I I I I I I I Crooswijkse feiten op een rij ill! It I WONEN IN ROTTERDAM 1 y 6,95 PER JAAR 104 pag. WONEN LEVEN IN ROTTERDAM, - www.wonenpuntuit.nl Column Hamit Karakus Als wethouder Wonen vind ik het voorjaar.de mooiste tijd van het jaar. Het is de periode waarin we gezamenlijk met ontwikkelaars, makelaars en corporaties uitpakken en alles uit de kast halen om te laten zien wat we in Rotterdam in huis heb ben; het begint met de vastgoedbeurs in Cannes en aansluitend de woon- beurs LiViN' in Rotterdam. Met name LiViN' draag ik een warm hart toe. irt.mil Krtrtl litis Wethouder Wonen en Ruirntehjke Ordemng cb v In 2006 is gestart met de sloop van de woningen. De verkoop voor het eerste deel van de nieuwe woningen gaat dit jaar van start. In 2010 zal dit eerste deel klaar zijn. In 2017 zal de laatste woning worden opgeleverd. Van de in totaal 2097 woningen in het plangebied zullen er 272 behouden blijven. De overige woningen zullen worden gesloopt of gerenoveerd. Hier komen 1753 woningen voor terug. 428 hiervan zullen sociale woningen zijn bestemd voor terugkeerders. De huren voor deze woningen blijven binnen de 'bereikbaarheidsgrens' van 491 euro voor een- of tweepersoonshuishoudens. In het nieuwe Nieuw Crooswijk worden zowel huur- als koopwoningen gebouwd Het wordt een typische mid- denklasse stadswijk. Naast appartementen en eengezins- woningen zullen ook herenhuizen de buurt sieren. De prijzen van de koopwoningen varieren van 250.000 tot 450.000. Daarnaast komen er woonzorgcombinaties en is voorzien in 3700m2 bedrijfsruimte. Elke woning krijgt minmaal een eigen parkeerplaats. Het hele gebied wordt een dertig-kilometer-zone. Elke straat en elk huis krijgt een andere sfeer. Voor de herstructurering van de wijk zijn maar liefst zes verschillende architecten aangetrokken. De twee historische begraafplaatsen, oases van rust in de wijk, blijven onaangetast. Ook een belangrijk deel van de Paradijslaan wordt gehandhaafd. Bomen worden niet gekapt; plan is juist om het huidige groen verder uit te breiden. Dit project wordt gerealiseerde door OCNC, een samen- werking tussen Woningbedrijf Rotterdam, projectont- wikkelaar Proper-Stok Ontwikkelaars en ontwikke- laar/bouwer Era Bouw. OCNC werkt nauw samen met de gemeente Rotterdam; een unieke privaatpublieke samenwerking die in 2004 de NEPROM (Vereniging Nederlandse Projectontwikkeling Maatschappijen) aan- moedigingsprijs won voor de gedurfde en vernieuwende aanpak in Crooswijk. Op de website www.nieuwcrooswijk.nl vindt u alle achtergrondinformatie en de laatste ontwikkelingen. Daar kunt u zich ook inschrijven voor een koopwoning in Nieuw Crooswijk. Een plek voor de midden- klasse, een plek voor fami lies, een gezellige buurt waar iedereen zich thuis voelt. Die waarden waren toen belang rijk en vormen nu weer het uitgangspunt. Alleen doen we het wel naar de maatsta- ven van nu; grotere huizen en betere parkeervoorzienin- gen. Het historische element krijgt ook gestalte doordat overal authentieke klinkers, lantaarnpalen en deurbel- len gebruikt worden. Het wordt een 'aaibare' wijk. En wat natuurlijk niet verdwijnt, zijn de twee historische be graafplaatsen met hun schit- terende groen. Zij vormen oases van rust in de wijk." Toch is er maar een manier om de ziel van Crooswijk echt levend te houden, en dat is door de terugkeer van de Crooswijkers zelf. En dat komt wel goed! Van Berk: "De sfeer onder de bewoners begint om te slaan. Mensen zien nu ook de pluspunten van deze herstructurering. De contouren van wat het saat worden. worden lane- zaam scherper. De belang stelling voor dit project groeit met de week. Vijftien procent van de huurders die moe(s)ten