DIRECT UIT VOORRAAD LEVEREN! Opel Agila Enjoy met megavoordeel Omstandigheden van brandersknechten waren diep ellendig Geschiedenis dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad Frisse lucht Een deel van de Hagastraat in de Schiedamse wijk De Gorzen. foto: whm van de armoede; hun loon was niet toereikend. De werktijden waren zeer lang, met name in de branderijen. De branders knechten begonnen in het holst van de nacht omstreeks drie uur tot 's middags vijf uur of later. Men at het door vrouw of kind gebrachte eten als dat uitkwam en het werk was zeer zwaar. Met de behuizing van deze zwoegers was het eveneens slecht gesteld. 'Diep ellendig en hoogst ongun stig' waren kwalificaties die gol den onder andere voor Hilver sum, Breda en Middelburg. Ook in Schiedam was de toestand zo. Het waren krotten met maar één kamer in stegen en sloppen. Zij bevonden zich in hofjes en op binnenplaatsen. 'Moordho- len' schreef een onderzoeker daarover. In Schiedam waren deze huisjes tot de jaren zestig nog te zien. Tussen Schie en Vel- levest zijn er veel verdwenen. Gorzen De bewoners van de huizen in het Nieuwsticht pompten hun water uit de haven. Daar was één pomp voor. Het nieuwe bouwen bleek de start voor de Gorzen. De Hagastraat, Lelie-, Maas- en de Dwarsstraat ontstonden in die tijd. PvdA fietst door Groenoord SCHIEDAM - De PvdA- Schiedam brengt zaterdag een wijkbezoek aan Groe noord. De wethouders, raadsleden en leden van de partij maken een rondje op door de wijk. In het winkel centrum Hof van Spaland kunnen bewoners van 11 tot 15 uur een gesprek aankno pen met aanwezige PvdA ge meenteraadsleden, wethou ders en bestuursleden. Zij willen belangstellenden graag informeren over wat de PvdA voor de wijk bereikt heeft, wat de verdere plan nen zijn voor de wijk en het winkelcentrum Hof van Spa- land. Ook wordt alvast inge haakt op de landelijke actie die op 20 september plaats vindt onder het motto: "Pv dA goede buur(t)". Voorproefje lustrumseizoen SCHIEDAM - In de West- vest-90 kerk wordt zaterdag een voorproefje gegeven op het lustrumseizoen van de concerten, dat 5 oktober be gint. De jonge pianist Meng- jie Han geeft om 15.00 uur een kort recital met werken van Beethoven, Chopin en Liszt. Han heeft al vele prij zen op zijn naam staan. Reeds op twaalfjarige leeftijd kreeg hij een eerste prijs in zijn leeftijdscategorie bij het Young Pianist Foundation Concours in 2001 in Amster dam. Mengjie Han is ook te horen in de Westvest90-serie tijdens het concert te geven door Laureaten van het Prin ses Christina Concours, op zondagmiddag 15 februari 2009. SCHIEDAM - In het midden van de 19e eeuw werden nieuwe bouwregels van kracht, die zorgden voor be tere woningen. Het'Nieuw sticht' met lichtere en rui mere arbeiderswoningen, is daar een goed voorbeeld van. In de periode 1850 tot 1890 be stond de bevolking van Schie dam voornamelijk uit mensen die een laag tot zeer laag inko men hadden. Het grootste deel van de stad behoorde derhalve tot kleine middenstanders en arbeiders. Uit studies over die periode, zoals 'Schiedam in de tweede helft van de negentien de eeuw' van H. Schmitz, blijkt dat de arbeiders zeer lange da gen maakten en een slechte conditie hadden. De lonen wa ren laag en de behuizing slecht. Daar kwam een gebrekkige li chamelijke en geestelijke ont wikkeling bij: de ellende van het volk! Diep ellendig In Schiedam waren de meeste inwoners afhankelijk van de moutwijnindustrie. Een arbei der verdiende over het alge meen niet veel meer dan tien gulden per week. Agenten, brug- en sluiswachters zaten daar soms nog onder. Dit salaris De gemeenteraad van Schie dam stelde in 1854 als eerste van Nederland een verorde ning vast met betrekking tot 'het bouwen en betrekken van nieuwe alsmede op het ontruimen van ongeschikte woningen'. Er werd een ver eniging opgericht die goede en nieuwe woningen voor onvermogenden moest gaan verschaffen. Er kwa men bouwvoorschriften voor de afmetingen van de woning en de minimale lichtinval. Bij het Bakkersha ventje bij de Buitenhaven werd in 1855 een stuk wei land gekocht en het bouwen begon. De woningen, het wijkje werd 'Nieuwsticht' genoemd, moeten voor die tijd wel bijzonder zijn ge weest. Er was frisse lucht en het woonvertrek was ruim. zegt pas iets, als bekend is wat men voor levensonderhoud uit gaf. Een brood bijvoorbeeld kostte veertig cent, twee eieren zeven, een paar klompen ne gentien cent. Een haring kostte drie cent, later betaalde de Schiedammer voor de zomer- haring tien tot twaalf cent. De huren varieerden van anderhalf tot twee gulden per week. Met andere woorden, de Schiedam se arbeiders leefden op de grens Gratis Style Pakket t.w.v. 750,-! NU VANAF 12.795,- Inclusief gratis Style Pakket t.w.v. 750,- OPEL Schiedam, 's-Gravelandseweg 383, (010) 462 10 33. www.pavanderkooij.nl Woensdag 10 september 2008 - Pagina 31 Ruimte voor arbeiders DOOR FRANS ASSENBERG BIN EXTRA INGEKOCHT Lederen stuurwiel, getint glas achterin en 15 inch lichtmetalen velgen Direct uit voorraad leverbaar Extra inruilvoordeel Enjoy uitrusting met o.a.: airbags en zij-airbags ABS en Brake Assist in hoogte verstelbare passagiersstoel centrale deurvergrendeling met afstandsbediening elektrisch bedienbare ramen vóór airconditioning boordcomputer radio CD30 MP3 met stuurwielbediening mistlampen vóór Actie is alleen geldig bij Van der Kooij zolang de voorraad strekt. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot volgens Richtlijn 20Ö4/3/EU of ECE R101 Benzinemotoren km/liter: van 17,0 tot 20,0. Liter/100 km: van 5,9 tot 5,0. C02 gr/km: von 142 tot 120.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 31