Verjaardagsfeest voor culturele 50+ Schrijf verhaal voor Piet Paaltjens 'Alles wat niet katholiek was moest eruit!' Het Nieuwe Stadsblad Open gulp Eelaart was trouwens de 'Oude Snik Jenever." Als een ambte- naar bij Van den Eelaart op be- zoek is, vraagt deze of hij niet voor de firma Pollen wil gaan werken. Hij kan daar meer ver- dienen en inderdaad treedt Van Asten er in 1954 in dienst: Wodka "Bij Pollen kwam uit Amerika een verzoek binnen om wodka te gaan produceren. We koch- ten toen wodka bij andere be- drijven in Schiedam om te proeven en na te gaan wat de bestanddelen waren. We maak- ten toen ons eigen recept en noemde het product 'Wolf Schmidt Wodka'. Ik werd be- drijfsleider bij Pollen Jarenlang werden er kisten met de wodka naar Amerika verscheept. In 1969 kreeg ik er ongenoegen en ben ik weggegaan. Alles wat niet katholiek was moest eruit!" Vriendenfles De vereniging Vrienden van het Jenevermuseum wil de belangstelling voor het Jene vermuseum vergroten en or- ganiseert diverse activiteiten zoals een samenzangmid- dag of bedrijfsbezoeken. Ie- der jaar geeft de vereniging een 'vriendenfles' uit. St Radbout speelt voor jury FKM SCHIEDAM - Het harmonie- orkest van muziekvereniging St. Radboud neemt 6 april deel aan een landelijk con- cours van de FKM in multi- functioneel centrum De No- belaer in Etten-Leur. Het orkest komt uit in de tweede divisie harmonie en zal voor een drie-koppige ju ry twee muziekstukken spe- len. Een van de stukken, wel- ke gekozen is uit een lijst van verplichte werken per divi sie, is de compositie "The Golden City" van de Neder- landse componist Jan Bos- veld. Dit muziekstuk gaat over de stad Praag met z'n vele to- rens en goudkleurige koe- pels. Het andere muziekstuk komt uit een lijst van keuze- werken en dat is de compo sitie "The Hounds of Spring" van de Amerikaanse compo nist Alfred Reed. Deze con- cert-ouverture is gebaseerd op een natuurgedicht van de Engelse dichter Charles Swinbum. De jury zal het orkest en de uitgevoerde muziekstukken beoordelen op een tiental rubrieken: intonatie, klank- vorming, klankbalans, tech- niek, articulatie, ritmiek, sa- menspel, dynamiek, nuan- cering en muzikale uitvoe- ring. Het orkest van St. Radboud staat onder leiding van diri- gent Martijn Krijnen. Overigens zullen de muzi- kanten van St. Radboud eind april de stad Praag bezoeken tijdens een vijfdaagse con- certreis. Uiteraard zullen dan de Tsjechische inwoners hun Golden City kunnen be- luisteren. SCHIEDAM- De redactie- vergadering van het Nieuwe Stadsblad was vrijdag druk- ker dan normaal. 'Joumalisten' van basisscholen de Violier en de Taaltuin kwa- men kijken hoe het er op een re- dactie aan toe gaat. Het uitje vond plaats in het kader van Nieuwbouw, een gezamenlijk project van de basisscholen. Ze doen zelf verslag: Groep 6 van de Violier en de groep 7 van de Taaltuin zijn be- zig met een project Nieuw bouw. Ze waren op bezoek bij de redactiekantoor van het Nieuwe Stadsblad in Vlaardin- gen. We hebben een journalist gei'nterviewd en de journalist stelde ook vragen aan ons. En toen hebben we foto's ge- maakt. En daarna hebben we dit stukje gemaakt. We vonden het heel leuk wat we hebben gedaan. We hebben meer ge- leerd over journalistiek.We moeten neutraal zijn en blijven. En goede vragen stellen en ook durven. Je moet niet verlegen zijn. En je moet snel zijn met je verhaal. Studeren Houd je oren en ogen open wat er allemaal in de stad gebeurt. Als je ooit journalist wilt wor- den, moet je vier jaar studeren. En veel ervaring hebben. SCHIEDAM - Bibliotheek Wa- terweg heeft de inzendtermijn geopend voor de jaarlijkse schrijfwedstrijd Piet Paaltjens. Iedereen kan tot 1 augustus een verhaal insturen. Het proza wordt beoordeeld door een des- kundige jury. De twintig beste verhalen verschijnen in boek- vorm. De drie allerbeste inzen- ders ontvangen een prijs, ge maakt door de Schiedamse kunstenaar Jacques Tange. Bo- vendien is er een wisseltrofee. Het is de vierde keer dat de schrijfwedstrijd door Biblio theek Waterweg wordt