Werken aan duurzaamheid Veiligheid boven alles Wat gebeurt er bij een stop? Oe Burenraad en fakkelen Mocht u nog vragen of opmerkingen hebben, dan kunt u bellen met: Tot slot Wat is Shell Pernis? Ons streven is dat fabrieken veiiig en zonder grote storingen gemiddeld vier jaar achtereen onafgebroken draaien. Maar het is onvermijdelijk dat in die periode slijtage en inwendige vervuiling van belangrijke on- derdelen optreden. Klein onderhoud gebeurt continu, maar voor een vgrote beurt' en wettelijk verptichte inspecties - in Shell-jargon een stop of Turnaround - willen we ook het binnenwerk van fabrieken contro- leren, schoonmaken en waar nodig repareren. Een fa- briek moet dan worden stilgezet en een team van hon- derden mensen, van Shell en van aannemers, verricht in enkele weken tijd enorm veel werk. Een deel van deze onderhoudsactiviteiten gebeurt zelfs in twee- of drieploegendienst. Het werk gebeurt zeer planmatig, aan de hand van een draaiboek waarin elke handeling is beschreven. Veiligheid en milieu gaan boven alles. Liever wat langer over een stop doen, dan risico's voor veiligheid en milieu nemen. Het uit bedrijf nemen van een fabriek is ingewikkeld. Veel fabrieken werken met hoge drukken en tempera- turen, met brandbare stoffen, of met zware oliesoor- ten die bij afkoelen niet meer vloeibaar, maar vast zijn. Om binnen in de installaties te kunnen werken tijdens een onderhoudsstop, moet de druk weggeno- men worden, moet de temperatuur gelijk zijn aan die van de buitenlucht en mag er geen olie of gas meer naar buiten komen. Simpel gezegd: de fabriek moet van binnen vrij van product zijn. Voor dat leegmaken wordt deels het fakkelsysteem gebruikt. Alle resterende gasvormige stoffen worden via de fakkel afgevoerd om veiiig te verbranden. Het is niet mogelijk om een fabriek veiiig te stoppen zon der fakkelsysteem. Maar we doen er alles aan om de duur en de omvang van het fakkelen zoveel mogelijk te beperken, en dus de overlast te minimaliseren. Bij het weer opstarten van een fabriek na een stop, duurt het even voordat deze stabiel draait en de producten op specificatie zijn. Ook in die fase wordt er gefak- keld. Op normale dagen zijn er naast onze eigen me- dewerkers gemiddeld 1000 tot 1500 personeelsleden van aannemers op ons terrein bezig. Tijdens onder- houdsstops kan dit aantal oplopen tot meer dan 3000. En verreweg de meesten van hen komen per auto of busje naar Shell. In de directe omgeving van Shell (Vondelingenweg) zal er daarom wat meer verkeers- drukte zijn. Sinds 1998 bestaatereen Burenraad Pernis. Omwo- nenden uit Pernis, Hoogvliet, Spijkenisse, Albrands- waard, Vlaardingen en Schiedam zijn lid van de Bu renraad. Vier maal per jaar komt deze bijeen om met de directie en vaak externe (niet-Shell) deskundigen allerlei onderwerpen te bespreken en waar mogelijk verbeteringen voor te stellen. Een van de punten die uitvoerig besproken is, is het terugdringen van het aantal grote fakkels. Zoals hierboven al beschreven is een fakkel een veiligheidssysteem. Fakkelen is noodzakelijk om een restant aan gassen op een vei- lige manier uit de procesinstallaties te verwijderen voor het grote onderhoud kan beginnen. Helaas gaat dat soms gepaard met hinder door geluid en/of roet- vorming. Bij een hoog en/of snel wisselend aanbod van fakkelgas kan de verbranding onvolledig zijn. Dan ontstaat roet (koolstof) en dat is als een zwarte wolk zichtbaar. Het toevoegen van stoom zorgt in zulke gevallen weer voor een betere verbranding en de zwarte rook verdwijnt of wordt aanzienlijk min der. Maar bij een zeer groot aanbod van fakkelgas is Afdeling External Affairs: 010-4314127. De gratis Burenlijn: 0800-0238044. De Burenraad Shell Pernis: 010-4312923. De Meldkamer van DCMR (klachtenlijn): 010-4733333. Of u raadpleegt de internetsite van Shell Pernis (Raffinaderij) via www.shell.nl/pernis of die van DCMR: www.dcmr.nl. U kunt ook een e-mail sturen naar infopernismoerdijk@shell.com. Of een brief schrijven naar Shell Nederland Raffinaderij B.V., afdeling External Affairs, Postbus 3000, 3190 GA Hoogvliet. Dan wel een fax sturen naar bovengenoemde afdeling: 010-4313982. roetend fakkelen onvermijdelijk. Shell Pernis heeft projecten gestart die de effecten van het fakkelen zullen verminderen. Door het toevoe gen van meer stoom en het verbeteren van de proces- regeling van de stoomtoevoer wordt de verbranding beter en de roetvorming en de geluidsoverlast minder. Vanzelfsprekend proberen wij altijd het langdurig of roetend fakkelen te vermijden en daarmee ook de hin der voor u als buren te beperken. Wij beseffen dat u de komende maanden af en toe wat kunt merken van onze onderhoudswerkzaamhe- den. Het is in ieders belang dat deze activiteiten zo soepel mogelijk verlopen. Als wij voorzien dat er toch op grote schaal gefakkeld moet worden, zullen wij dit vermelden op onze website www.shell.nl/pernis en de gratis burenlijn (0800-0238044) en zo snel moge lijk Radio Rijnmond informeren. En uiteraard wordt DCMR, de toezichthoudende overheidsinstantie, ook continu ge'fnformeerd. Fakkelbrochure: Wilt U meer informatie over fak kelen, bekijk dan onze fakkelfolder op onze website (kies Veiligheid en Milieu) of vraag de Deltalinqs brochure "Helderheid over fakkelen" aan via de Bu renlijn Pernis. Shell Pernis is de vaak gebruikte benaming voor de installaties van Shell Nederland Raffinaderij en Shell Nederland Chemie, gevestigd in Hoog vliet. In circa 60 verschillende fabrieken worden olieproducten en basischemicalien vervaardigd op basis van aardolie. Op het terrein zijn ook an- dere bedrijven gevestigd die chemieproducten vervaardigen of logistieke diensten verlenen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 14