Illegale onderhuur dubbel bestraft Geen crisishuizenmarkt Spaarhypotheek combineert OPEN HUIS ZATERDAG 4 OKTOBER Hoe het onderhoud financieren? Even afrekenen Hypotheekrente tweede woning niet aftrekbaar van 11.00 tot 15.00 uur Huurders van sociale woningen die hun huis illegaal onderverhu ren, raken bij ontdekking niet al leen het huurhuis kwijt, maar moeten ook de gemaakte winst af staan. Dat heeft het Gerechtshof in Amsterdam bepaald. Woningcorporatie Ymere, de grootste van Nederland, noemt het een mijlpaal en een stevige steun in de rug om woonfraude aan te pakken, schrijft de Volks krant. Volgens Ymere wordt in sommige delen van Amsterdam 20% van de sociale woningbouw illegaal onderverhuurd. Aedes, de vereniging van woningcorpora ties, betitelt het arrest als 'een doorbraak' in de strijd tegen ille gaal onderverhuren. Studenten De zaak die voor het hof diende, betrof een huurster die sinds 1990 een woning van Ymere heeft. Ze verhuurde het huis ze ker sinds begin 2003 aan studen ten voor minstens 1.000 er maand, terwijl ze zelf 419 huur betaalde. Het Hof honoreerde de eis van Ymere dat de vrouw het huis op geeft en een schadevergoeding be taalt die gelijk is aan haar veron derstelde winst: 13.800. Schade Er is sprake van onderhuur als een huurder zijn woning geheel of gedeeltelijk doorverhuurt aan iemand anders. Er bestaan dan twee huurovereenkomsten: één tussen de huurder en de verhuur der, en één tussen de onderhuur der en de huurder. Onderhuur is niet toegestaan als het huurcontract de onderhuur uitdrukkelijk verbiedt of wanneer de huurder mag aannemen dat de verhuurder tegen de onderhuur redelijke bezwaren heeft. De verhuurder kan bijvoorbeeld bezwaar hebben als er bijzondere afspraken zijn gemaakt over de persoon van de huurder, of wan neer er een groot risico bestaat op schade aan het gehuurde. De kredietcrisis zal weinig tot geen gevolgen hebben voor de Neder landse woningmarkt. De huizenprijzen zullen hooguit licht dalen als de hypotheekrente stijgt. Dit blijkt uit de Macro Economische Verken ning van het Centraal Planbureau. De afschrijvingen die de Nederlandse banken hebben moeten doen op hun beleggingen in Amerikaanse hypotheken zijn fors, maar interna tionaal gezien relatief beperkt. De banken zijn stabiel. Het is bovendien onwaarschijnlijk dat veel huizenbezitters in de pro blemen komen als de hypotheekrente fors stijgt: slechts 15 procent van de Nederlanders heeft een hypotheek met variabele rente. De spaarhypotheek bestaat uit een combinatie van een (hypothecaire) geldlening en een gemengde levensverze kering. De hypotheek wordt verstrekt onder voorwaarde dat de bank een recht van hypotheek op het betreffende onderpand krijgt, én dat aan de bank een pandrecht wordt gegeven op de levensverzekering. Dit pandrecht wordt meestal ook vastgelegd in de akte van hypotheek. De verzekering is gemengd en dat betekent dat er een dekking is bij overlijden én bij leven. De verzekering keert uit als de verzekerde overlijdt tijdens de looptijd van de lening of als de verzekerde nog in leven is op het eind van de looptijd van de hypotheek. De verzekering keert dus altijd uit. Met deze uitkering wordt uiteindelijk de geldlening afgelost. Kopen partners de woning samen, dan kunnen beiden worden verzekerd bij overlijden. Uniek aan de spaarhypotheek is de manier waarop het vermogen (dat in de polis groeit) rendeert. Het vermogen in de polis krijgt een door de verzekeraar gegarandeerd rendement dat gelijk is aan de hypotheekrente die door de bank wordt gerekend over de geldlening. Als de rente op de lening 5,2% bedraagt, is ook het rendement op de spaarpolis 5,2%. Verandert aan het eind van een rente vaste periode de rente van de lening, dan verandert ook het rendement van de polis. In de praktijk betekent dit dat wanneer men meer rente moet betalen aan de bank, de premie voor de spaarverzekering daalt, en omgekeerd. Dit wordt de rentedempende werking van de spaarhypo theek genoemd. Samengevat kan worden gesteld dat de ze hypotheek zekerheid en een groot fiscaal voordeel biedt. Harkje Benthem ooms.com www.ooms r aé-ftlAiV1 - timl >irt:d De rente van de hypotheek voor het huis dat als hoofdverblijf dient is aftrekbaar en valt in box 1De vakantie woning (tweede huis) valt in box 3 en dat betekent dat hypotheekrente niet aftrekbaar is. Eventuele huurinkomsten komen niet in box 1 maar in box 3 terecht en worden dus niet progressief be last. Ook het vakantiehuis in het buitenland moet aan de fiscus worden opgegeven. Huiseigenaars die hun huis een grondige onderhoudsbeurt willen geven kunnen aanvullend op hun hypotheek een krediet afsluiten. De rente van een dergelijk krediet is la ger dan voor een gewone lening (het huis dient als onder pand van het krediet), de rente is fiscaal aftrekbaar (mits het krediet voor onderhoud en/of verbetering van het huis wordt aangewend), tussentijds kan worden opgenomen en afgelost, variabele rente die maandelijks in rekening wordt gebracht en er hoeft alleen rente te worden betaald over het opgenomen bedrag. Vanaf 1 januari 2009 moet een hypotheekadviseur aange ven hoeveel hij aan het hypotheek-advies verdient. Steeds meer adviseurs stappen over op het berekenen van een uurtarief. De Hypotheekshop kondigt die stap ook aan. Veel consumenten bezoeken nu 'gratis' meerdere advi seurs. De adviseur die de hypotheek afsluit verdient een provisie. Vanaf 2009 krijgt de consument na een gesprek gelijk de rekening mee. Als de hypotheek wordt afgesloten kan de consument de provisie verrekenen met de factuur van de adviseur. Bij een hypotheek met veel provisie krijgt hij geld toe en anders moet er een bedrag worden bijbetaald. AA V1 IE A ifct n9 rsH atrmM NS-wk 39 Mooi gelegen en goed onderhouden hoekwoning welke beschikt over 3 ruime slaapkamers en een ruime zolderverdieping met dakkapel. De wo ning is gelegen nabij het natuurgebied midden Delftland en diverse win kels, scholen en openbaar vervoer. Gehele woning wordt verwarmd middels hete luchtverwarming. Heerlijke tuin op het zuiden voorzien van een stenen berging. Oplevering in overleg;korte termijn bespreekbaar. VRAAGPRIJS 239.500,- K.K. PARTNER IN DYNAMIS J 1T.?-- M IffliTft COm Gerrit Verboonstraat 2 Schiedam 010 - 2730102

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 22