A LANGE DAGEN Historie van Schiedam de Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL SCHIEDAM - Over de han del en wandel van de gewo ne Schiedammer in de Mid deleeuwen en later, is niet veel bekend. In zijn boek 'Geschiedenis van Schie dam' geeft G. van der Feijst een aardig beeld van wat we er wel van weten. Piet er Jacobsz. Veenlant en meester Servaes Pietersz. Fabri leefden beide aan het einde van de 15e eeuw, begin 16e eeuw. Veenlant zou de welvarendste inwoner van Schiedam zijn ge weest want zijn naam stond bo venaan een lijst van een stads- lening. Hij was burgemeester, tresorier (beheerde van de geldmiddelen) en kerkmeester. Uit het testament van zijn vrouw blijkt dat er huizen, lan derijen en obligaties in de nala tenschap zaten. Ook zijn zoon nam in stedelijke bestuur een vooraanstaande plaats in. De diverse stedelijke functies rouleerden binnen de gesloten gemeenschap van de elitaire bovenlaag. Fabri was een gees telijke en stichter van het Oude Mannenhuis. Van Veenlant en Fabri zijn portretten bewaarde gebleven. Laatstgenoemde bekleedde geen openbare functies, wel de zoon van zijn broer Cornelis. Die was zowel burgemeester, weesmeester, lid van de vroed schap, tresorier, schepen en re- Heksenplaag Nadat de stad was overge gaan tot de reformatie, volg den er nog wel processen te gen hekserij, maar geen doodstraffen meer. Het laat ste proces tegen vijf vrou wen kwam voor de Hoge Raad van Holland via een door één van de vrouwen aangespannen beroepspro cedure. Ze kwamen vrij om dat de rechters concludeer den dat tovenarij en hekserij niet bestaan. Nederland en Schiedam voorop, was vrij van de heksenplaag hoewel het bijgelovige volk Schie dam als een heksennest bleef beschouwen: 'Haar ooge spreekt Schiedams, zijn uitgestraalde geest be- toovert menschenvlees, maar beesten aldermeest', schreef Constantijn Huy- gens honderd jaar later nog. gent van het Oude Mannen huis. Een andere welvarende Schie dammer was Oem Danielsz. Hij was ook op diverse posten ac tief. Naast zijn rederschap met vissersschepen, handelde hij in vlees en deed in obligaties. Niet iedereen in die periode was het eens met het verdelen van de mooie baantjes. In 1481 werd door de burgemeester bekend gemaakt dat loting zou moeten M 'Griete Dircken, Trijn Jansdr. en Marije Heijen werden voor het Scheidamse stadhuis levend ver brand.' FOTO: WHM uitwijzen wie zich als dienst plichtige bij het leger van de graaf zou gaan voegen om te gen Utrecht te gaan knokken, de 'heervaart'. Onder leiding van ene Geryt Visch verzetten een aantal mannen zich hierte gen: 'Ghij heren, en sel mit één roer niet trecken, ghij en selt selven voir trecken!' Oftewel: ga zelf maar! Ongetwijfeld zullen zij er voor zijn bestraft. Ook afwijkingen van de kerke lijke gang van zaken werden niet getolereerd. Een gebod uit 1535 geeft aan dat elke Schie dammer verplicht was op ker kelijke feest- en zondagen de Mis bij te wonen op straffe van een boete. In de periode 1556/1593 werd Schiedam be rucht vanwege een groot aantal heksenprocessen. Griete Dirc ken, Trijn Jansdr. en Marije He ijen werden voor het stadhuis levend verbrand. Begraven Voor Anna Hondert Theu- nen, één van de vijf aange klaagde 'heksen', kwam het vonnis van de Hoge Raad te laat. Zij was reeds een na tuurlijke dood gestorven maar werd voor de zeker heid begraven 'bij nacht op het galgenveld'. Kerkdiensten In de Heilig Hartkerk (Gor zen) is er zondag om 9.45 uur een eucharistieviering met zang door het Don Bosco- koor, voorganger is pater J. de Rooij. Om 11.00 uur is er een Engelstalige eucharistie viering. Kerkdiensten Protestantse Kerk Schiedam aanvang 10.00 uurMagnalia Deikerk Ds. M. Russchen (welkom- dienst). De Vaste Burg Ds. G. Nagel, Delft Dorpskerk/ De ArkFederatiedienst van af 10.00 uur in de Dorpskerk - aansluitend naar De Ark (info tel.4265939)Grote Kerk en Bethelkapel gesloten. In de St.Jan de Doper - Visi- tatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat Pastor Lidwien Me ijer voor in de de dienst van woord, gebed en communie. Zaterdag 17.00 uur met mu zikale begeleiding, zondag 10.30 uur met samenzang o.l.v. Wm v.d. Steen. Zondag zijn er in de Chris telijke Gereformeerde Hoek- steenkerk (hoek Warande/BK-laan) kerk diensten om 9.30 en 14.30 uur. 's Morgens is er een lees- dienst en 's middags is de voorganger ds. M. van der Sluijs. Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap, West- vest 90-92, voorganger is mw. J.L. Schepers. In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Gezon gen Hoogmis, predikatie pastoor P.M. Vismans. In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45. zomer Pia de Jong Ze hebben de tijd genomen, maar dat was de moeite waard. Het nieuwe album 'Black Roses' staat vol met potentiële hits. De eerste daarvan, 'Li- vin' In A World Without You'is inmiddels al op de radio te horen. Drie jaar duurde het na het laatste album 'Hide From The Sun', voordat er een nieuw album in de winkel kwam, maar nu is het album dan ook gelijk in vijftig landen uitgekomen. Met een stenen roos op de cover die als een kompas de richting aangeeft, waar The Rasmus de luisteraar heen voert. Zanger/pianist Ben Folds nam zijn nieuwe cd Way To Normal op in zijn eigen studio in Nashville, met bassist Jared Reynolds en drummer Sam Smith, en met producer Dennis Herring, die eerder met onder andere El- vis Costello werkte. Tijd om de ellende van de echtscheiding achter zich te laten en het normale leven op te pakken. Op de cd worden op het eerste gehoor aangename liedjes gecombineerd met wat je soms een beetje gek zou kunnen noemen. Natuurlijk is 2008 nog niet voor bij, maar het moet wel heel raar lopen als met het verschijnen van Lange dagen niet het beste Nederlandstalige debuut van het jaar op de markt is geko men. Pia de Jong schets haar scherp wat er gebeurt tussen de gezinsleden tijdens een vakan tie naar het barre Lapland. De veertienjarige Eva zelf was liever met haar vriendin meegegaan naar Frankrijk, haar broer Ste ven had nog veel minder zin en haar moeder doet er veelal het zwijgen toe. De drang van haar vader is echter niet te stoppen. Veel meer dan een verslag van een vakantie is Lange dagen een verslag van wat er met de on derlinge verhoudingen in een gezin gebeurt. Zeker als ook sur vivalkampioen Axel wordt ge vraagd mee te gaan om de tocht tot en succes te maken. Pia de Jong, Lange dagen, Pro metheus, 17,95 euro. Het eerste wat bij een willekeu rige literatuurles onder de aan dacht wordt gebracht, is dat bij een roman de ik-figuur niet met de schrijver mag worden ver ward. Bij In het huis van de dich ter is dat wel een heel zware op gave. Weliswaar staat er 'roman' op het titelblad maar Jan Brok ken schrijft toch echt het ver haal van zijn eigen vriendschap met de veel te jong overleden pianist Youri Egorov. Het medium roman gaf Brok ken de vrijheid zijn fantasie te gebruiken maar omdat wél de echte naam van de pianist is ge bruikt, werd die vrijheid wel be perkt. Wat blijft is een prachtig portret van een soms zoekende maar briljante kunstenaar, die door zijn manier van leven zijn ondergang tegemoet spurtte. Een monument op papier voor een musicus en een periode. Jan Brokken, In het huis van de dichter, Atlas, 19 euro. Bij broeikasgassen denkt ieder een direct aan kooldioxide. In Her experiment staat echter een veel zeldzamer maar ook veel schadelijker broeikasgas cen traal. Fluormethaan is nauwe lijks meetbaar maar is wel zes duizend keer zo schadelijk. In Het experiment is de uitstoot er van al aan banden gelegd in het kader van het Kyoto-verdrag, waar dat in het 'echte leven' nog niet het geval is. Gezien het feit dat het schadelijke gas vooral vrijkomt bij de productie van aluminium, heeft Lennart Ram berg zich niet eens zo in hoeven spannen om een groot indus trieel belang in zijn boek te ver werken. Daarmee is het nog geen spannende thriller en aan vankelijk is het ook wachten op die spanning. Gelukkig wordt dat wachten in het tweede deel goedgemaakt. Lennart Ramberg, Het experi ment, A.W. Bmna, 19,95 euro. Emotie. Daar gaat het om bij de liedjes van de Noorse zangeres Maria Mena. En het zijn vooral haar eigen emoties, die zij verwerkt op haar nieuwe cd. Dat loopt uiteen van de scheiding van haar ouders tot haar ei gen eetstoornissen en de depressie die zij doormaakte. Haar breekbare stem is herkenbaar en maakt dat ze soms jonger klinkt dan ze in feite is. Met dat jonge stemmetje probeert zij op Cause and Effect haar kinderja ren nu achter zich te laten. Het grotendeels door Robin Thicke zelf geproduceerde nieuwe album 'So mething Else' is niet zoveel anders dan waar hij met zijn grote hit van vorig jaar 'Lost Without You' gebleven was. Als blanke artiest blijft hij de wegen volgen die vooral zwarte R&B en soulartiesten voor hem zijn gegaan. Hoewel niet door iedereen als zodanig gewaardeerd, heeft Thicke er wel voor gezorgd dat het begrip soulartiest een veel bredere invulling heeft ge kregen. Betoverend, spannend, beklemmend, meeslepend. Het kan allemaal wor den gebruikt om de muziek van Mercury Rev te typeren. Maar eigenlijk valt het niet mee om deze bijna twintig jaar bestaande groep rond zanger Jonathan Donahue ergens bij in te delen. En dat geldt even goed voor de nieuwe cd Snowflake Midnight. Wel wordt de luisteraar regelmatig gepakt door de negen nummers op de nieuwe cd. En voor wie er niet genoeg van krijgt is er goed nieuws. Bij het verschijnen van de cd wordt via de eigen website een gratis tweede album via de eigen website beschikbaar gesteld. Woensdag 1 oktober 2008 - Pagina 41 Het 'gewone leven' DOOR FRANS ASSENBERG M Boek nmsoN CD

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 41