Is toezicht bij u in vertrouwde handen? Historie van Schiedam Lid Raad van Commissarissen FTAW/SHIflTnTn Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - Toen de acht- tiende eeuw ten einde, liep kwam er een democrati- sche stroming op: De Patri otten. In Schiedam leidde dat tot veel irritatie. Solda- ten uit Pruisen herstelden de oude machtspatronen. De patriottenbeweging was een actieve politieke stroming in de Republiek der Verenigde Ne- derlanden tussen 1780 en 1800. In die periode speelden han- delsbetrekkingen en nieuwe af- zetmogelijkheden met de Ver enigde Staten in de Republiek en West-Europa een grote rol. De ideeen van de patriotten ontstonden in christelijk, ver- lichte kringen om uitgesloten burgers bij bestuur en de poli- tiek te betrekken, om op die ma- nier een andere koers te kunnen varen ten opzichte van Enge- land. Daamaast werd gepoogd de verlichte en humanitaire ideeen uit Frankrijk in te voeren en aan het heersende absolutis- me of alleenheerschappij een einde te maken. Dat lukte uit- eindelijk niet. Tegenover de patriotten ston- den de prinsgezinden, zij die trouw bleven aan de (zwakke) stadhouders Willem IV en V. Zij behoorden tot de edelen, her- vormde predikanten en de klei- ne burgerij. In Schiedam waren beide partijen vertegenwoor- digd. De patriotten bestonden Doom De voormalige patriottenko- lonel Doom maakt een op- portunistische ommezwaai als hij ziet dat de politieke bakens in zijn nadeel zijn verzet. Als op de Markt de gehate vaandels met de groene, blauwe, witte en ge- le kleuren worden ver- scheurd, waarbij tot ergernis van de Schiedammers hun geliefde kleur oranje heeft ontbroken, ziet Doom zijn kans schoon. Hij laat de ver- zamelde gemeente weten dat hij op de verkeerde weg was met zijn patriottistische ideeen en biedt zijn vaandel ter vernietiging aan. Bij het kapot maken van de vaan dels deed een aantal man- nen zo hun best, dat volgens een toeschouwer 'het zwarte zweet langs hun aangezigten liep'. voornamelijk uit de rijke(re) be- woners van bijvoorbeeld de Lange en de Korte Haven. Het waren branders, medici, een apotheker, een chirurgijn, en- zovoort. Het volkwaseveneens aanhanger van het huis van Oranje. Als de patriotten in de republiek de macht dreigen te grijpen en de echtgenote van Willem V, prinses Wilhelmina, in de buurt van Gouda tegen wordt gehouden, is voor haar De Lange Haven was een plek waar veel patriotten woonden. broer, koning Frederik Willem II van Pruisen, de maat vol. Hij stuurt een groot leger om de stadhouder en zijn zuster te steunen. Omdat de patriotten ook in Schiedam hun invloed hadden laten gelden, leidde dat na de komst van de Pruisische soldaten in September 1787 tot een soort dolle dinsdag. Als het feestgedruis vanwege het her- stel van de oude garde is ge- luwd, volgt de affekening. Het grauw uit de achterbuurten als- mede de Oranjegezinde burge rij slaat aan het plunderen. Om de orde te herstellen maken de Pruisische soldaten plaats voor de Zwitserse. De toestand wordt er echter niet beter door. Als het huis van de lutherse predikant en patriot De Hoop op de Hoogstraat dreigt te worden ge- sloopt, grijpen zij pas in als een groepje brandersknechten dat willen beietten. Schoolmeester Door het herstel van de oude macht verloren velen hun baan. Zo ook de Schiedamse schoolmeester en patriot Jo hannes Weteling. Hij mocht geen les meer geven in reke- nen, lezen en schrijven, maar wel in Italiaans boek- houden en stuurmanskunst. Workshop Tarotkaarten SCHIEDAM - In wijkcen- trum Oost wordt een works hop tarotkaarten gegeven. De eerste bijeenkomst is op zaterdag 12 april en op 10 mei is het vervolg. De works hops zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Kosten 90 euro, inclu- sief thee, koffie en lunch voor twee dagen. Neem