Schiedam Ondernemers centrum Poolse kruidenier Snelle levering bij Saray Meubel Koopzondag in de binnenstad Geef allochtone ondernemer meer vertrouwen de Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad Shoppen bij bakker Mondiaal Column Het gaat steeds beter Het is niet een loze kreet, maar realiteit. Het wordt tijd om dit steeds vaker te benoemen. Ik ben ervan overtuigd dat dit bijdraagt aan een verbeterd imago van onze binnenstad. Neemt niet weg dat we zeker nog oog moeten hebben voor alles wat nog gedaan moet worden. Jarenlang hebben woorden, plannen en ideeen, de boventoon gevoerd. Er ge- beurde (te) weinig dat zicht- baar was. "Eerst zien en dan geloven", is een veel gehoorde leus. Nu is er een zichtbare kente- ring. Je ziet dat verschillende panden enorm zijn opge- knapt. Je ziet dat er weer nieu we bedrijven, winkels, zich vestigen. Je ziet dat de open- bare ruimte, elke dag keurig wordt geveegd en schoonge- houden, zelfs op zondag! Je ziet dat er meer mogelijkhe- den zijn om je fiets te parke- ren. Ja, binnenkort gratis in de fietsenstalling. Je ziet en merkt, dat je in de ABC garage het eerste uur gratis kan par- keren en de daarop volgende uren aanzienlijk goedkoper uit bent. Jarenlang over de binnenstad praten, er mee be- zig zijn, heeft er uiteindelijk toe geleid dat het gemeente- bestuur en de gemeenteraad besloten hebben om de vele plannen die er nog zijn, te voorzien van financiele mid- delen, zodat woorden daden worden. Alleen wat de bereikbaarheid betreft wordt het de komende weken (maanden) nog even tobben, maar u als lezer weet, dat er toch vele wegen zijn die naar Rome, NEEN, naar Schiedam Centrum leiden. Chris Coppens Polen vinden bij U Bacy de producten van thuis. Maar ook Ne- derlanders weten de weg te vinden. SCHIEDAM - Ze zitten er pas een paar weken maar Tomaz Tulka-Suleja en zijn vriendin Iwon Koniniec doen heel goede zaken. Veel Polen maar ook Ne- derlanders weten de weg naar het Poolse kruidenierwinkeltje 'U Bacy' op de Hoogstraat 113 al vlot te vinden. Vooral het Poolse brood valt bij de Nederlanders SCHIEDAM - Nurullah Er- dem is algemeen secretaris van het Rogiad, een vereni- ging van jonge onderne mers. De vereniging is hard nodig om de jonge starten- de allochtone ondernemers wegwijs te maken in onder- nemersland. "We hebben vooral een advise- rende rol", vertelt Erdem. "De stap naar het ondernemers- schap wordt soms wat impul- sief genomen, weten we uit er- varing." Rogiad heeft partners binnen de gelederen die kun- nen helpen met zaken als een ondernemersplan, de boekhou- ding en de locatie. Bovendien kunnen de nieuwe leden reke- nen op de expertise van de ou- dere doorgewinterde leden. Nurullah Erdem is ondernemer in hart en nieren. "Turkse men- sen hebben het ondernemer- schap in het bloed." Erdem be- gon als software engineer en werkte zich op tot systeembe- heerder bij Roobol. Een paar jaar later werd hij manager bij het bedrijf en moest locaties be- kijken waar nieuwe vestigingen werden gerealiseerd. "Ik heb toen een cursus makelaardij ge- volgd omdat ik geen verstand had van onroerend goed za ken." Inmiddels is Erdam eige- naar van een goedlopend ma- kelaardijkantoor in Rotterdam. Hij hielp onder andere met de verwezenlijking van de Turkse supermarkt NMS, aan het Nieuwlandplein en staat de Schiedamse allochtone onder nemers met raad en daad bij. "Er is enorm veel animo onder de allochtonen om ondernemer te worden. Ze lopen wel tegen wat scepsis aan. Vaak willen verhuurders van panden een onredelijk hoge voorschot op de huur van het pand. Dat is dode- Murat Yildiz is een jonge Turkse bakker. Hij zit met zijn winkeltje tegenover C&A in de Lange Kerkstraat. "Er zijn al zo'n 20 jaar bakkers in onze familie," vertelt Murat, "het zit dus een beetje in het bloed." De winkel verkoopt naast het heerlijke ge- bak en brood ook nog eens Donner en natuurlijk Turkse pizza. "Maar we verkopen ook olijfbrood, Italiaans brood en baklava." lijk voor zo'n startende onder nemer." Erdem wijst naar de