Een boek om in te groeien EaHBaaznL Het Nieuwe Stadsblad Ken kwestie van Tijd Schiedammer Rob Roodenburg betrapt Einstein op een foutje Hemel Terug in de tijd kijken Wie op een heldere nacht naar de sterren kijkt, kijkt te rug in de tijd. De sterren zijn zover van de aarde verwij- derd dat het licht jaren moet reizen om ons te bereiken. De zonnestralen waarin we op het strand liggen te bakken zijn al acht minuten oud en de verste sterrenstelsels die we kunnen waarnemen zijn 13,6 miljard lichtjaar verwij- derd. Dat betekent dus dat we nu kijken naar iets wat 13,6 miljard jaar geleden is ge- beurd. We kunnen het overi- gens niet echt meer zien. De frequentie van het licht is af- genomen en op aarde alleen nog waarneembaar als mi- crogolven. In wetenschappe- lijke termen heet dat roodver- schuiving. Volgens de gangbare theorie is het licht vervallen tot een lagere frequentie. Maar Rob Roodenburg denkt dat de tijdseenheid veranderd is. Kortweg: Bij het ontstaan van het hui- dige heelal - toen het veel kleiner was - ging ook de tijd sneller. Omdat onze tijd dus langzamer gaat zien we het licht als een in slow-motion afgedraaide film. "Alles is relatief, zei Einstein ai", merkt Roodenburg op. "Als we geleefd hadden in het heelal van toen, hadden we niks gemerkt van de snellere tijd. Voor ons was een secon- de gewoon weer een seconde geweest. Voor een overvolle agenda heb je dus niks aan deze theorie." SCHIEDAM - Albert Ein stein heeft een deerlijke vergissing begaan. Dat al- thans beweert Schiedam- mer Rob Roodenburg. In zijn boek 'Een kwestie van tijd' doet hij zijn eigen theo rie uit de doeken die - als het klopt- de natuurkunde op zijn grondvesten doet schudden. "Het zal nog lan- ge tijd kosten om mijn theorie erdoor te krijgen. In de academische wereld ben ik een buitenbeetje. Die No- belprijs komt niet voor 2022, grap ik wel eens." Rob Roodenburg is opgegroeid in een gezin met drie kinderen. Zijn vader was piloot en hield zich in zijn vrije tijd bezig met het ontwerpen van spelletjes, die door de familie aan de keu- kentafel werden gespeeld. Te- genwoordig woont Rob Roodenburg aan de Stadhou- derslaan en werkt als ingenieur meet- en regeltechniek voor grote energiemaatschappijen als Q8. Na zijn vijftigste kreeg hij meer behoefte om te filoso- feren en ging zich verdiepen in astronomie. Op vakantie met zijn vrouw, terwijl hij een dikke weten- schappelijke pil doorlas, viel hem iets vreemds op. Dat licht van verre sterrenstelsels onder- weg energie zou verliezen, ging er bij hem niet in. In zijn werk is de wet van behoud van energie immers de gulden regel. Het bracht hem op het spoor van een nieuw model van het heel al. Een theorie waarin tijd en ruimte geen aparte begrippen zijn maar beide zijden van de- zelfde munt. In de visie van Roodenburg is het heelal niet alleen oneindig groot maar ook oneindig oud, heeft de big bang nooit bestaan en is de aanleg van een miljarden kostende deeltjesversneller in Zwitser- land bij voorbaat weggegooid geld. Zijn theorie geeft ook antwoord op vragen die de wetenschap momenteel bezighouden, bij- voorbeeld waarom sterrenstel sels zich heel snel hebben ont- wikkeld, vlak na het ontstaan van het heelal, zoals we dat nu kennen. De eerste nacht na zijn ontdek- king, deed hij geen oog dicht. Alle vrienden en hem bekende wetenschappers stuurde hij een e-mail. Zelfs superdenker Stephen Hawking kreeg een mailtje. Gespannen wachtte hij de reaches af maar tot zijn ver- bazing gebeurde er helemaal niks. Inmiddels weet Roodenburg dat het nog heel wat tijd en moeite zou vergen om de we tenschap zover te krijgen om alleen maar naar zijn theorie te kijken. "Einstein had niet alleen een hoog IQ maar ook een hoog EQ. Hij wist hoe hij zijn theo rieen moest presenteren en daarom heeft hij concessies ge- daan, die achteraf niet waar blijken te zijn. Ik ben niet slim mer dan Einstein maar heb