Schiedam centrum Thuis in de Irish Bar Tijdloze waar in Coöp nieuwe stijl Koopzondag in de binnenstad Binnenstad bol van de festiviteiten dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad Column De muur Voor de sportliefhebber is het een geweldige zomer, aan de buis gekluisterd trekt het ene na het andere evenement voorbij. Zij die niet van sport houden trekken massaal naar het zuiden. Kortom Het is/was stil in de stad. Plotse ling wordt de rust verstoort: Betonmolens, drilboren, vrachtauto's, het is een lawaai op de Broersvest en dat terwijl het bouwvakvakantie is! De noeste werkers van de RET leggen de rails voor de verbin ding van het centrum naar het station Schiedam-C. Stipt op tijd, vanaf 18 augustus rijdt de tram van de Koemarkt naar het station v.v., een mooi tra ject langs de Schie! Het is een geweldige mogelijkheid die het toekomstige Multime- diacenter Schieveste met de binnenstad verbindt. In mijn gedachte zie ik hier het winke lende publiek massaal gratis gebruik van maken. Toen ik vorige week over de A20 de af slag Schiedam naderde, kreeg ik een zelfde gevoel als bij een bezoek aan Berlijn ongeveer 25 jaar geleden: Oost en West werden gescheiden door een monotone betonmuur. Overal in ons landje worden geluid- schermen geplaatst maar ner gens zo lelijk en saai als aan de toegang tot onze stad. Was de provinciale kasleeg, of wil men een achterhaald imago versterken? Gelukkig zijn de afsluitingen voorbij. De bouw werkzaamheden aan De Nieuwe Passage zijn weer be gonnen, het heiwerk is klaar en naar verluid komen er een aantal interessante publieks trekkers bij. September be looft extra gezellig te worden in het centrum! EdVriethoff Maggie Fahy achter de Guinnesstap. Met de opening in van Irish Bar Fahy's aan de Hoogstraat 192, ging dit voorjaar een droom van Maggie Fahy in vervulling. Ze werd geboren in het Ierse stadje Tipperary maar voelt zich in Schiedam prima thuis. "Mijn man Michael Morris en ik hou den van gezelligheid. Ook in Schiedam wonen Ieren, Schot ten, Engelse en Nederlandse mensen die het fijn vinden om Engels met elkaar te praten, de vertrouwde drankjes te drin ken, vrienden te ontmoeten en net als 'thuis' naar football en rugby te kijken." En natuurlijk is het tappen van traditioneel glas Guinness, Maggie Fahe's spe cialiteit! Richard Stomp steekt zijn bewondering voor de mooie historische binnen stad van Schiedam niet on der stoelen of banken. De nieuwe (ad interim) direc teur van de Stichting Pro motie Schiedam verheugt zich op de maand septem ber als de binnenstad weer zal bruisen van de festivitei ten. "De feestelijke evene menten betekenen veel voor de Schiedammers en hun stad!" Zaterdag 6 september barst het eerste feest los met 'Water en Vuur', een spectaculair samen gaan van twee tegengestelde elementen op verschillende lo caties. Theater aan de Schie be staat in september tien jaar en dat wordt op 5 en 6 september gevierd met twee avondvullen de programma's waarin alle genres, die in het theater te be wonderen zijn, bij elkaar ko men. Aan het begin van het cul turele seizoen stellen alle Schie- damse verenigingen, organisa ties en instellingen zich in één dag voor aan het publiek. Wie op zaterdag 13 september het 'Rondje Schiedam' bezoekt, komt ze allemaal tegen en is dan helemaal op de hoogte! De Open Monumentendagen vin den dit jaar plaats in het week einde van 13 en 14 september. Ook Schiedam sluit zijn activi teiten aan op het landelijke the ma: Sporen. Hiertoe worden dit jaar archeologische en bou whistorische sporen van de fraaie historische binnenstad van Schiedam zichtbaar ge maakt. In datzelfde weekeinde openen Schiedamse kunste naars ook hun deuren tijdens 'Open Ateliers'. Dan kunnen bezoekers lopend, met de fiets of gratis in de Tuk Tuk van ate lier naar atelier gaan en door de hele stad genieten van bijzon dere en kunstzinnige activitei ten! 