Delfland werkt aan water Westland: lokaal probleem lokaal oplossen Delfland goed voorbereid op zomerse droogte oogheemraadschap van Delfland Weet u waar dit is? www.hhdelfland.nl Werken bij Delfland? Zomerschouw sloten en vaarten Agenda Werk in uitvoering MEER INFORMATIE De drie kerntaken van het Hoogheem raadschap van Delfland zijn waterbe heer, waterkwaliteit en waterkering. Wilt u automatisch op de hoogte worden gehouden van de laatste ontwikkelin gen? Dan kunt u zich abonneren op de gratis elektronische nieuwsbrief. Meer informatie kunt u vinden op: Wij zoeken een: Adviseur vastgoed Beleidsmedewerker waterkeringen Meer weten over deze vacatures? Bekijk onze nieuwe website w w w.werkenbi jdelfl and.nl Redactie Bureau Communicatie - Postbus 3061,2601 DB Delft, telefoon (015) 260 81 08, communicatie@hhdelfland.nl Door klimaatveranderingen vallen er steeds vaker hevige regenbuien. De smalle sloten en kleine bergingen in het Westland kunnen deze buien nauwelijks verwerken. Om de kans op wateroverlast te verkleinen, moet er extra ruimte worden gecreëerd om het water tijdelijk op te vangen. Daarom vraagt Delfland onder andere de tuinders om grond in gebruik te geven, conform de afspraken met de gemeente in dit gebied. vangen kunnen worden. Hiervoor is ruimte nodig. Alleen op deze manier is het mogelijk om ook in de toekomst in het Westland veilig en plezierig te kun nen wonen en ondernemen, zonder overlast van regenwater. Schouwmeesters van Delfland inspecte ren vanaf 14 juli de sloten en vaarten die grenzen aan particuliere gronden. De grondeigenaren hebben hiervoor onder houdsplicht. Zo moeten drijvende en gezonken objec ten én overmatige begroeiing zoals al gen worden verwijderd. Is dit niet het geval, dan verzoekt Delfland de eigenaar om de sloot of vaart alsnog te onderhou den. Als dit geen Tesultaat oplevert, dan gaat Delfland zelf aan de slag op kosten van de onderhoudsplichtige. Delfland streeft naar een goede doorstroming, dit helpt bijvoorbeeld blauwalgen voor komen. Varend Corso Ruim zestig met bloemen, planten, groenten en fTuit gedecoreerde boten, waaronder één van Delfland, varen op 1,2 en 3 augustus door de kernen van de gèmeenten Westland en Midden- Delfland en door Vlaardingen, Maas sluis, Rijswijk, Den Haag en Delft. Bieslanddagen Op 6 en 7 september kunt u een kijkje nemen achter de schermen van biolo gisch boerenbedrijf Hoeve Biesland in Delfgauw en hier de markt met streekproducten én de informatie stand van Delfland bezoeken. Open Monumentendagen Op 13 en 14 september stelt Delfland zijn deuren open voor het publiek, bijvoorbeeld van het Gemeenlands- huis. Meer weten? Kijk dan, ook voor meer informatie over de andere agendapunten, op www.hhdelfland.nl/evenementen. Het hele jaar door controleert Delfland de dijken en kades. In de zomer krijgen deze waterkeringen meer aandacht, omdat de uit veen opgetrokken dijken en kades zwakker kunnen worden als het langere tijd niet regent. Delfland zorgt het hele jaar voor het juis te waterpeil, een goede waterkwaliteit en de veiligheid van de waterkeringen. In de zomer kTijgen veenkaden meer aan dacht, want veen droogt bij aanhouden de warmte gemakkelijk uit. De dijken kunnen hierdoor zwakker worden. Tot nu toe zijn geen afwijkingen aan de ka des waargenomen, toch blijft Delfland waakzaam. Steïke dijken schoon water Naast effecten op de kades kan aanhou dende droogte ook gevolgen hebben voor de waterkwaliteit. Door de combi natie van warmte en minder doorstro ming kan er botulisme of blauwalg in het water ontstaan. Om deze waterver- vuilende algen en bacteriën te voor komen, haalt Delfland (schoon) water uit het Brielse Meer, waardoor én het water peil op het juiste niveau blijft én het water blijft doorstromen. Bij aanhoudende droogte richt een spe ciaal Delflandteam zich op alle zaken die bij droogte komen kijken. Mail dan vóór 4 september het antwoord naar communicatie@hhdelfland.nl. En win het boek 'Watermanagement door de eeuwen heen, met voorbeelden uit West-NedeTland en VooTbuTg'. Het antwoord op de vraag van vorige maand is: Schiedam, zicht op de molens aan de Npordvest en Nfeuwe Haven. Dat wist ook de heer J.H. Moormann pit Delft. Hij krijgt W boek thuis gestuurd. KWm Iff Meer weten over dit onderwerp? Kijk dan op www.hhdelfland.nl/abcdelfland Huidige kans op wateroverlast in het Westland 1 keer in 10 jaar Streven Delfland Kans op wateroverlast bewoners 1 keer in 100 jaar Kans op wateroverlast bedrijven 1 keeT in 50 jaar Nodig: 525.000 m3 waarvan ongeveer 70% in het glastuinbouwgebied. De gemeente Westland en het Hoog heemraadschap van Delfland willen deze problemen samen met bewoners en bedrijven oplossen. Het is tenslotte in ieders belang dat het risico op water overlast minder wordt. Particuliere bedrijven beschikken over de meeste grond in Westlandse polders. Zij onder vinden ook de meeste problemen bij hevige neerslag. Daarom wordt aan hen gevraagd om ruimte beschikbaar te stellen. Als tegenprestatie neemt Delf land de aanleg- en inrichtingskosten van de bergingen voor zijn rekening. Ruimte is schaars in het Westland. Dit gebied telt 9000 hectaren, waarvan zeventig procent is bebouwd. En waar bijvoorbeeld kassen staan, wordt het regenwater niet direct in de grond opge nomen. Om het water tijdelijk op te slaan en af te kunnen voeren, is meer opvang capaciteit noodzakelijk. En daaraan is, in verschillende polders nog een schrijnend tekort. In 1998,1999,2001 en 2004 kamp te het Westland met grote wateroverlast, met miljoenenschade tot gevolg. Kli maatverandering en bodemdaling zor gen voor grotere risico's op wateroverlast in de toekomst. Dat probleem wil Delf land samen met de gemeente Westland aanpakken. In het 'Waterplan Westland' worden vele maatregelen genoemd om dit watersys teem te verbeteren. Naast het verbreden van sloten en vaarten moet water opge-

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 16