wel zelf uw Rider Waite kaarten mee! Inschrijven en betalen kan bij Miranda Geervliet tel: 06-13 52 92 09. Dansen op live muziek SCHIEDAM - Wie gezellig een avond wil dansen kan zaterdag 12 april terecht in Wijkcentrum Zuid. Hier is de dansvloer van 19.30 tot 23.00 uur beschikbaar. Entree 1,50 euro. Paranormale middag SCHIEDAM - Op zondag 13 april wordt weer een pa ranormale middag gehou den in wijkcentrum De Er- ker. Bezoekers zijn welkom van 12 tot 17 uur. Toegang is gratis en een consult kost 5 euro. Voeten van de vloer voor 40 plussers SCHIEDAM - Veertig plus sers, die een gezellig avondje willen dansen kunnen zon dag 13 april terecht in Wijk centrum De Erker. Van 20 tot 24 uur gaan de voeten van de vloer. Voor slechts 2,50 euro kan heel de avond gedanst worden op muziek van DJ Rinus. E o o 5 Woensdag 9 april 2008 - Pagina 44 Patriotten ten onder DOOR FRANS ASSENBERG F0T0WHK In verband met het reguliere aftreden van 1 lid van de Raad van Commissarissen van Woonplus ontstaat op korte termijn een vacature. Woonplus Schiedam zoekt daarom een: CO u (A (ft 3 Taak Raad van Commissarissen Woonplus Schiedam De Raad van Commissarissen (RvC) houdt toezicht op het beleid van het bestuur van Stichting Woonplus Schiedam en op de algemene gang van zaken bin- nen de organisatie. Bij de uitoefening van hun taak richten de commissarissen zich op het belang van de organisatie. De RvC vergadert een aantal malen per jaar met de directie waarbij o.a. de reguliere managemen- trapportages worden besproken evenals de maat- schappelijke taak, positie, strategie en risico's van Woonplus en de samenwerking met de gemeente en andere partijen. De Raad bestaat uit 7 leden. De leden treden uiter- lijk 4 jaar na hun benoeming af volgens een, door de RvC vastgesteld rooster. De raadsleden kunnen maximaal een maal herbenoemd worden en ontvan- gen een passende honorering. Profiel De kandidaat voldoet aan onderstaand profiel: Heeft aantoonbare kennis van de sector volks- huisvesting; Heeft een Schiedamse achtergrond en beschikt daardoor over een voor Woonplus relevant netwerk; Heeft kennis van relevante juridische vraagstuk- ken, en/of; Heeft kennis van bouwkundige vraagstukken (is bijvoorbeeld werkzaam als architect*); Is goed op de hoogte van het onderscheid besturen en toezicht houden; Heeft affiniteit met sociaal-maatschappelijke vraagstukken; Heeft voldoende tijd wanneer de functie dat vraagt. Personen verbonden aan bedrijven waar Woonplus zakelijke relaties mee onderhoudt worden getoetst op mogelijke conflicterende belangen. Contact persoon Voor informatie over de functie kunt u terecht bij de Voorzitter van de RvC, de heer E.M.L. Martens, telefoonnummer: 010-2045231. Readies Belangstellenden kunnen reacties (met curricu lum vitae) tot uiterlijk 18 april 2008 richten aan Woonplus Schiedam, t.a.v. Mevrouw A. Post, Postbus 25, 3100 AA Schiedam. U kunt ook solliciteren via e-mail apo@woonplus.nl. Woonplus Schiedam is een maatschappelijk betrokken vastgoedonderneming waar circa 155 mensen zich (pro)actief inzetten op de woningmarkt. Bij Woonplus staat de klant centraal. We be- heren en ontwikkelen een mix van woningtypen in verschillende prijsklassen en leveren woondiensten waarbij wordt ingespeeld op de behoeften en woonwensen van de klant. Om de huidige en toekomstige inwoners van Schiedam meer woonmogelijkheden te bieden en de stad Schiedam een impuls te geven, zijn wij samen met verschillende partners bezig om het woningaanbod ingrijpend aan te passen. Dit vraagt om forse investeringen in nieuwbouw, sloop, ingrijpend renoveren en woonomgeving. Ook het gewone onderhoud krijgt volop aandacht. Onze ambities stel- len hoge eisen aan onze medewerkers. krijgt volop 1 Aequisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 44