8 8 RTV< De Bunker Pure Uren Achter de schermen Historie van Schiedam de Weekkrant De beurs De Voornsestraat in de Gorzen was een van de eerste projecten, die door de woningbouwvereni- ging van M.C.M. de Groot werd aangepakt foto: whm de aan. Ook de cooperatieve ge- dachte boeide hem en hij stak er veel energie in. Een cooperatie ve mandenmakerij was daarvan het resultaat. Het vereiste wel samenwerking met de sociaal- democraten. En daar wrong de schoen. Na enige jaren was het voorbij. De Groot was van niet- temin van mening dat de klas- senstrijd kon worden verme- den. Zo heeft hij vooral zijn stempel gedmkt op de Coope ratieve Drukkerij 'De Een- dracht'. Een meesterknecht van een kleine drukkerij diende bij de overname door een grotere dmkkerij aan onmogelijk eisen te voldoen. De Groot nam het voor hem op en hij hielp de meesterknecht aan een eigen drukkerij waarvan hij directeur werd. Tot op de dag van vandaag be- staat Drukkerij De Eendracht nog. Wonen In 1893 nam De Groot het initiatief tot de oprichting van de N.V. Woningmaat- schappij 'Samenwerking' om de miserabele huisves- ting van arbeiders te verbe- teren. Twee van de drie commissarissen waren werklieden. Steun in de rug voor mantelzorgers SCHIEDAM - Veel Schie- dammers zijn zich niet be- wust van het feit dat ze man- telzorger zijn. Want mantel- zorger ben je als je langdurig zorgt voor iemand in fami- lie- of vriendenkring die ch- ronisch ziek of gehandicapt is. Daar rol je in, dat doe je 'gewoon'. Een steuntje in de rug daarbij is wel zo prettig. Daarom organiseert het steunpunt Mantelzorg Schiedam tweemaal per maand het mantelzorgcafe aan het Broersveld 123. Kof- fie en thee worden weer vers gezet op dinsdagochtend 29 april, van 10.00-12.30u. Op maandag 12 mei is er geen mantelzorgcafe in verband met Pinksteren. Voor meer informatie: Steunpunt Man telzorg, tel. 06 516 94 096 of e-mail schiedam@mantel- zorgnwn.nl Schilderen als Bob Ross SCHIEDAM - Een fraai schil- derij aan de muur van eigen hand. Wie dat wel wat lijkt kan zondag 27 april deelne- men aan een Bob Ross land- schap workshop in wijkcen- trum De Erker. Kosten inclu- sief al de materialen bedra- gen 29.50 euro. Voor aan- meldingen bel 010-4353660 Sjoelavond in Oost SCHIEDAM - Op vrijdag 25 april wordt in Ontmoetings- centrum Oost een sjoel avond gehouden. Bezoekers zijn van 19.30 tot 22.00 uur aan de Marconiweg 2. De toegang is gratis. SCHIEDAM - In Nieuwland- Oost is de M.C.M. de Groot- straat. Dat is natuurlijk geen toeval. De Groot was omstreeks de vorige eeuw- wisseling zeer actief in Schiedam. Opvallend is dat 'zijn' straat zich omringd weet door die van an- dere grote politici zoals de Joop den Uyllaan en de Ko Schuur- hofflaan, de PvdA-minister die de AOW invoerde. Alhoewel hij werd benaderd voor de landelij- ke politiek, bedankt hij daar- voor. De verheffing van de ar- beider was de missie van deze sociaal democratische liberaal. Michael Coenradus Maria de Groot werd geboren in 1860. Zijn vader was oorspronkelijk brander van beroep, maar stap- te later over naar de handel in gedistilleerd. Orde en eenvoud waren van belang in huize De Groot. Vanwege deze achter- grond wist M.C.M. de Groot wat er speelde in de Schiedamse al- coholindustrie. Zelf werd M.C.M. commissionair in ge distilleerd. Tot ongeveer 1880 maakte hij de laatste bloeiperio- de van het kleinbedrijf mee. Daama werden de vuren ge- doofd en raakten velen werk- loos. Als zakenman was hij suc- cesvol en stipt. Maar hij raakte daamaast er ook van overtuigd dat hij tevens dienstbaar moest zijn aan de bevolking van Schie- In 1902 sprak iedereen in Schiedam over 'Mijnheer de Groot'. Er was een groeiend bewustwordingsproces op gang gekomen en de start van een algemene coopera tieve verbruikersvereniging was De Groots ideaal. Er stak een storm van protest op. Niettemin ging De Groot rustig zijn gang en besliste de strijd in zijn voordeel. De Algemene Cooperatieve Verbruikersvereniging was een feit. De sociaal-demo- craten stichtten hun eigen cooperatie die door interne problemen al snel ten onder ging. Een ander aanspre- kend wapenfeit van M.C.M. de Groot was de oprichting in 1902 van een arbeids- beurs, de eerste in Neder- land. De beurs werd door de overheid ingesteld. dam. 