van douche cabine, 2e toilet en v.w. Toegang tot riant dakterras. 2e verdieping: overloop met toegang tot 2 slaapkamers van ieder 8 m2, aparte waskamer met w.m.a., CV en 2e badkamer met ligbad. Een perfecte woning voor een scherpe prijs! I Koopprijs 234.000,- k.k. V.V.E Beheer Veerstraat 27 3142 CP Maassluis Tel: 010- 599.22.11 Kantoor Vlaardingen Van Schravendijkplein 1 3131 GV Vlaardingen Tel: 010 -460.33.33 Kantoor Schiedam Koemarkt 4 3111 JH Schiedam Tel: 010 - 409.01.40 i Kantoor Nieuwerkerk a/d Ussel 1e Tochtweg 76 2913 LP Nieuwerkerk a/d Ussel Tel: 0180-45.00.45

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 32