De heilige Lidwina van Schiedam Rekening OZB verschilt sterk Tót over Historie van Schiedam Gemarteld dé Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad De vader van Lidwina krijgt geld van graaf Willem IV. collectie rijksmuseum het cataruneconvent, utrecht. DOOR FRANS ASSENBERG SCHIEDAM - Lidwina, de maagd van Schiedam, bezat bijzondere gaven. Ze weet een brand te blussen. Solda ten martelen haar. In de strenge winter van 1394- 1395 was de toen 15-jarige Schiedamse Lidwina Pietersd ochter met enkele vriendinne tjes aan het schaatsen op de Maas. Ze glijdt uit en valt op het ijs. Hierdoor raakt ze verlamd en is genoodzaakt voor de rest van haar leven op bed te liggen. Na een lijden van 38 jaar over lijdt ze op 14 april 1433. De vader van Lidwina was een verarmde ridder en als nacht waker werkzaam in Schiedam. Zijn vrouw Pietemei was af komstig uit Kethel. Ze kregen in totaal negen kinderen waarvan Lidwina de enige dochter was. Toen Pietemei in verwachting was van Lidwina zat zij op Palmzondag in de kerk. Plots voelt ze dat de bevalling begint en zij spoedt zich naar huis. Al hoewel de vier eerdere beval- SCHIEDAM - De onroeren- dezaakbelasting (ozb) voor ondernemers varieert sterk per gemeente. Dat heeft de Kamer van Koophandel be cijferd, die jaarlijks de loka le lasten voor ondernemers in beeld brengt. De OZB vormt het grootste deel van lokale lasten. In het Rotterdamse Kamerge- bied is het ozb-tarief voor niet- woningen in 2008 met gemid deld 0,9% gedaald ten opzichte van 2007. In Schiedam steeg het tarief met 1,3 procent tot 8,72 euro per 2.500 euro WOZ waar de. Ondernemer in het Kamerge- bied Rotterdam is duur. Het ge middelde OZB tarief van 8,86 euroligt 15 procent boven het landelijk gemiddelde van 7,69 euro. In de regio Amsterdam betalen ondernemers gemid deld 7,61 euro en in de regio Den Haag is dat 8,38 euro. In het Kamergebied Rotterdam betalen ondernemers het hoog ste gemiddelde ozb-tarief in Nederland. De duurste ge meente in het Kamergebied is Krimpen aan den IJssel. Daar betalen ondernemers 11,70 eu ro. In Rotterdam is er een gerin ge daling van het ozb-tarief (1,4 ten opzichte van 2007 waar neembaar, maar er zijn ook op vallende stijgers zoals Rozen burg (13%) en Waddinxveen (20%). Middelharnis blijft de goedkoopste gemeente uit het Kamergebied met een tarief van €3,39. In 1425 gaat Filips van Bourgondië samen met een pastoor op bezoek bij Lidwi na. Knechten/soldaten van de hertog vallen de zieke vrouw lastig en slaan smeri ge taal uit. De pastoor wil in grijpen maar wordt tegen gehouden. Ze rukken de de kens van het bed en gooien de toesnellende nicht van Lidwina op de grond. Lidwi na wordt door de schurken op drie plaatsen tot bloe dens toe geslagen. lingen zeer moeilijk verliepen en som wel drie dagen duur den, komt Lidwina zonder pro blemen te wereld. Haar naam betekent dat zij ter- wille van God intens zou lijden. Dat lijden zou inderdaad vol gen als zij na haar val op het ijs weer thuis is. De wond die ze op het ijs had opgelopen wist men niet te genezen waardoor ze erg verzwakte. Iedereen dacht dat ze dood zou gaan. Het werden voor Lidwina vele jaren van lij den. Het voedsel dat ze at, be stond uit water en af en toe een stukje appel en wat brood in bier of melk gedoopt. Slapen doet ze bijna niet meer, haar darmen zijn verdwenen, wor men bevolken haar lichaam en ze heeft ontzettend veel pijn. Lidwina's vader Pieter was een arme man die niet wilde leven van de aalmoezen die zijn dochter kreeg. Als op een dag hertog Willem, graaf van Holland, Schiedam bezoekt en hoort van de ar moede van Pieter geeft hij uit liefde voor God en vanwege het aanzien dat 'de maagd van