'Wij zijn slechts rentmees- ters', was zijn gevleugelde uit- drukking. Een van zijn eerste activiteiten was, onder zijn lei- ding, de oprichting van het Volkshuis in 1896. Dit was een instelling die beoogde de intel- lectuele vorming van de Schie damse arbeiders te bevorderen. In een pand aan de Lange Ha ven kreeg de organisatie van het Volkshuis haar domicilie. In 1917 kwam er echter een ein- TV-gids Radio Rijnmond gaat op 24 april een uitzending maken over De Bunker in Rotterdam. Een reizende tentoonstelling over de dilemma's van gewo- ne burgers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Van 18:00 tot 19:00 uur zal Erik Post in zijn radioprogramma 'Met Wie?' met luisteraars praten over de dilemma's die zij tijdens de Tweede Wereldoorlog in Rot terdam beleefden. Een van deze verhalen zal ook opgeno- men worden in de tentoon stelling. De Bunker staat van 14 mei tot en met 25 juni aan de Binnen- rotte, op de hoek met De Meent. Donderdag 1 mei op Hemel- vaartdag tussen 10.00-18.00uur zendt radio Rijnmond uit onder de titel 'de Puren Uren van Rijn mond'. Het idee is gei'nspireerd op 'The Theme Time Radio hour' (TTRH) van Bob Dylan. Ieder uur is muzikaal gekoppeld aan een thema. Dat wil zeggen dat alle muziek in zo'n blok over dat thema handelt of het thema in zich draagt. De thema's zijn; kinde- ren, steden, radio, vader&zoon, protest en zon. De makers/pre- sentatoren zoeken een mooi muzikaal boeket bij elkaar bin- nen hun (zelfgekozen) thema's. Er wordt gestreefd naar onver- wachte combinaties en veel sfeer. De presentatie is deze dag in handen van: Chantal Quack, Etienne Verhoeff, Bart Nolles en Ruud de Boer. Mis het niet, 93.4FM! 17:40 Veilig Achter de schermen van Koning van de Maas Op 30 maart is de eerste afleve- ring van het regiodrama Koning van de Maas uitgezonden. Heeft u ook gekeken? Na iedere aflevering nemen wij u mee voor een kijkje achter de scher men. We praten met de acteurs, onder wie Aat Ceelen, Frederi- que Spigt, Bruni Heinke e.a., kij- ken mee over de schouder van de cameraman en gaan in ge- sprek met regisseur Karim Trai- dia, die een Gouden Kalf won voor zijn speelfilm De Poolse Bruid. Natuurlijk gaat er ook wel eens iets mis. Lach mee om de bloopers en leer de acteurs be- ter kennen in Achter de scher men van Koning van de Maas. Iedere zondag, na de serie, op TV Rijnmond. Bart Nolles is een van de presentatoren. Het Nieuwe Stadsblad Woensdag 23 april 2008 - Pagina 25 Over orde en eenvoud DOOR FRANS ASSENBERG iinmond L'J DINSDAG 22 APRIL 17:00 Rijnmond Nieuws en Weer 17:30 Sport 17:40 Leven van een Orkest 22:00 Rijnmond Nieuws en Weer 22:30 hh Koning van de Maas WOENSDAG 23 APRIL 17:00 Rijnmond Nieuws en Weer 17:30 Sport 17:40 Europa in Zuid-Holland 22:00 Rijnmond Nieuws en Weer 22:30 hh Koning van de Maas D0NDERDAG 24 APRIL 17:00 Rijnmond Nieuws en Weer 17:30 Sport VRIJDAG 25 APRIL 12:25 Werelds 12:40 Moois 17:00 Nieuwsweek 17:25 Moois 17:45 Meelopers 18:00 In het Theater 18:20 Werelds 18:40 Feyenoord TV ZONDAG 27 APRIL 10:00 Leven van een Orkest 10:15 Koning van de Maas 10:45 Achter de Schermen van... 10:55 Europa in Zuid-Holland 11:10 Veilig 11:25 Werelds 11:40 Moois 17:00 Rijnmond nieuws 17:15 Koning van de Maas 17:45 Achter de Schermen van ZATERDAG 26 APRIL 22:00 Rijnmond Nieuws en Weer 22:30 hh Koning van de Maas 17:00 Rijnmond Nieuws en Weer 17:30 Sport 17:40 Werelds 22:00 Rijnmond Nieuws en Weer 22:30 hh Koning van de Maas 11:00 Leven van een Orkest 11:15 Koning van de Maas 11:45 Achter de Schermen van... 11:55 Europa in Zuid-Holland 12:10 Veilig

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 25