Hoogheemraadschap van Delfland 2008 Stormseizoen verloopt niet stormachtig Weetu waar dit is? waterschaps verkiezingen Weg met waternavel Start uitvoering waterplan Lei dsch en dam - Voorbur g www.hhdelfland.nl I: MEER INFORMATIE De drie kerntaken van het Hoogheem raadschap van Delfland zijn waterbe- heer, waterkwaliteit en waterkering. Wilt u automatisch op de hoogte worden gehouden van de laatste ontwikkelin- gen? Dan kunt u zich abonneTen op de gratis elektronische nieuwsbrief. Meer informatie kunt u vinden op: 13 - 25 NOVEMBER www.hhdelfland.nl/verkiezingen Werken bij Delfland? Wij zoeken een: BeleidsadviseuT Waterkeringen Senior beleidsadviseur Waterkeringen Beleidsmedewerker Waterkeringen Senior medewerker Onderhoud Meer weten over deze vacatures? Kijk dan op: www.hhdelfland.nl /vacatures Het exotische waterplantje 'Waternavel' is bij veel mensen geliefd om zijn uitbun- dige bloei. Hierom laten veel mensen het plantje ook graag random hun huis te water, bijvoorbeeld in sloten of vijvers. Omdat deze woekerende plant een zuur- stoftekort veroorzaakt in het oppervlak- tewater, en dit niet ten goede komt aan flora en fauna, vraagt het Hoogheem raadschap van Delfland uw aandacht. Ziet u dit plantje in openbaTe wateren, neem dan contact op met het Meldpunt Toezicht Delfland, via (015) 27018 88. Dit meldpunt zorgt dan voor de verwij- dering van de plant. Redactie Bureau Communicatie - Postbus 3061,2601 DB Delft, telefoon (015) 260 81 08, communicatie@hhdelfland.nl Nederland heeft, ondanks drie grote stor- men, een vrij rustig stormseizoen achter de rug. Het seizoen, dat loopt van 1 okto- ber tot 1 april, telde zo'n tienjaar geleden het dubbele aantal stormen. Toch waren de drie stormen tijdens het afgelopen sei zoen niet voor de poes: want op 8 novem- ber voerde het dijkleger patrouilles uit. En op 1 en 21 maart werden de dijken uit voorzorg bewaakt. Met het beheer en onderhoud van het watersysteem is het hoogheemraad schap verantwoordelijk voor het houden van 'droge voeten' in Nederland. Door polders te bemalen bijvoorbeeld, en door dijken te controleren tijdens storm achtig weer. "Ligt het normale peil tussen de halve en een meter, tijdens de novem- berstorm lag dit peil op 3,18 meter", zegt calamiteitenrayonleideT Stefan Loosen van het Hoogheemraadschap van Delf land. "En in maart op 2,40 en 2,70 meter." Bij stormen van deze orde kan gevaar ontstaan voor bijvoorbeeld waterover- last of een dijkdoorbraak. Op dat mo ment komt de calamiteitenorganisatie van Delfland in actie. Een van de maat- regelen die deze organisatie kan nemen, is het instellen van dijkbewaking uit voorzorg. Dijkleger "Met een beperkte dijkbewaking wordt er nog geen 'wacht gelopen', maar staat wel de calamiteitenorganisatie paraat", zegt Margreeth Bosker, teamhoofd Calamitei- tenzorg van Delfland. "Bij een voorspelde waterstand vanaf 2,80 meter boven zee- niveau (NAP), het water staat dan aan de duinvoet, stellen we een volledige dijkbe waking in. Dat gebeurde op 8 november vorig jaar. Op zo'n moment richten we op het hoofdkantoor van Delfland een crisis- centrum in. En vanuit twee actiecentra in Kijkduin en Vlaardingen patrouilleren we dan langs de kust en Delflandsedijk om op mogelijke schade en wateroverlast te controleren." Juiste ingTedienten In verhouding met tien jaar geleden lag het aantal stormen tijdens dit storm seizoen laag. Loosen: "Toen telde het stormseizoen soms wel vijf a zes grote stormen. Maar doordat we een paar rustige stormseizoenen achter de rug hebben, lijkt drie ineens best veel. Derge- lijke stoTmen kunnen ontstaan als een aantal factoren samenkomt. De ingre- dienten voor de novemberstorm waren ideaal: flinke wind en springtij." Mail dan voor 2 mei het antwoord naar communicatie@hhdelfland.nl. En win het boek 'De Holierhoekse en Zouteveense Polder', van auteur Paul Meuldijk. De winnaar wordt bekend gemaakt in de volgende informatiepagina van deze kTant. Het antwoord op de vraag van vorige maand is: zicht op de Molenweg in Maasland (Midden-Delfland). Dat wist ook Richard Voogt uit Maasland. Hij krijgt het boek 'Hand in eigen Boezem' thuis gestuurd. XI Om wateroverlast te voorkomen in de Veen- en Binck- horstpolder in gemeente Leidschendam-Voorburg, is 5,7 hectare aan extra ruimte nodig om water te bergen. Onder andere hiervoor hebben de gemeente Leidschendam-Voorburg en de Hoogheemraadschap- pen van Delfland en Rijnland een waterplan opge- steld. Van dit plan wordt de stad natuurrijker en het water schoner. Een van de eerste projecten die Delfland met het waterplan aanpakt, is de herinrichting van het ge- bied random molen 'De Vlieger' in Essesteijn. In het gebied wordt zo'n 4100 m3 aan extra water gegra- ven door verbreding van slootjes en de aanleg van nieuwe poldersloten. Wens vervuld Onder het motto 'Water verbindt en geeft kleur aan je stad' heeft de gemeente Leidschendam-Voorburg haar burgers betrokken bij de planvorming. Zo ver- zochten onder andere de bewoners van de wijk Essesteijn om een meer zichtbare rol van water in hun wijk. Hun wens gaat in vervulling: veel onder- grondse wateTverbindingen, zogenaamde duikers, worden in de toekomst vervangen door bruggen. Ook worden waterpartijen zoveel mogelijk met el- kaar verbonden, waardoor bijvoorbeeld kanovaren mogelijk wordt. Waterplan? In een waterplan leggen gemeenten en waterschap- pen vast hoe zij omgaan met het huidige en toekom- stige beheer van het watersysteem in een gemeente. In dit plan wordt ook de gewenste waterkwaliteit vastgelegd, net als de ecologische waarde. Delfland werkt aan water De novemberstorm zorgde voor duinafslag op het Haagse Zuiderstrand (Westduinpark). 1 H-'

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 34