Schiedam' genoot een som geld zodat hij rustig kan leven. Volgens de laat-Middeleeuwse tekst 'Dat leven der maghet te Schiedam' van Johannes Gerla- cus beschikte Lidwina over bij zonder gaven. Als haar broer in de hoek van haar bedstee een kaars neerzet valt deze om. Lidwina merkt het niet, want ze heeft haar ogen gesloten. Haar bed raakt in brand en ze is door vlammen omringd Maar dan tilt ze haar linkerarm op en de brand dooft. Woensdag 4 juni 2008 - Pagina 31 Koffie en praatje in Mantelzorgcafé SCHIEDAM - Mantelzorgers krijgen tweemaal per maand even de kans om op adem te komen in het Mantelzorg café aan de Broersveld 123 in Schiedam. Op maandag 9 ju ni is het Mantelzorgcafé geo pend van 13.30 tot 16 uur. In Schiedam wonen veel men sen die zich niet bewust zijn van het feit dat ze mantelzor- ger zijn. Want mantelzorger ben je als je langdurig zorgt voor iemand in familie- of vriendenkring die chronisch ziek of gehandicapt is. Voor meer informatie: Steunpunt Mantelzorg, telefoon: 06 516 94 096, email: schiedam@mantel- zorgnwn.nl Zomercursus bridge voor beginners SCHIEDAM - Deze zomer wordt er in samenwerking met bridgeclub Studiekring '66 een Zomercursus 'Bridge voor Beginners' gegeven. In een ontspannen sfeer leren deelnemers spelenderwijs de beginselen van dit fasci nerende kaartspel. De lessen worden verzorgd door Mario van Kleef, een gediplomeerd docent van de Nederlandse Bridgebond. De cursus be staat uit 12 lessen en wordt gegeven op donderdagavon den van 20.00-22.30 uur in Bridgesociëteit "De Ketel", Westfrankelandsestraat 11, Schiedam. Deze locatie is zo wel met openbaar vervoer als per auto goed bereikbaar. De startdatum is 19 juni. Meer info bij Mario van Kleef/Wilma Evers, tel. 010- 4732886 of E-mail: kle- vers@kabelfoon.nl. Kerkdiensten Zondag zijn er in de Chris telijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek Wa- rande/BK-laan) kerkdien sten om 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is prof.dr. J.W. Maris. Kerkdiensten Protestantse Kerk Schiedam. Diensten om 10.00 uur: Grote Kerk: Ds. W. v.d. Vegt. Magnalia Deikerk: Ds. M. Russchen. Bethelkapel: Ds. T. Zeven bergen. Dorspkerk: Ds. J. v.d. Peppel (m.m.v. Don Bosco Koor). De ArkPastor A.v.d. Bos (m.m.v. Vocalis St. Jan). In de Stjan de Doper - Vi- sitatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat dit weekend Pastor Lidwien Meijer voor in de Woord- en Communie dienst. Zaterdag 17.00 uur met muzikale begeleiding van Jan Meisters, Zondag 10.30 uur met het Koor Laus Deo o.l. v. Zuri Ramirez. In de Heilig Hartkerk (Gor zen) is er vrijdag om 19.30 uur een viering ter ere van het Heilig Hart. Voorganger is pastor L. Meijer. Zondag om 9.45 uur wordt een woord- en communiedienst gehouden, voorganger dia ken Collignon. In beide vie ringen zingt het Heilig Hart- koor. Zondag om 11.00 uur is er een Engelstalige eucha ristieviering. Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap aan de Westvest 90-92, voorgan ger is Ds. K. Yntema. In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Ge zongen Hoogmis, predika tie pastoor P.M. Vismans. "We willen hier eigenlijk helemaal niet zijn, we willen eigenlijk gewoon een stekkie voor onszelf". "Daar zullen jul lie dan zelf voor moeten zorgen, een ander doet het niet voor je. Stroop je mouwen op, ga aan de slag en zorg dat je je stekkie krijgt". "Dat is eigenlijk wel een strak plan man, moeten we doen"! Met deze woorden eindigde het spontane gesprek en spraken we af over precies 4 weken. Dan openbaren ze een plannetje over een stekkie en hun aanpak. Ben benieuwd! (Foto tekst: Gert Jan van Noorden, www.showdesign.nl)

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 31