vertrekken, heeft al aangegeven terug te wil- len komen." Biesheuvel: "Sterker nog, ook Crooswij kers die al jaren geleden hun heil elders hebben gezocht, willen nu graag weer terug- keren. Men blijft nu eenmaal verknocht aan dit stukje Rot terdam." TIEN-NUL VOOR CROOSWIJK Tenslotte krijgt de geschie- denis nog op een andere, wel heel bijzondere manier vorm. Echte, oude Crooswij kers gaan hun verhaal, onder leiding van een professionele verhalenverteller, optekenen. Er komt een theaterstuk en een verhalenfestival. Zo krijgt de geschiedenis toch nog een mooi plekje, en wordt het dus geen 'koude' start voor het nieuwe Crooswijk. Biesheuvel: "Wat dat betreft mag je de nieuwe wijk echt niet vergeliiken met een Vinexwijk. Wij hebben al ge schiedenis, we hebben al so ciale verbanden. Het is hier overdag niet doods, want we zitten midden in de stad, zijn ermee verankerd. Alle voorzieningen zijn er al. Als je dit project vergelijkt met de bouw van een Vinexwijk, dan is het tien-nul voor ons!" Van Berk: "Vergeet niet dat we een ideale basis heb ben. We hebben de Rotte, het Kralingse Bos, de ma nege. Maar we hebben ook de Bijenkorf op vijf minuten afstand. Dat wordt nog moei- lijk kiezen op zondag; roeien op de Rotte of shoppen in de stad." Biesheuvel: "Het wordt gewoon de allermooi- ste wijk van Rotterdam!" ABONNEER JE NU OP WONEN IN ROTTERDAM MAGAZINE 3X per jaar alles over het I" woonklimaat in Rotterdam met een actueel aanbod van nieuwbouw projecten. Word abonnee en lees meer op Rotterdam pakt uit Ik heb jaren geleden als maketaar de geboorte van dit evenement meegemaakt. Toen bestond de beurs nog uit een paar stands. Inmiddels is het uitgegroeid tot een Rot- terdams evenement waar ik enorm trots op ben. Voor mij is het d6 plek om inspiratie op te doen. Ik ben elke dag aanwezig om de sfeer te proeven en loop er graag rond om te zien welke projecten ontwikketd worden in de stad en de meningen van bezoekers te horen. De variatie aan woonwensen die ik van bezoekers hoor onderstrepen het belang dat we als gemeentebestuur nastreven om vraag- gericht te bouwen en een gevarieerd woningaanbod te creeren Uit de gesprekken met bezoekers bleek ook dat de aanwezigheid van voorzieningen en de buitenruimte steeds vaker een betangrijke rot speelt bij de keuze voor een womng. Voor een gezin kunnen onderwijs, kinderop- vang en voldoende groen belangrijke factoren zijn. Jonge tweeverdieners en oudere koopkrachtige echtparen kie zen eerder voor een woning in een levendige omgeving met horeca, vrijetijdsvoorzienmgen en de aanwezigheid van openbaar vervoer. Een mooi voorbeeld is de Binnen- stad. Maar liefst 98% van het woningaanbod van vorig jaar is verkocht! Uit recent onderzoek specifiek onder bewoners van het Laurenskwartier blijkt dat het voorai gaat om huishoudens zonder (inwonende) kinderen, dat men bewust kiest voor de binnenstad en dat 70% hoog- opgeleid is. De ontwikkeling in het Laurenskwartier laat zien hoe de kdmst van nieuwe bewoners een positieve uitstraiing kan hebben op de levendigheid van een ge bied, Ik ben ervan overtuigd dat mede dankzij de komst van deze nieuwe bewoners de Meent hard op weg is om 6en van de gezeltigste en hipste winkel- en horecastraten van Nederland te worden! Om de levendigheid in de bin nenstad te vergroten willen we juist dit soort kruisbestui- vingen stimuleren. Nog dit voorjaar lanceren we het Bin- nenstadspian waarin we laten zien hoe we deze ambities willen waarmaken. Kortom: we pakken dit voorjaar uit om te laten zien wat we in huis hebben maar pakken voorai ook door om van Rotterdam een nog aantrekkelij- kere woonstad te rnaken!

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 35