K4 •t PrZUID HOLLAND AAAAAAAAAAAA Wat is er te doen? I Schoon genoeg van vuile lucht PRI 5 meifeesten in Zuid-Holland Slapeloze nachten in Rotterdam Overlast Rotterdam Airport r_jBQJUL 50pk. cultuurmaand De voorjaarstuinen van de Keukenhof Finale van het Prinses Christina Concours Fietsvierdaagse Alblasserwaard/Vijfheeren- landen Familietentoonstelling 'Ziezo' April 2008 Zicht od Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Laat u in april verrassen door bijzondere 50+ activiteiten www.50pk.nl Bezoek t/m 18 mei het mooiste lentepark van de wereld www.keukenhof.nl Op zondag 20 april is het Lucent Danstheater het podium voor jong talent www.christinaconcours.nl Van 30 april t/m 3 mei fietsen of wandelen door Alblasserwaard en Vijfheerenlanden www.fietswandelmeerdaagse.nl Het Haagse Museum voor Communicatie vertelt t/m 1 juni alles over zintuigen www.muscom.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland Schone lucht, wie wil dat niet? Een goede samenwerking tussen burger en overheid is daarbij van essentieel belang. De provincie heeft daarom het Actieprogramma Luchtkwaliteit opgesteld met maatregelen voor een schonere en gezondere lucht. Zo vindt de provincie het belangrijk dat u in de gelegenheid bent keuzes te maken wanneer u van A naar B wilt reizen. Als aanvulling op het treinverkeer biedt de provincie daarom milieubewuste alternatieven op het gebied van openbaar vervoer en fietsvoorzieningen. Omdat reizen met de auto soms onvermijdelijk is, wordt in twee jaar tijd het aantal aardgasvulpunten in Zuid-Holland uitgebreid van een naar 22. En wist u dat de provinciale auto's ook op aardgas rijden? Schoon schip Maar er is niet alleen aandacht voor het wegverkeer. Want ook de beroepsvaart levert een bijdrage aan schonere lucht door veel vracht- verkeer van de weg naar het water te verplaatsen. Een openstaande brug die wel eens tot ergernis leidt, scheelt zo per keer tientallen vervuilende vrachtwagens. Daarnaast voorzien varende schepen in hun eigen stroom. En wanneer een schip afmeert, is het aangewezen op accu's. Om deze accu's bij te laden is een luidruchtige en vervuilende verbrandingsmotor leder jaar wordt in een andere provincie het startsein gegeven voor de viering van 5 mei. Dit jaar begint bevrijdingsdag in Zuid-Holland met een officiele bijeenkomst in de Cruise Terminal in Rotterdam. Minister-president Balkenende zal het bevrijdingsvuur op een heel bijzondere manier ontsteken, waarna in het hele land de 5 meifeesten losbarsten. Alphen aan den Rijn Voorsdioten L,-idschendam- D§n Haag cjnm.h nodig. De provincie legt daarom op een aantal punten walstroom- voorzieningen aan, waar de scheepvaart schone stroom kan aftappen. Meer informatie over luchtkwaliteit, vervoer en milieu vindt u op www.zuid-holland.nl Bevrijdingsdag is ook in 2008 nog steeds bijzonder: samen vieren we de dag van de vrijheid. Een vrijheid die je met elkaar maakt. De provincie Zuid-Holland, het Nationaal Comite 4 en 5 mei, de gemeente Rotterdam en het Bevrijdingsfestival Zuid-Holland werken intensief samen aan een aantal speciale activiteiten op 5 mei en in de weken daarvoor. Activiteiten Zo kunt u via internet het vuur opstoken onder de digitale vlam van de vrijheid (www.digitalevlam.nl) of op de speciale bevrijdingssite 5 mei foto's delen met anderen. Ook doet een rode dubbeldekker diverse gemeenten in Zuid-Holland aan. In en rond deze bus praten mensen die jong waren in 1945 en jongeren van nu met elkaar over vrijheid. Enkele middelbare scholen dingen mee naar de Tolerantieprijs 2008: Samen Solidair, die op 21 april a.s. wordt uitgereikt. Als klap op de vuurpijl is er speciaal voor jongeren in Rotterdam op 5 mei om 13.00 uur een groot bevrijdingsfestival met twee poppodia. Aan de voet van de Erasmusbrug start de ambassadeur van de vrijheid VanVelzen zijn helicoptertour door