In beperkte tijd naar spannend geschenk mmii Inburgeren op rijm Met een boek naar volwassenheid VI Ruimte voor fantasie Terug naar de basis Voor jong en oud Meer dan een vlinder fouv^;| Poëzie voor het eerst centraal I met de trein «Pi Wallis de Vries Nieuwe Stadsblad KINDERBOEKENWEEK KINDERBOEKENWEEK 2008 De 54e Kinderboekenweek vindt plaats van woensdag 1 tot en met zaterdag 11 okto ber. Met het door Joke van Leeuwen bedachte motto 'Zinnenverzinzin' is het the ma van de week voor de eer ste keer poëzie. Behalve het motto tekende Van Leeuwen ook voor het ontwerp van het affiche, dat laatste deed zij samen met Bob Takes. Ter gelegenheid van de Kinder boekenweek maakte Charlotte Ter gelegenheid van de Kinder boekenweek maakte Charlotte Dematons het prentenboekje Fiets. Een verhaal met een landschap dat weinig wegheeft van Nederland maar dat in houdelijk perfect past bij het fletsengekke Nederland. Met een Zilveren Penseel in 2006 en een Gouden Penseel dit jaar voor haar boek Sinterklaas, was het niet zo raar dat de keu ze dit jaar op Dematons viel. Volgens Dematons had zij maar een probleem nadat ze de op dracht voor het boekje gekregen had: de ruimte is beperkt tot 32 pagina's. "En geen snipper meer. Daarom begint het ver haal al op de voorpagina en ein digt het pas op de achterpagi na." Hoewel oorspronkelijk niet Ne derlands, is Dematons inmid dels voldoende 'geïntegreerd' om de inspiratie voor het boekje uit haar eigen omge ving te kunnen halen: "Tijdens het schilderen van het boekje werd de fiets van mijn dochter gestolen. Zonder direct alles prijs te geven kan ik zeggen dat het boekje onwaarschijnlijk eindigt. Maar.in het echte le ven gebeurt dat ook!" Fiets is vooral een prachtig geschil derd boekje geworden dat, on danks de duidelijke verhaallijn, nog genoeg ruimte laat voor de fantasie van de verteller. Vanaf de eerste dag van de Kinderboe kenweek ligt het boekje in de boekwinkel. Een pareltje voor niet meer dan 2,50 euro. Hans Hagen foto: amber beckers Hans Hagen is de schrijver van het Kinderboekenweekge schenk 2008. Het boek Vlam men is van illustraties voorzien door Philip Hopman. Het boekje verschijnt in een oplage van maar liefst 439.000 exem plaren. Hoewel de 54e Kinderboeken week in het teken staat ban het thema Poëzie kreeg Hagen geen specifieke opdracht mee om zich bij dat thema aan te sluiten. "Ik mocht schrijven wat ik wil de," geeft Hagen aan. "Maar ik wilde dat poëzie onderdeel zou zijn van het verhaal." Dat klinkt makkelijk maar dat is het allerminst. "Het moet op de vaste omvang van 96 bladzijden en eigenlijk zou je al iets Haar moeten hebben op het moment dat het CPNB je vraagt. Maar ik had zelfs nog geen idee, terwijl de tijd beperkt was." Toch zei Hagen - bijna vanzelf sprekend - ja toen de vraag kwam. Van de ideeën die ver volgens opborrelden viel een aantal al snel. "Dat zou een veel te lang verhaal opgeleverd heb ben." En dus was er nog wel wat denkwerk nodig. Zoveel dat die enkele dag in december dat er ijs lag aan fanatiek schaatser Hagen voorbij ging. "Ik moest er echt eerst voor zorgen dat het verhaal rond kwam." Uiteindelijk kwam het allemaal goed. Erg goed zelfs, want het boek rond het tienjarige jonge tje Bo is bijzonder spannend ge worden. Op het moment dat de politie aanbelt, krijgt hij van zijn broer een envelop met heel veel geld in handen gedrukt. Dat is nog maar het begin van een heel roerige week uit het leven van Bo. Wie tijdens de Kinder boekenweek voor tenminste 10 euro aan kinderboeken koopt krijgt Vlammen er gratis bij. Aktt Driek van Wissen dicht voor de jonge 'vaderlanders'. Voor Driek van Wissen zit zijn werk als Dichter des Vaderlands er alweer bijna op. Met Wat een land! neemt hij zijn taak echter nog een keer uiterst serieus. Het feit dat het lezerspubliek dit keer veel jonger is dan in de regel verondersteld mag worden doet daar niets aan af. Op een uiterst grappige manier brengt hij een inburgeringscursus op rijm. Daarbij kom van aan de or de dat volgens de echte inburgeringscursus zo kenmerkend is voor Nederland. Natuurlijk Koninginnedag, Sinterklaas en de Efteling, maar ook wildplassen, de slechte Tekenvaardigheid van onderwijzers, wildplassen, stamppot en de caravan. De kans is wel aanwezig dat niet alle humor door de jongste le zers als zodanig zal worden herkend. Maar dan zijn er nog al tijd de grappige tekeningen van Jan Jutte. En aan het eind van de rit zullen de papa's en mama's zeker minstens zoveel plezier aan het boekje beleven. Ook dat is wat waard. Driek van Wissen, Wat een land!, Van Goor, 7,95 euro. Charlotte Dematons Naast de Boekenweek voor volwassenen is NS ook spon sor van de Kinderboeken week. Tijdens de hele Kin derboekenweek kunnen kin deren tot en met 11 jaar gra tis per trein reizen op ver