Het doel is bereikt Veteranen onder elkaar Angst voor hangjeugd Digitale reisinfo bij tram- en bushaltes r Het Nieuwe Stadsblad volle kr8 vooruit Minder overlast bij metrostation Troelstralaan Jacques Tange doet weer mee @MIJN MENING Reünie Woensdag 9 juli 2008 - Pagina 10 SCHIEDAM - Het einde van het schooljaar nadert en voor de leerlingen van groep acht betekent dat de grote overstap naar het voorgezet onderwijs. Basisschool de Klinker hield een speciale dag voor de oudste leerlingen. Ze mochten een dag survivalen in een outdoorcentrum en werden daarna ge trakteerd op een spetterende disco.. Op die manier kunnen ze met volle kr8 vooruit foto: pr SCHIEDAM - De maatrege len om de overlast bij me trostation Troelstralaan te rug te dringen hebben vol doende gewerkt. Dat con cludeert de gemeente Schiedam. Doelstelling was een afname van het aantal meldingen met 15 procent. Dat is volgens de gemeente ruimschoots gehaald. Het metrostation was vorig jaar regelmatig doelwit van vernie ling, vervuiling en baldadigheid. In het laatste halfjaar van 2007 kwamen in totaal 367 meldin gen binnen bij de politie en de RET. In de directe omgeving van het metrostation is een aan tal kleine aanpassingen in de buitenruimte aangebracht. Zo is de verlichting verbeterd, zijn fietsbeugels verplaatst zodat die meer in het zich staan en wordt het groen regelmatiger ge snoeid. De mogelijkheden om ongezien vernielingen te plegen worden daardoor verkleind. Daarnaast is de inzet van de Lichtblauwe Brigade bij het me trostation verdubbeld en heb ben de controleteams van de RET en de politie vaker gesur veilleerd. Verder zijn maatrege len genomen die specifiek zijn gericht op de groep overlastge vende jongeren, zoals de inzet van een individueel jongeren begeleider. In de eerste vijf maanden van 2008 is het aantal meldingen van overlast gedaald tot 44. Ook alle andere soorten delicten (o.a. geweld, diefstal, drugsge bruik) zijn in aantal sterk terug gelopen of zelfs gereduceerd tot nul. De politie, RET en Licht blauwe Brigade blijven wel de vinger aan de pols houden. Een deel van de jongeren blijkt zich verplaatst te hebben naar de Troelstralaan. Ook daar zal nu een specifieke aanpak worden ingezet. SCHIEDAM - Jacques Tange dingt opnieuw mee naar de titels Kunstenaar van het jaar en Briljanten Kunstenaar. De Schiedamse kunstenaar in de voorselectie opgeno men door een panel van honderd kunstkenners, waaronder directeuren van kunstmusea, kunstrecen senten, docenten aan kunst academies, kunsthandela ren, kunstverzamelaars en conservatoren. In 2003 werd Jacques Tange gekozen tot meest veelbelovend kunste naar en in 2005 tot kunste naar van het jaar! De geno mineerden zijn te vinden op de website www.kuns- tweek.nl/stemmen.asp. Hier kan het publiek zijn stem uit brengen. Deze stemronde leidt tot bepaling van de 25 halve finalisten, die op 16 september bekend worden gemaakt. Op 31 oktober, na de vierde verkiezingsronde, worden de uiteindelijke win naars bekend gemaakt. Dit zijn, naast de Kunstenaar van het Jaar 2008, het Talent van het Jaar 2008 en de Bril janten Kunstenaar 2008. Kopje koffie in Manteizorgcafé SCHIEDAM - Mantelzorgers kunnen maandag 14 juli on der het genot van een kopje koffie of thee een praatje maken in het Mantelzorg café aan het Broersveld 123. Het mantelzorgcafé gaat open om 13.30 en duurt tot 16.00 uur. Mantelzorger ben je als je langdurig zorgt voor iemand in familie- of vrien denkring die chronisch ziek of gehandicapt is. DOOR LEZER ANDREAS ROSE Trots meldde onze burgemees ter dat de overlast van hangjon geren rond metrostation Troel- stalaan afgenomen is, mede doordat de overkapping boven een fietsenstalling verwijderd is. Hier word ik treurig van. Om dezelfde reden zijn er in het ver leden al speelvoorzieningen ontmanteld en ook bij speeltui nen plaatst men geen bankjes meer. Dat opa niet meer met zijn kleinkind op stap kan is niet belangrijk. De angst voor hang jongeren zit te diep. Op het Bachplein ging een prachtig Jo- han Cruijff-court aan de jeugd voorbij, omdat men bang was voor overlast door hangjonge ren. Een paar schoffies terrori seren de samenleving. Het sterkste staaltje van toegeven aan de angst vindt momenteel in Vlaardingen plaats. Nota be ne het stadshuis, waar het be stuur van de stad zetelt wordt