Nederland. Meer weten over wat er allemaal te doen is? Kijk op www.bevrijdingsdagzuid-holland.nl en let op uw brievenbus voor de speciale Bevrijdingskrant. "Rotterdam Airport vervult een belangrijke functie in de economie van Rotterdam en omstreken. Maar de leefbaarheid in de omgeving van de luchthaven is ook belangrijk. De nachtrust van omwonenden nemen we serieus. Immers, mensen die slecht slapen, kunnen daar grote problemen door krijgen." Aan het woord is Erik Pool, lid van de PvdA fractie in Provinciale Staten. "Vorig jaar kende de luchthaven al meer dan 900 nachtvluchten. Dat betekent zo ongeveer elke doordeweekse nacht vier vluchten. Toen minister Eurlings dit aantal formeel wilde regelen, gingen de omwonenden en de gemeentebesturen van onder meer Rotterdam en Lansingerland hier dwars voor liggen." Spoeddebat Ook de provincie werd door de minister om advies gevraagd. "Dat was voor mij het moment een spoeddebat aan te vragen. Ik wilde weten of Gedeputeerde Staten de politieke afspraken die we na de verkiezingen van maart 2007 hadden gemaakt -om niet te rommelen aan de nachtvluchten- netjes zouden volgen. Het debat is geeindigd met een aangenomen motie van de PvdA en de SP tegen het voorstel van de minister. En als de minister toch door wilde met zijn plannen, dan moest er een realistisch slaap- onderzoek komen; zo stond ook in de motie." De protesten waren niet aan dovemansoren gericht. "De minister parkeerde zijn voornemen en vroeg aan gedeputeerde Erik Van Heijningen een oplossing te zoeken. Die is gaan praten met mensen uit het gebied. Zo zijn er allerlei oplossingen bedacht, die enerzijds ruimte bieden voor de luchthaven om zich te blijven ontwikkelen en anderzijds milieu- en geluidproblemen tackelen. Verder is het slaapverstoringsonderzoek uitgevoerd en dat materiaal ligt sinds September 2007 bij minister Eurlings. Die is aan het broeden op een nieuw voorstel. Dat verwacht ik rond deze zomer." Steeds meer mensen reizen met het vliegtuig voor vakantie of zaken. Voor meer dan een miljoen mensen is Rotterdam Airport het vertrekpunt. Rotterdam Airport voert jaarlijks zo'n 65.000 vluchten uit. Dit is goed voor de werkgelegenheid, maar niet iedereen is even gelukkig met de luchthaven. Veel bewoners in de directe omgeving van het vliegveld hebben namelijk last van het vlieg- tuiglawaai. In 2006 werden er daarom 7.000 klachten gedeponeerd. In dichtbevolkte gebieden zoals Rijnmond is het van belang om geluidshinder te beperken en de veiligheids- en milieurisico's zo klein mogelijk te houden. De provincie ziet er daarom op toe dat het vliegveld zich houdt aan de vastgestelde milieugrenzen. Adviescommissie Rotterdam Airport is diverse keren aanleiding geweest voor een stevig debat in Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ook vorig jaar werden kritische vragen gesteld toen het Rijk van plan was de milieugrenzen van Rotterdam Airport uit te breiden. Minister Eurlings van Verkeer en Waterstaat, die verantwoordelijk is voor alle luchthavens, wordt bij dergelijke plannen geadviseerd door diverse partijen. Zo ook door de commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam. Dit samenwerkingsverband van de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Lansinger land en de deelgemeenten Schiebroek en Hillegersberg levert (met de provincie als voor- zitter) gevraagd en ongevraagd advies over de milieusituatie rond de luchthaven. De commis sie houdt ook in de gaten hoe klachten worden afgehandeld. Daarnaast voert zij 'belevings- onderzoeken' uit om te weten te komen hoe omwonenden zich voelen en hoe ze ergens over denken. De commissie geeft een nieuws- brief uit en houdt ook spreekuur op het gemeentehuis. Meer informatie over de commissie en het provinciaal beleid vindt u op www.zuid-holland.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 18