i i i i Satire als wapen tegen dooddoeners I" I» n W 111 Suzanna Lubrano op Sao Joao Festival Toost op Jan Schaper bij Zakkendragershuisje Theater Op multiculti festival 'Nelson Mandela' o.a. een optreden van Sticks (voorheen Opgezwolle) s - Afsluiting van Ontmoetingen in Schiedam Ashton Brothers - spectaculair, absurd en poëtisch totaaltheater FOTO: STEPHANIE PISTEl Dé Agenda ROTTERDAM - Op zondag 29 juni treedt de Rotterdams- Kaapverdiaanse Suzanna Lu- brano op tijdens het gratis toe gankelijke Sao Joao Festival aan het Heemraadsplein in Rotter dam. Suzanna's optreden van een klein uur begint rond 18.45 uur en eindigt daarmee ruim voor de start van de EK Finale. Su zanna debuteert met haar nieu we band onder leiding van Je roen de Rijk. Dit jaar bracht Su zanna Lubrano haar vierde al bum uit, 'Saida' (Uitgang). Suzanna's nieuwe single, Taxi, komt begin juli uit, begeleid door een in Mozambique opge nomen videoclip. Meer informatie over Suzanna Lubrano staat op www.suzannaonline.com Suzanna Lubrano Derde orgelconcert met Chistiaan Ingelse SCHIEDAM - Het derde orgel concert in de Grote- of St Jans- kerk wordt zaterdag verzorgd door Christiaan Ingelse. Hij speelt composities van Hugo Distier, Johan Seb. Bach en een eigen compositie. Het concert begint om 15 uur. Toegang gra tis, collecte bij de uitgang. Christiaan Ingelse (1948) stu deerde orgel en kerkmuziek aan Jan Schaper voor het Zakkendragershuisje, waar hij het grootste deel van zijn carrière werkte. foto: jan van der ploeg SCHIEDAM - Bibliotheek Stadserf brengt zaterdag een homma ge aan Jan Schaper. De kunstenaar die het grootste deel van zijn carrière werkte in het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis, overleed in april van dit jaar. Met de hommage wil de biblio theek zijn werk nogmaals onder de aandacht brengen van het publiek. Het programma wordt om 13 uur geopend door wet houder Menno Siljee. In het bibliotheektheater wordt de films 'Schiedam kiest voor het water' (1967) van Jan Schaper ver toond, met een inleiding van Laurens Priester. Na een korte pauze zal het portret van Peter Scholte: 'Jan Schaper. De stad, het licht en de film'(2005) worden gedraaid. Gijs Konings houdt een In Memoriam houden. Eregast bij deze Hommage, is de vriendin van Jan Schaper; Christine van Roon. Afsluitend zal er getoost worden op Schaper bij het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis. het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en de Hochschule für Musik en darstellende Kunst in Wenen. Hij is hoofdorganist van de Grote kerk in Gouda en geeft regelmatig concerten in binnen- en buitenland. In de loop van de jaren heeft hij ver schillende cd's opgenomen, waaronder Mozart en tijdgeno ten, vier eeuwen Luther in de Duitse Orgelmuziek en een in tegrale opname van het Dritter Theil der Clavier Übung van Jo han Sebastiaan Bach. Ingelse maakt naam als componist van koraalmuziek. Diverse bundels met zijn koraalcomposities zijn inmiddels in druk verschenen. De Spaanse kunstenares Cristi- na Lucas (1973) bedrijft in haar video's een verfijnde vorm van satire. Haar werken zijn speels, humoristisch en theatraal, waardoor ze de kijker gemakke lijk verleiden. Maar Lucas geeft ook uiting aan een revolutionai re geest Zij kraakt sociale, cul turele en politieke clichés. Ver starde beeldvorming over man en vrouw, mens en dier, realiteit en fictie of kunst en religie wordt door haar uitvergroot en ondermijnd. Haar werk is een correctie op stereotiepen; met dansende honden in de hoof drol of een beroemde sculptuur die tot spreken wordt uitge daagd. De indrukwekkende po ging van Lucas Michelangelo's Mozes (1516) te laten spreken is te zien in haar nieuwe videoper formance 'Talk'. De videoperformance You can walk too (2006), met wandelen de honden in de hoofdrol, refe reert aan de dooddoener dat vrouwen die buitenshuis iets willen bereiken, of het nou in de kunst is, in de kerk of in de poli tiek, lijken op honden die op hun achterpoten lopen. Diverse cultuurdragers (schrijvers en critici) hebben die vergelijking gemaakt. Lucas doet dit ook, maar nu door te laten zien hoe bijzonder elegant, behendig, ja, zelfs acrobatisch de dans van deze huisdieren eigenlijk is. De moraal van You can walk too is dat wij gerust een voorbeeld aan de honden kunnen nemen. En dat is wat Lucas zelf dan ook met vileine humor doet. De dansende honden (lees vrouwen met een carrière) van Cristina Lucas zijn elegant en behendig. SCHIEDAM - Wandelende honden en feestende vrou wen rond een beeld van Rousseau. In de videower- ken van de Spaanse kunste nares Cristina Lucas wor den het mannelijk superio riteitsgevoel en andere cli- che's op de hak genomen. Haar meest recente werk is te zien op de tentoonstel ling Talk in het Stedelijk Museum Schiedam. SCHIEDAM - De ontmoe tingen in Schiedam' is een multimediale tentoonstel ling van Ron Blom en Wil lem van Hest, waarin de be zoeker en de omgeving ook een rol spelen. Zondag wordt de expositie afgeslo ten met een filmvertoning over de projecten van 'de ontmoeting' in de Sloveen se kunstweken en talk show met de kunstenaars die in Slovenië hebben ge werkt. Aanvang 16 uur in Pand Paulus aan de Korte haven 125.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 23