geteisterd door blowende hang jeugd. Om dit te ontmoedigen worden de monumentale arca des dicht gemaakt. Slechts ééns per jaar worden ze geopend om de ontvanger van de Geuzen penning ruimte te geven. Bestu ren die buigen voor terreur zou den in mijn ogen geen Geuzen penningen mogen uitreiken. De verzetsstrijders van weleer zou den zich omdraaien in hun graf, bij zulke burgemeesters in oor logstijd. REGIO - De stadsregio Rotter dam wil dynamische reisin formatie op tram-en bushal tes in de regio uitbreiden. Uiterlijk 2010 moet op mini maal 850 extra haltes dynami sche reisinformatie operatio neel zijn. De aanpassing van de 850 haltes heeft betrekking op zowel bus- als tramhaltes. Ook krijgt een aantal knoop punten een informatiedisplay. Niet alle (bus)haltes worden daarvan voorzien. Bij de keu zes welke haltes worden aan gepast, wordt eerst gekeken naar belangrijke ov-knoop- punten, tramhaltes, bushaltes en locaties in de buurt van een halte bijvoorbeeld in de hal van een ziekenhuis. De stads regio heeft daarover advies ge vraagd aan de vervoersbedrij ven. Er komen 4 soorten dis plays: enkelvoudige displays voor een halte, meervoudige displays, verzameldisplays bij knooppunten en speciale bor den bijvoorbeeld bij de ingang van een knooppunt. De infor matie moet ook goed te lezen zijn voor de reizi|èrS en uni form zijn voor reizigers in de hele regio. SCHIEDAM -Het is gezellig druk in de Foyer van het Theater aan de Schie. Veel veteranen hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging van het gemeentebestuur voor de eerste Schiedamse Veteranendag. Het waren vooral de veteranen die zijn ingezet tijdens de Tweede Wereldoorlog, in voor malig Nederlands Indië, Korea of Nieuw-Guinea, die - al of niet vergezeld van partner of begeleider - aanwezig waren. Veteranen uit recentere jaren uit bijvoorbeeld Libanon, voor malig Joegoslavië, Afghanistan en Irak waren er nauwelijks. De heer C.G. de Bruin van het Comité 'Herdenking Schie damse Gevallenen Neder- lands-Indië en Korea' vindt dat ook zij zich zouden moeten la ten zien omdat het - gezien de hoge leeftijd van de aanwezi gen - alleen al noodzakelijk is om deze dag te kunnen blijven herhalen. De heer H. Plaats (81 jaar) ver- De eerste Schiedamse Vete ranendag vond plaats op woensdag 2 juli. Veel vetera nen hebbend eerder al de landelijke Veteranendag be zocht, die op 29 juni plaats vond in Den Haag. Niet al leen om de oude kameraden te ontmoeten maar ook uit eerbetoon aan wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernard. Daarnaast bezoe ken sommigen nog regelma tig een reünie van hun oude regiment of batiljon. Veteranen wisselen verhalen uit op de eerste Schiedamse Veteranendag. FOTO: CAR0UNE STEENBERGEN telt dat wanneer een militair uit voormalig Nederlands Indië te rugkwam er weinig belangstel ling was. Begeleiding voor die genen die trauma's hadden op gelopen ontbrak in het geheel. Hij ontving zelf pas na 56 jaar zijn insigne voor de gewonden. Wel heeft hij - omdat hij bij te rugkomst geen cent meer bezat - via Prins Bernard een rente loos voorschot van 1500 gulden ontvangen, terug te betalen in maandelijkse termijnen van 25 gulden. Hiervan heeft hij spul len gekocht om een glazenwas- sersbedrijf op te starten. Op een bepaald moment werd hem het restant kwijt geschol den. Hij draagt dan ook vol trots de zilveren anjer die hij bij de 90ste verjaardag van Prins Ber nard heeft ontvangen. De heer de Bruin vertelde dat als je twee jaar had gediend je bij het naar huis gaan een bo nus van duizend gulden mee kreeg. Had je in de loopgraven gelegen en diende je een week minder dan kreeg je het niet. Er zit nog veel oud zeer bij al deze veteranen. Daarom is het goed dat er op de valreep meer aandacht en waardering voor hen komt. Herinneringen SCHIEDAM - De gemeente Schiedam heeft een eigen vetera nendag in het leven geroepen. Vorige week woensdag waren de Schiedamse veteranen uitgenodigd in de foyer van Theater aan de Schie, waar ze werden ontvangen door burgemeester Wilma Verver. Op het programma stond een gezamenlijk maaltijd en een optreden van dameskoor Pur Sang. Het belangrijkste was echter dat de veteranen elkaar informeel konden ontmoeten en herinneringen werden opgehaald over de tijd ver van huis.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 10