'Schiedam bloeit, groeit, leeft en beweegt al eeuwenlang. Daarom is het thema van de Brandersfeesten: Schiedam in beweging", vertelt Richard Stomp. Op vrijdagavond 26 sep tember verricht Burgemeester W.M. Verver-Aartsen de ope ning en vormt het Stadserf met de Liduina Basiliek op de ach tergrond het decor van de Tap toe. De gezellige Brandersmarkt kent dit jaar vele thema's en honderden kramen in het cen trum van Schiedam. Stomp: "September, feestmaand! Juist de variëteiten zijn boeiend en interessant, je zult een keuze moeten maken uit de vele eve nementen maar ze zijn allemaal de moeite waard!" Het comple te overzicht van alle September feesten is af te halen in de Stads- winkel en de WV. Of kijk op www.ontdekschiedam.nl Winkelen Bij Kickz Eigenaar Rigo Garcia Latuheru is zelf liefhebber van Sneakers en Urban Wear en in februari opende hij zijn eigen zaak: 'Kickz' aan de Hoogstraat 56. Zijn klanten zijn, net als hij, ab soluut niet doorsnee, hebben een eigen stijl en willen gezien worden. "Wie bij Kickz een cap koopt, zal niet snel iemand te genkomen met dezelfde cap, schoenen of hetzelfde shirt. On ze collectie is exclusief en be perkt." Kickz heeft als trefwoor den ondermeer 'skate' en 'streetwear'. "Kortom alles wat urban is!" Julia Timmerman draagt graag leuke schoenen als ze gaat spor ten. "Het liefst Nike Air Macs", zegt ze, en voegt daar snel aan toe: "De foute!! Ik heb sowieso mijn eigen stijl. En daarom kom ik graag bij Kickz rondkijken. Ze hebben hier schoenen die ik nergens anders in Schiedam vind!" Jean-Pierre koopt niet alleen graag bij Kickz omdat hij van ex clusieve sportschoenen houdt. "Ik vind dit ook een mooie win kel", zegt hij enthousiast. "En ze hebben ook telkens weer nieu we modellen. Vaak zoek ik er dan gelijk een shirt bij met een leuke print of zo. Hier heb je al tijd iets unieks!" Het idee achter 'De Coöperatie" aan de Lange Haven op nr 89 is niet nieuw. Maar wel uniek! Ondernemer Louis Pieterse ver telt enthousiast hoe leuk het is om met verschillende onderne mers samen te werken aan een nieuwe manier van verkopen. "Verschillende mensen bren gen hier gezamenlijk hun waren aan de man in onze Coöp. Als tegenprestatie betalen ze met tijd: iedere deelnemer staat een middag per week in de Coöp. Ze hoeven geen ruimte te huren en geen commissie af te dragen; een ouderwets principe maar nu 'Coöp Nieuwe Stijl'! Dit pand, uit 1850, weerspiegelt het industriële karakter van on ze coöperatie: functionalisme, eerlijk, nieuwe zakelijkheid", al dus Louis Pieterse, hier op de foto met Marjolein Dirkzwager voor 'De Coöperatie' die zij sa men met Martin Elderkamp, Pernilla Cederbank, Gijs de Jong en Jaap Hoeksema, invullen. "We verkopen tijdloze produc ten, zoals Blundstone schoe nen, exact zoals die al sinds 1870 in Australië worden ge maakt. Of jassen, ontworpen in 1940. En originele 'Gispen'lam- pen. Kenners weten waar we het over hebben. Ook originele woonaccessoires en cadeauarti kelen, vanaf 5 euro. Een winkel waar niemand haast heeft en ouderwetse service wordt ver leend. Met goede muziek en een kopje koffie." Louis Pieterse en Marjolein Dirkzwager bij de coöperatie nieuwe stijl, die staat voor functionalisme en eerlijkheid. Colofon Directeur Richard Stomp: 'De feestelijke evenementen betekenen veel voor de Schiedammers en hun stad!' -I- ,i Woensdag 3 september 2008 - Pagina 47 Komende zondag is het weer koopzondag in de binnenstad van Schiedam. Voor het pu bliek een uitstekende gele genheid om gezellig te win kelen en lekker te slenteren, door het sfeervolle histori sche centrum. Voor een lun ch of drankje is alle gelegen heid in een van de gezellige horecagelegenheden in de stad. Neem ook eens een kijkje op de curiosamarkt in het Broersveld, waar leuke koopjes zijn te vinden tegen een schappelijke prijs. September gaat weer bruisen! Deze pagina is tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van de Stichting Centrummanagement Schiedam. Tekst en foto's: Klaaske Geerst Eindredactie en vormgeving: Wegener Huis-aan-huis Media

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 47