'Niet alles scannen' liMTOmn Het Nieuwe Stadsblad Glasvezel Snelheid van het licht Woensdag 9 juli 2008 Pagina 17 Haven over op glasvezel ,i, ABIRD Industrial Rental Services in de Bodek is het eerste bedrijf dat is aangesloten op het glasvezelnetwerk in de Rotterdamse haven. ROTTERDAM - Vorige week werd het eerste bedrijf in de Rotterdamse haven aange sloten op een glasvezelnet werk. Dat was ABIRD In dustrial Rental Services in de Botlek. De aansluiting werd gedaan door BBned en het glasvezelnetwerk is van de haven van Rotter dam. Havenbedrijf Rotterdam heeft een glasvezelnetwerk van zo'n 155 km laten ontwikkelen. Daarmee is de haven het groot ste bedrijventerrein in Neder land dat voorzien is van glasve zel. Hans Smits, president-di recteur van Havenbedrijf: "Het havenbedrijfsleven heeft nu su persnelle verbindingen tegen een aantrekkelijke prijs. Het is zaak om daar massaal van te profiteren. Ook dat draagt bij aan de concurrentiepositie van de haven." Gebruik van glasvezel in plaats van de koperen telefoonleidin gen of de kabel (van de televisie) betekent dat de snelheid van in ternet en e-mail met enorme sprongen toeneemt omdat er door een glasvezelkabel veel meer informatie in één keer kan worden doorgegeven. Zeker in de haven is op sommi ge plekken die 'sprong' wel no dig. De verbindingen in de ha ven zijn zeker niet overal even goed terwijl een Wereldhaven als die van Rotterdam voor een belangrijk deel zijn bestaans recht dankt aan de communi catie. Goederenstromen gaan im mers allemaal gepaard met in formatiestromen. Tegenwoor dig eisen klanten van de haven - Glasvezel is letterlijk een zeer langgerekt stuk glas. Een netwerk van glasvezels is ideaal voor het transport van informatie. In lan ge vezels van optisch zeer helder glas wordt licht gestuurd. Zo kan de informatie over een grote afstand - uiteraard met de snelheid van het licht - worden getransporteerd. Doordat het licht in de glasvezel een bijzonder kleine hoek met de buiten kant van de vezel maakt, reflecteert het binnen de vezel en straalt het niet naar buiten. Het wordt nu toegepast in de Rot terdamse haven, maar ook waar nieuwe wijken in aanbouw zijn - zoals bijvoorbeeld in Rotterdam bij de woningen in Nesselan- de - worden die meteen aangesloten aan het glasvezelnetwerk, dat toch het communicatienetwerk van de toekomst is. en overheden en ontvangers - steeds vaker dat die informatie stroom snel en accuraat ver loopt als digitale berichtenver keer. Het tijdperk van alles per papier en post versturen nadert zijn eindpunt. Niettemin zijn er nog steeds plaatsen in de Rotterdamse ha ven waar maar een beperkte bandbreedte voor internet kon worden geboden. Onder de naam Fiberport zijn BBned en Havenbedrijf Rotter dam daarom gestart met de aanleg van een glasvezelnet werk. De samenwerking heeft als doel alle bedrijven te laten beschikken over een infrastruc tuur die de komende jaren mee kan groeien in de behoefte naar meer breedbanddiensten. Een glasvezelverbinding is snel, vei lig en geschikt voor bundeling van meerdere diensten, zoals online back-up, videoconferen cing, applicatiebeheer en pin nen. "Stabiliteit van een breedband verbinding is voor ons erg be langrijk", aldus William Oor schot van ABIRD. "Op het hoofdkantoor staan de centrale servers. Al onze vestigingen draaien hierop. Met de vorige verbinding zaten we soms zon der internet en dan kunnen klanten ons niet bereiken. We hebben gekozen voor glasvezel omdat het betrouwbaar is en goedkoper." ROTTERDAM - Het is niet te doen om alle containers die in en uit de Rotterdamse haven worden vervoerd, te scannen. Er blijft altijd een risico. "We streven niet naar 100 pro cent scannen. Risicoanalyse blijft het uitgangspunt", zegt André Toet, directeur van het Havenbedrijf. Hij ontkent het gerucht dat het Havenbedrijf en de Douane de Amerikanen on dersteunen in hun streven naar het volledig inspecteren van de inhoud van alle containers. "Wegens voortdurende schaal vergroting in de containerover slag en aanhoudend belang van de veilig goederentransport streeft het Havenbedrijf naar in tegratie van containerinspecties in de logistiek. Met nieuwe con cepten voor geautomatiseerde inspecties kunnen grote aantal len containers worden gescand zonder dat de logistiek er hinder van ondervindt." De Vrachtauto's rijden door een poort en worden binnen gescand. Veiliger aanmeren DELFT - Exalon Delft heeft LED panelen ontwikkeld waarmee grote zeeschepen nu veilig kunnen worden aangemeerd. De panelen of schermen, ook Large Dis plays genoemd, worden ge bruikt door de kapitein en de loods bij het aanmeren van deze schepen aan de kade. Op het scherm wordt de noodzakelijke informatie over naderingssnelheid en afstand tot de kade weerge geven. Deze waarden wor den voor boeg en steven met laser afstandsmeters be paald. Passagiersschepen wèl veilig ROTTERDAM - Op 1 juli kwam de Onderzoeksraad voor Veiligheid met een rap port dat de brandveiligheid van passagiersschepen in de binnenvaart te wensen over laat. Op het gebied van de technische eisen en van de veiligheidsorganisatie wordt niet voldoende voldaan aan de wettelijke eisen. Het Cen traal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart - de belangen behartiger van de rederijen in deze sector - is furieus over he trapport. Volgens het CBRB is het geschetste beeld van een onveilige sector vol strekt niet waar.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 17