hem gerehabiliteerd. Hij had gelijk maar is daar door ande- ren weer vanaf gehaald." Star Trek Dood in de pot voor SF Een vierdimensionaal model van het heelal, tijd die groeit en krimpt. Wat kan Rob Roodenburg toevoegen aan Star Trek. "Weinig ben ik bang", con- cludeert hij nuchter. "Voor science fiction schrijvers biedt mijn theorie weinig in- spiratie. Parallelle universa wonnholes (een binnendoor- weg in de ruimte-red). Ik ge- loof er allemaal niet in. Aan Star Trek vind ik twee zaken interessant. Als eerste tele- portatie, een mens is eigenlijk een grote hoeveel informahe, die gekopieerd kan worden naar een andere plaats. Wat ik niet snap waarom in de film iemand verdwijnt. In theorie moet je namelijk ook gewoon een kopie kun nen maken. Dat is toch veel handiger. Een ander opmer- kelijk aspect is de motor van het ruimteschip Enterprise. De voorstuwing gaat door het uitstoten van fotonen, licht- deeltjes, waarmee een zeer hoge snelheid wordt behaald. Ook dat zou mijn inziens wel eens realiteit kunnen wor den. Maar zo snel als het licht reizen gaat niet want dat zou oneindige energie vergen. Zo makkelijk en snel als in de film zullen we het heelal niet doorkruisen en tijdreizen is naar mijn idee ook niet mo- gelijk. Wat dat betreft heb ik een nogal saaie theorie." "*Einsfeins OnvoltOoitJe ReJativiteit Recensie SCHIEDAM - Een beetje wiskundeknobbel moet je wel hebben om 'Een kwestie van Tijd' van Rob Rooden burg goed door te komen. Het boek staat vol formules en de natuurkundige theorieen, waarnaar wordt verwezen, moeten op zijn minst een licht- je doen branden om het relaas te volgen. Wie nog angstdro- men heeft over de exacte vak- ken kan dus beter naar ander leesvoer omzien. Toch doet Rob Roodenburg zijn best om de lezer aan de hand te nemen. De begrippen en prin- Signeren Een kwestie van Tijd Een kwestie van Tijd van Rob Roodenburg is woensdag 4 april verschenen. De schrijver heeft de draad opgepakt waar Einstein niet verder kon met zijn theorieen. Na honderd jaar van nieuwe inzichten, bewijzen en proeven leiden Roodenburgs berekenin- gen en analyses tot een allesomvattende relativiteit. Einsteins relativiteitstheorieen, Minkowski's ruimte-tijd en de wetten van Doppler en Planck smelten samen in het Kringloopmodel. Op zaterdag 12 april vanaf 14 uur signeert Rob Roodenburg bij boekhandel Van Leeuwen aan de Broersvest 85 in Schiedam. cipes worden kort ingeleid en Roodenburg zet zijn eigen theo rieen in zo helder mogelijke taal uiteen. Ook de geleerden wor den middels een korte biografie voorgesteld. Een en ander is mooi ge'tllustreerd. Het is geen boek om in een adem uit te lezen. Je moet er als het ware langzaam in groeien om je de ideeen eigen te maken. Uitstekend geschikt voor mooie zomeravonden, waar de lezer bij tijd en wijle een blik kan wer- pen op die onpeilbare sterren- hemel. Als leek kan je je name lijk blijven verwonderen. Neem nou de tweelingparadox. Simon en Albert zijn twintig jaar. Si mon gaat 20 jaar op reis met een ruimteschip, die lange tijd bijna lichtsnelheid haalt. Wie is nu ouder als hij terugkomt. Het antwoord van Rob Rooden burg: Niemand, ze zijn allebei veertig jaar oud. Als je er niet voor gestudeerd hebt, klinkt het wel erg vanzelfsprekend. Rob Roodenburg heeft het boek in eerste instantie geschreven om zijn theorie vast te leggen. Als hij gelijk krijgt staat de we tenschap op zijn kop. Dat is ei genlijk het spannende van dit boek. De illustratie op de omslag symboliseert dat ruimte en tijd twee kanten van dezelfde munt zijn. foto: pr Rob Roodenburg noemt zichzelf een superrealist. In zijn boek Een kwestie van Tijd presenteert hij een revolutionaire visie op het heelal. foto: whk Niet alles is onmogelijk in Star Trek. Woensdag 9 april 2008 - Pagina 31 DOOR MARK KIVIT De klok tikt iedere dag iets langzamer FOTO: PR

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 31