Delfland werkt aan schoner water en meer soorten vis Stuwen en gemalen houden Delftse voeten droog - 1 JA,.JA,HELDER IuATêR -\v Uli BEDROPEN DE HIKT DELTLANDWIL EVENLilCHTïdER VISSTAND Werk in uitvoering Brasem voelt Hoogheemraadschap van Delfland, mei 2008 Een goede graadmeter van schoon water is de vispopulatie. Het water in dit water schap is niet zo schoon als Delfland wenst. Het voedselrijke Delflandse water schept een ideaal leefgebied voor de brasem, die hierdoor in dit gebied is uitgegroeid tot de dominantste vissoort. Delfland werkt aan een betere waterkwaliteit en zet in op een meer gezonde leefomgeving voor meer vissoorten. "De rioolwaterzuiveringen in Berkel en in Rodenrijs zijn recent gesloten. Ze zijn gebouwd in de jaren zestig en waren niet langer in staat om de toenemende hoe veelheid afvalwater uit Lansingerland te zuiveren. Hiervoor in de plaats is een persleiding aangelegd die het vervuilde water transporteert naar de afvalwater zuiveringsinstallatie (AWZI) in de HaT- naschpolder. Deze modernste AWZI van Europa reinigt het water op basis van innovatieve en duurzame manier met behulp van biologische processen. Onlangs heeft het algemeen bestuur van Delfland ingestemd met de aanleg van een tweede leiding tussen Delft en de zuivering in de Harnaschpolder. Via deze tweede (reserve) leiding kan ten tijde van een calamiteit het afvalwater wor den omgeleid. Hiermee wordt verhin derd dat het afvalwater bijvoorbeeld het oppervlaktewater kan instromen. En wordt milieuschade voorkomen." Na jaren van grote investeringen in ons transportsysteem én in onze zuiverings installaties beschikken we de komende dertig jaar over een afvalwatersysteem dat werkt volgens de hoogste kwaliteits eisen. Hiermee kunnen we het rioolwa ter in ons druk bewoonde gebied op een efficiënte en veilige manier transporte ren en reinigen. Zo dragen wij bij aan een schone en gezonde leefomgeving. brasems is hier zo groot, dat het grote gevolgen heeft voor de ontwikkeling van andere vissoorten en voor waterplanten en -insecten. Hierom staTt Delfland in sa menwerking met hengelsportverenigin gen een onderzoeksproject, waarbij als proef de brasemstand in Berkel en de Woudse Droogmakerij wordt terugge bracht. De resultaten van dit onderzoek worden vervolgens toegepast in de rest van dit gebied. Visbeleving Het hoogheemraadschap werkt in dit on derzoek nauw samen met hengelsport- verenigingen. "In eerste instantie waren wij als vereniging niet erg verheugd over het plan", zegt André Peppen, voorzitter van de Visstandbeheerscommissie Delf land. "Toch zien we nu het nut van dit onderzoek. Want inderdaad, als hengel- spoTteT vis je in dit gebied vooral op bra sem. Doot de dominantie van de bTasem terug te brengen, kunnen andere vis soorten terrein winnen. Zo verbetert niet alleen de kwaliteit van het water, ook de ecologische waarde van het gebied ver andert. Net als onze 'visbeleving'. Want het is veel natuurlijker om diverse soor ten vissen uit het water te hengelen." Meer weten over de ideeën van de Vis- standbeheeTscommissie Delfland? Kijk dan op www.vbcdelfland.nl. Elke maand geeft een van de dagelijkse bestuursleden van het Hoogheemraad schap van Delfland een reactie op een ac tueel onderwerp. In deze aflevering geeft Tom Fransen zijn visie op onze afvalwater zuiveringen. Fransen is portefeuillehou der afvalwater en zuiveringen. De gemeente Delft en het Hoogheemraadschap van Delfland zijn gestart met de plaatsing van zes stuwen en de bouw van een nieuw gemaal in de binnenstad van Delft. Deze bouw werken moeten het oostelijk deel van de binnenstad droog houden. De grachten in Delft staan in open ver binding met de Schie. Omdat dit kanaal en het westelijk deel van Delft hoger lig gen dan het oostelijk stadsdeel, heeft het oostelijk deel van de binnenstad in het verleden te maken gehad met water overlast. Doot de aanleg van zes stuwen woTdt de binnenstad bij een fikse regen bui automatisch afgesloten van de Schie. Zo wordt voorkomen dat de waterstand bij zware regenval te veel stijgt en de stad instroomt. Een gemaal in de Duij- velsgatbïug pompt het overtollige grachtwater naaT de Schie. Dit gemaal pompt vijf miljoen liter per uur weg, wat overeenkomt met zo'n 8400 badkuipen per uur. Het hele project is naar verwach ting eind 2008 gereed. Brasems zijn geen moeilijke vissen. Ze zijn sterk en stellen niet veel eisen aan hun leefomgeving. Als ze maar lekker in de bodem kunnen woelen om hun voed sel te vinden. Ze vinden voedselrijk water, afkomstig van bijvoorbeeld land- en tuin bouwbedrijven en riooloverstorten, juist wel prettig. Door het voedingrijke water in dit gebied heeft de brasem zich ont wikkeld tot de meest dominante vissoort. Om de waterkwaliteit in Delfland te ver beteren, en hiermee de ontwikkeling van andere vissoorten te bespoedigen, wor den er verschillende maatregelen geno men om het water minder voedselrijk te maken. Zo worden de tuinderbedrijven in het Westland de komende jaren aange sloten op de riolering. Daarnaast zal er in het gebied geïnvesteerd worden in de aanleg van natuurvriendelijke oevers en speciale paaiplaatsen voor roofvissen. Toch is dit waarschijnlijk niet voldoende. 'Woelende'brasem Er is een verband tussen de helderheid van het water in Delfland en de brasem. Doordat de brasem de bodem omwoelt, zorgt hij voor troebel water, terwijl de snoek juist 'zicht' nodig heeft om te jagen. De woelende brasem heeft in dit gebied bijna een monopoly. Het aantal VEILIG WONEN, WERKEN EN RECREËREN IN DELFLAND MET STERKE DIJKEN, DROGE VOETEN EN SCHOON WATER

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 35