georga- niseerd. Het evenement mag zich in een toenemende be langstelling verheugen. Vorig jaar ontving de bibliotheek 128 inzendingen van een behoorlijk niveau. Het resultaat was een bundel ontroerende, aangrij- pende en soms hilarische ver halen. De schrijvers toonden een ruime fantasie en beschre- ven onderwerpen dichtbij huis of juist heel ver weg. Alleen ver- halend proza kan ingezonden worden. Het thema is naar ei gen keuze. De jury staat bestaat uit Kees Schrevel (voorzitter), Heleen Franken, Marja van We- ijen, Marieke Nijhofen Frank Willemse, journalist. Meer info op de website www.biblio- theekwaterweg.nl Leerungen van de Violier en de I aaltuin brengen een bezoek aan de redactie van het Nieuwe Stadsblad. SCHIEDAM - Op 1 april is in Zuid-Holland de eerste 50PK cultuurmaand van start ge- gaan. Een maand vol culturele uitjes voor jong en oud, maar vooral gericht op mensen met levenservaring. Culturele or- ganisaties uit de hele provin- cie hebben de handen ineen- geslagen om een programma samen te stellen voor 50-plus- sers die nog volop in het leven staan. Niet saai of belegen, maar dertig dagen genieten. In het kader van deze cultuur maand heeft de Theaterfa- briek Rotterdams Centrum voor Theater de theatervoor- stelling 'Diana's verjaardag' gemaakt. Deze voorstelling gaat over de 50e verjaardag van Diana waar wordt verteld, gezongen, gedanst, gelachen en een traantje geplengd. De voorstelling is dinsdag 8 april te zien in Zorgcentrum Francois HaverSchmidt aan de Willem de Zwijgerlaan 35. Aanvang 19.30. Kaarten kos- ten 6,50, inclusief een kopje koffie met gebak om Diana's verjaardag te vieren! Aanmel- den bij Argos ErOpUit: 010 - 4091331. Geen druppel Het werken bij Van den Eelaart beviel hem wel: "Ik was er van 1938 tot 1954 in dienst. We maakten diverse merken li- keurs en jenevers. Ik moest er onder andere flessen vullen. Ik heb zelf nooit een druppel alco hol aangeraakt. Uit principe niet. Op een dag waren we de mees- terknecht kwijt. Wat bleek? Lag hij dronken achter de ketel. Sommige werknemers namen flink in en dronken wel een liter jenever per dag." Van den Eelaart was een goede kerel, benadrukt Jaap van As ten. "Toen wij gingen trouwen, wilde hij dat we bij hem in kwa- men wonen. In de oorlog werd ik gedwongen voor de Duitsers in een ijzerfabriek in Berlijn te gaan werken. Ik deed daar las- werk en puntlassen voor de productie van de VI's.' Een bekend merk van Van den Schiedammers vertellen in het Jenevermuseum hun verhalen over het werk in de branderijen. SCHIEDAM - In het Jene vermuseum werden afgelo- pen zaterdagmiddag verha len opgetekend van Schie dammers die in de jenever- industrie werkzaam waren. Het idee van de Vrienden van het Jenevermuseum sloeg aan. Het was een leuk, nuttig en in- teressant initiatief van de ver eniging Vrienden van het Jene vermuseum. A1 meteen bij de opening wilden Schiedammers hun oude spullen en verhalen kwijt aan het Jenevermuseum aan de Lange Haven. De in 1924 geboren Jaap van Asten bijvoorbeeld is met zijn dochter en schoonzoon aanwe- zig om zijn verhaal te doen over zijn werkzame leven in de li- keur- en jeneverstokerij van Adrianus van den Eelaart aan de Korte Haven. Mevrouw Diny Blok-Hoen- derkamp werkte vroeger op het kantoor van Rijnbende op de Noordvest. "Je was daar een juffrouw. Ik moest er geleidebrieven typen. Dat was in 1951. Ik kreeg van de directie op een keer te horen dat ik geen broeken meer mocht dragen op mijn werk. Tja, ik liet me niet zom- aar uit het veld slaan en wist daar wel wat op te verzinnen. Als ik op kantoor was deed ik er een rokje ovefheen. Op de vraag waarom ik mannenkle- ding droeg, antwoordde ik dat dat tegen de kou was." Ze schenkt aan het museum een oude prent van de Blauwe Week. De prent toont een dronken man die, met zijn gulp open, tegen een lan- taarnpaal geleund staat en flink moet oveigeven. Woensdag 2 april 2008 - Pagina 27 FOTO: WHM Verhalen in't museum Op bezoek bij krant DOOR FRANS ASSENBERG FOTO: R0EL DUKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 27