WONEN IN ROTTERDAM Stel je voor. Mooie, ouderwetse klin- kers en lantaarnpalen, brede lanen en lekker veel 'oud' groen. Her en der een speelplaatsje of binnenpleintje voor de kleintjes. Joggers zijn op weg naar het Kralingse Bos, ouden van dagen maken een praatje op de bankjes, ver- liefde stelletjes flaneren langs de Rotte of halen een ijsje op de hoek. Een ge zellige, levendige wijk waar het fijn thuis- komen is, in mooie, nieuwe en vooral ruime huizen. Utopie? Welnee. Niet als het aan Karel van Berk en Aat Biesheuvel ligt. Dit is gewoon wat het gaat worden: het nieuwe Nieuw Crooswijk. Over tien jaar is het zover. Tien jaar?! Ja. Want de her- structurering van Nieuw Crooswijk is een van de allergrootste vernieuwings- operaties in Nederland. Van de 2100 woningen wor- den er 1800 gesloopt. Daar komen spiksplinternieuwe appartementen, herenhuizen en bengezinswoningen voor terug. De straten worden verwijd, er komt een brede school, en op verschillende plaatsen worden speeltuin- tjes en parkeerhavens aan- gelegd, nieuwe winkeltjes zullen hun deuren openen. Een mega-operatie dus. De OCNC (Ontwikkelings Combi- natie Nieuw Crooswijk) voert de regie over dit project. Directeur Karel van Berk schaakt veelal op tien borden tegelijk, maar doet het met liefde: "Het wordt prach- tig. Het enthousiasme van alle deelnemende partijen is ongekend. We gaan een hele mooie wijk maken en probe- ren een aangename, zachte leefomgeving te creeren. We houden het goede van vroeger, maar wel aangepast aan de woonwensen van nu." LEKKER LEVEN Zesduizend Crooswijkers moesten en moeten hun woning verlaten om ruimte te maken voor de nieuwbouw. De afgelopen drie jaar zijn al duizend huishoudens verhuisd. Een proces dat met de nodige emoties en protesten gepaard ging en soms nog steeds gaat. "Begrijpelijk", vindt Bies- heuvel, die vanuit Woning Bedrijf Rotterdam verant- woordelijk is voor de herstruc- turering van Crooswijk. "Mensen zijn gehecht aan hun wijk. Het is ingrijpend, maar we doen het natuurlijk niet voor niets. "Van Berk: "De huidige woningen zijn echt te klein en te slecht. Je kunt wel renoveren, maar dan blijven het nog steeds kleine huisjes. Daarnaast is een dergelijke operatie minstens zo ingrijpend voor de bewoners. Door echt opnieuw te beginnen kunnen we de mensen grotere, betere woningen bieden." Biesheuvel valt hem bij: "Bovendien geeft dit ons de kans ook andere problemen in een keer op te lossen. Door te slopen, kunnen we alles opnieuw indelen. We maken de straten breder, de huizen groter, we creeren veel meer speelmogelijkheden voor kinderen en lossen het parkeer- probleem op. We pakken het integraal aan. Dat is echt uniek. Ik zou niet weten welk herstructureringsproject zich hiermee kan meten." Van Berk: "ledereen krijgt een plek in Nieuw Crooswijk. Ook voor dertigers zullen er voldoende voorzieningen komen, zoals kinderopvang. De logistiek van het leven wordt dadelijk een stuk makkelijker. Kinderen kunnen op veilige tussen- terreinen spelen, of even bij opa en oma even verderop langsgaan. Het wordt een veilige wijk, maar wel een waarin geleefd wordt, waar winkeltjes zijn op de hoek van de straat en het geluid van spelende kinderen klinkt. Alle partijen zijn er op gebrand dit een succes te laten worden. We zijn ervan overtuigd dat dit project niet alleen voor Crooswijk belangrijk is, maar ook voor Rotterdam in zijn geheel." DE ZIEL VAN CROOSWIJK Negentig procent van de woningen wordt afgebroken. Daar komen weliswaar mooie woningen voor teug, maar wat blijft er na al die vernieuwing over van de ziel van Crooswijk? Die karakteristieke Rotterdamse volkswijk, die weliswaar problemen kent, maar waarover ook nog zoveel mooie verhalen de ronde doen. Het Crooswijk ook waar de roots van Bep van Klaveren liggen. Van Berk: "Er is ons heel veel aan gelegen die historie van Nieuw Crooswijk een plek te geven. Vandaar ook de slogan van dit project: "Een beetje vroeger, maar dan nu." Ten eerste wordt de nieuwe wijk gebouwd volgens precies dezelfde uitgangspunten waar de oude wijk ooit ook mee is gebouwd. Een gezellige wijk voor jong en oud waar iedereen een plekje kan vinden.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 33