toon van het Kinderboeken weekgeschenk. Met het thema van de Kinderboekenweek wordt teruggegaan op een oude traditie. De oudste traditie in de literatuur en een orale bovendien. Rijm en metrum maakten teksten geschikt om ze te onthouden en ze voor te dragen aan een veelal ongeletterd publiek. Charley May gaat met zijn Reinaert de vos.gerapt terug naar een van de briljantjes uit de middeleeuwse literatuur. Hij voorzag Van den vos Reynaerde van een nieuwe tekst. Een tekst die toegankelijk moest zijn voor de jeugd van nu. Om zelf te lezen maar ook, net als vele eeuwen geleden, om naar te luisteren. Dat kan in het theater, waar May de Reinaert als solovoorstelling ten gehore brengt maar dat kan ook gewoon thuis. In ongeveer een half uur brengt hij het verhaal zoals schrijver Willem het ongeveer ook ooit bedoeld moet hebben. Het boekje is voorzien van een voorwoord van emeritus i© hoogleraar Herman Pleij. Charley May, Reinaert de vos... gerapt, Uitgeverij Holland, 14,50 euro. Kwam dat zien! Kwam dat zien! Je hebt kinderboekenschrijvers en je hebt schrijvers van boeken voor volwassenen. Of zit het toch wat anders? Dat het heel anders kan bewijst samensteller Ted van Lieshout van de bundel Kwam dat zien! Kwam dat zien! In een erg leuk vormgegeven bundel brengt hij gedichten bij elkaar van schrijvers van heel uiteenlo pende pluimage. Daarbij zijn schrijvers waarvan veel kinderen de naam bekend in de oren zal klinken, zoals Imme Dros en Bies van Ede. Van de meeste zullen ze echter nooit iets gehoord hebben. Omdat ze niet eerder publiceerde maar ook omdat ze dat alleen voor volwassenen deden. In deze bundel laten ze zien dat ze ook met een jeugdig lezerspubliek om kunnen gaan. Het boek puilt werkelijk uit van de poëzie en leent zich om het keer op keer door te bladeren en er steeds iets anders uit te halen, een mooi initiatief dat een jaarlijks vervolg moet krijgen. Kwam dat zien! Kwam dat zien!, Querido, 14,95 euro. Met De vlinders van Prinses Ling levert Mylo Freeman weer een schitterend prentenboek af. Mooi en ook nog eens met een verantwoorde inhoud. Met veel beeld en weinig tekst wordt een sprookjesachtig verhaal gebracht dat de kleintjes tussendoor helpt bij het verwerken van verlies. Prinses Ling zorgt er altijd voor dat haar favoriete vlinder binnen blijft. Op een dag staat het raam echter open en is haar vlinder verdwenen. Haar broertjes helpen haar om haar verlies te verwerken en laten zien dat er nog veel meer is. Mylo Free- A man, De vlinders van Prinses Ling, Maopé, 13,50 euro. Wanneer is er nog sprake van een kinderboek en wanneer moeten we over jeugdboeken gaan spreken? Een lastige vraag en eerlijk gezegd ook helmaal niet zo interessant. Er zijn bolle bozen die al boeken voor vol wassenen lezen, terwijl hun leeftijdsgenoten nog nauwelijks verder zijn dan het bekijken van plaatjesboeken. Andersom zijn er volwassenen die wat graag nog eens een kinderboek openslaan. Jammer als je kind nu eindelijk wil gaan slapen, terwijl je zelf graag nog een hoofdstuk wil voorlezen! Met de boeken op deze pagina wordt geenszins geprobeerd een representatief beeld te ge ven van wat er op kinderboek gebied voorhanden is. En dat geldt al helemaal niet voor de jeugdboeken die er aan toege voegd worden, wel tonen ze aan dat het jeugdboek een mooie brug kan slaan tussen het kin derboek en boeken voor vol wassenen. De dramatiek van Verminkt en de spanning van Fout doen niets onder voor wat in veel boeken voor volwasse nen te belevenis. In het eerst boek gaat het om een meisje dat alles heeft. Myrthe is populair, mooi, creatief. En dat is soms aanleiding voor jaloezie. On danks de spanning tussen Myrt he en Chantal ontstaat er een aanvankelijk meer zakelijke vriendschap. Tot het moment dat blijkt dat hairextentions en roken geen gelukkige combina tie is. Het leven van Myrthe is op slag veranderd. Maar ook dat van Chantal. Mei Wallis de Vries heeft met haar jeugdthrillers al een schare jeugdige fans aan zich gebon den. Zij verwoordt de angst beelden die je zo kunt hebben als je nieuwe leven op de mid delbare school begint. In Fout wordt de zestienjarige Sophia wakker en blijkt ze aan een boom vastgebonden. Ze heeft geen idee hoe ze er gekomen is, maar weet door een briefje aan haar voeten wel dat ze in grote problemen is. Fout is een mooie gelegenheid om goedkoop ken nis te maken met het werk van Wallis de Vries. Augusta Verburg, Verminkt, Pi mento, 14,95 euro. Mei Wallis de Vries, Fout, the House of Books, 5 euro. i "A Woensdag 1 oktober 2008 - Pagina 27 DOOR DICK SNIJDERS a 1 V* II OKTOBIR ÖtOi-ioii® öeroqitws Dichter {les Vadtrt btitfe vertelt Ncdcrtiiivd fim van^' fan Jut FOTO: MARIELLE VAN GELDEREN Qutrido's Poëziespektaket 1 th>

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 27