WONEN IN ROTTERDAM Ooit was het een statige laan met een bioscoop die belangstellenden trok van heinde en ver. De Beijer- landslaan met zijn filmzaal Colosseum is als veel andere plekken in Rotterdam-Zuid onherkenbaar veranderd. En niet naar te- vredenheid van veel bewoners. Dat was een van de redenen om in 2006 het pro- gramma 'Pact op Zuid' in het leven te roepen. Het doel van dat programma is om ervoor te zorgen dat Zuid net zo aantrekke- lijk wordt om te wonen, te werken en naar school te gaan als de rest van de stad. Trots op Rotterdam-Zuid rf f ,-r-f fr-f-r-,-- r»rriff|9 Tot en met 2016 investeren de partners van het Pact op Zuid - de gemeente, de drie deelgemeenten en de vijf corporaties - daarom ruim een miljard euro extra in en voor de bewoners en onder- nemers 'op Zuid'. De cor poraties nemen hiervan het grootste deel, 800 miljoen euro, voor hun rekening. Dat betekent dat er duizenden nieuwe woningen bij ko- men, maar ook dat er wordt 'geinvesteerd in scholen, be- drijfsruimten, aantrekkelijke winkels, in gezondheid en in mooie en aantrekkelijke pleinen en talloze voorzie- ningen. Bedrijven gaan jon- geren helpen met het vinden van een stageplaats. School- pleinen worden omgetoverd tot sportpleinen, waardoor het voor kinderen veel van- zelfsprekender wordt om te bewegen. WOONPLEZIER "Zuid moet over tien jaar een gebied zijn waar be woners weer trots op zijn. Waar ze met plezier wonen en werken", vat program- mamanager Ditty Blom het doel van Pact op Zuid sa- men. De directe aanleiding om de handen voor ineen te slaan was de uitkomst van de Grote Woontest in 2004. "Bewoners bleken ontevre- den te zijn over het wonen in Rotterdam-Zuid. Als ze de mogelijkheid hadden, zou- den ze uit Zuid vertrekken. Nou, dat moet natuurlijk veranderen. Wij willen dat bewoners juist op Zuid blij- ven wonen, maar dan moet er wel wat gebeuren. Daar- voor worden onder andere initiatieven ontplooid op het gebied van scholing, werkge- legenheid en veiligheid. De wijken moeten onder andere kindvriendelijker en aantrek- kelijker worden. Omdat er veel vraag naar is, komen er meer eengezinswoningen en juist minder appartementen en meer gezinswoningen. Ook de verbetering van de bestaande particuliere voor- raad en de woonomgeving wordt gestimuleerd. En te- gelijkertijd wordt gekeken of de kwaliteit van het groen en het water in de wijk kan worden verbeterd. Wie wil er tenslotte niet in de buurt van water wonen? De aantrek- kingskracht van Zuid moet verder groeien door het ver- beteren van de entrees." W00NAANB0D Een van de oorzaken van de achteruitgang op Zuid was het eenzijdige woningaan- bod dat veelal ook nog eens in handen was van particu liere woningbezitters. En die hadden niet de behoefte om hun huizen zo nu en dan een opknapbeurt te geven. Het gevolg was dat in de loop der jaren een ernstig verwaarloosd woningbestand ontstond. Ondertussen ver- KLUSHUIZEN De gemeente heeft veel parti culiere woningen aangekocht en opgeknapt. Om mensen een idee te geven hoe zo'n woning kan worden omgeto verd tot droomwoning, is te zien in de modelwoning aan de Beijerlandsestraat. De woning van drie verdiepin- gen is een van de 169 klus- huizen en inmiddels voorzien van een ruime woonkamer met open keuken en modern ingerichte slaapkamers op de tweede en derde verdie- ping. Deze klushuizen wor den verkocht voor een heel laag bedrag per etage onder de voorwaarde dat de wo ning wordt opgeknapt en dat de klusser er zelf minimaal twee iaar woont. Het vooral jonge creatieve mensen die belangstelling hebben voor zo'n huis. Voor een relatief laag bedrag - zo'n 40.000 euro per etage - hebben ze veel ruimte en ze kunnen zich behoorlijk uitleven. Dat zo'n initiatief succesvol kan zijn is te zien in de deel- gemeente Feijenoord. De modelwoning, ofwel WoonX- perience, aan de Beijerland sestraat is niet alleen heel bijzonder verfraaid, het heeft die metamorfose te danken aan leerlingen van verschil- lende opleidingen. Voor en door hen is het nuttige met het aangename verenigd. Studenten van de HR&O hebben het bouwontwerp gemaakt, vervolgens hebben leerlingen van het Zadkine- college het huis gestript en geverfd. Leerlingen van de Willem de Kooning Acade- mie hebben de styling van het huis verzorgd." anderde ook de bevolkings- samenstelling. Zuid werd meer en meer bevolkt door diverse minderheidsgroe- pen en kreeg te kampen met criminaliteit en drugs problematiek. "Daarom zijn we inmiddels met die wo- ningvoorraad aan de slag gegaan", vertelt de program- mamanager. "Zuid moet nieuwe en gevarieerde hui zen krijgen."

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 46