Turkse bakkerij in de Passage die uit stekende zaken doet. "De bak kerij zit op een Al locatie en doet het uitstekend. Ik zou wil len vragen om de jonge allocht one ondernemers wat meer het vertrouwen te geven want het is soms wel zo dat er een stigma op rust." Hij is blij met de rol van de gemeente in Schiedam. "Zij hebben een hoge mate van betrokkenheid bij hun onder nemers. Er is altijd een vast aan- spreekpunt op het Stadskan- toor en dat brengt rust in de tent. De ondernemers hebben in Schiedam een gemeente die naast hen staat en niet tegen over hen." Het aantal vrouwelij- ke allochtone ondernemers neemt ook gestaag toe. Erdem: "We krijgen steeds meer vrou- welijke leden en dat juich ik van harte toe." Ali Yilmaz is de vaste bakker van bakkerij Mondiaal maar hij staat vooral bekend om zijn uit stekende Donner en pizza's. Ali woont in Den Haag en forenst iedere dag op en neer. "Het is hier goed werken. We krijgen al- lerlei mensen aan de toonbank. Wit, zwart en bruin, eigenlijk net als het brood. Ik sta zelf lie- ver achter de Donner want in de bakkerij is het vooral's zomers erg warm." Umut woont in Schiedam en koopt zijn brood steevast bij Mondiaal. Hij steekt zelfs af en toe een helpende hand toe in de bakkerij. "In deze zaak hebben ze echt de lekkerste Turkse piz za's ooit. Bovendien zijn het he- le aardige mensen." Umut is zelf ook bakker van beroep dus hij weet heel goed waar hij over praat. "Je kan hier ook even zit ten en ze verkopen ook nog yog hurt, kaas en andere lekkere dingen." in de smaak en is daarom snel uitverkocht. Maar ook de gewel- dige Poolse sausijsjes en andere echte specialiteiten vinden gre- tig aftrek. Iwon en Tomaz ho- pen in Nederland een bestaan op te kunnen bouwen. "Ik vind het hier geweldig. Mensen la- chen hier veel vaker en zijn heel vriendelijk." SCHIEDAM - Bekir Laradas heeft zijn vierde meubelwinkel onlangs op de Broersvest geo- pend. Al zeventien jaar is Larad as met zijn, inmiddels groeien- de meubelketen, een begrip in Rotterdam. De ondernemer wilde de vleugels ook eens uit- slaan naar andere gemeenten om daar zijn geluk te beproe- ven. "Met de drie andere win kels ging het allemaal heel goed dus is het logisch dat je gaat uit- breiden." Toen Scapino op de Broersvest vertrok, liet Laradas zijn oog vallen op het enorme pand. Angela Sahin, moeder van drie kinderen, werkt als verkoopster bij Saray Meubel. Mooie leren bankstellen, eethoeken maar ook matrassen worden er al grif verkocht. "We zijn pas 2 weken open maar het loopt al heel goed", vertelt Angela. De char- mante verkoopster is zelf ooit eigenaresse van een kleding- winkel in Schiedam geweest. "Maar het was niet gemakkelijk om het hoofd boven water te houden. Toen ik de kans kreeg om hier als verkoopster te be- ginnen heb ik gelijk 'ja' gezegd en ik heb daar geen spijt van." Klanten hoeven bij Saray Meu bel niet lang te wachten op hun bestelde meubelen. "We heb ben veel op voorraad." Angela gaat weer aan het werk want het is druk in de winkel. Saray Meu bel viert de opening met flinke actiekortingen. Colofon Nurullah Erdem is secretaris van het Rogiad, een vereniging die jonge allochtone ondernemers begeleidt. Keuze te over in de nieuwe vestiging van Saray Meubel aan de Broersvest Dinsdag 29 apriil 2008 - Pagina 10 in hart en nieren Komende zondag is het weer koopzondag in de binnenstad van Schiedam. Voor het pu- bliek een uitstekende gele- genheid om gezellig te win- kelen en lekker te slenteren door het sfeervolle historisch centrum. Voor een drankje en lunch is alle gelegenheid in een van de vele gezellige horecagelegenheden in de stad. Neem ook eens een kijkje op de curiosamarkt op het Broersveld, waar leuke koopjes zijn te vinden tegen een schappelijke prijs. r&r7' Deze pagina is tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van de Stichting Centrummanagement Schiedam. Tekst en foto's: Marianne van Velzen Eindredactie en vormgeving: Wegener Huis-aan-huisMedia

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 10