winckelaer Historie van Schiedam I m Inrichting dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL SCHIEDAM - Het Zakken dragershuisje van het St. Antonisgilde is een parel van Schiedam. Staande aan de Schie vormt het een schilderachtig geheel met de omgeving. Het is een aardig groot gebouw, het Zakkendragershuisje bij de Oude Sluis. Eigenlijk een huis. De bekende cineast Jan Schaper heeft het tientallen jaren ge huurd en nu lijkt het pand weer in gemeentelijke handen ko men. Het ontstaan van het huis je gaat ver terug. Vakbonden avant la lettre waren in de Mid deleeuwen de gilden. Het waren organisaties van personen die hetzelfde beroep uitoefenden. Politieke betekenis hadden zij niet. Wevers, slagers, handela ren enzovoort konden na ballo tage lid worden. Het Zakkendragersgilde heeft als enige in Schiedam een eigen onderkomen gehad en verwierf in 1696 een monopoliepositie. Haar ontwikkeling en bloei hing samen met de opkomst van de moutwijnindustrie. Het mono polie kwam de arbeiders èn het gilde wel ten goede. In 1699 staat het bestuur van Schiedam het gilde toe een huis te mogen inrichten om alleen daar te mo gen 'smakken'. Smakken Dit smakken bestond uit het Een gedetailleerde beschrij ving uit 1938 geeft een aardig beeld van de inrichting van het Zakkendragershuisje. Op de begane grond was een hoek gereserveerd voor de gilde-secretaris compleet met een loket. Sinds 1725 was de lessenaar onveran derd gelaten. Tevens was er een wachtlokaal waar verder weg wonende zakkendra gers hun tijd doorbrachten. In het midden stond een grote kachel. In een portaal tje stond de tafel waarop werd gedobbeld. Op de bo venverdieping was het kan toor van de hoofdlieden met lessenaars en een brandkist. Op de zolder werden de zak ken van de dragers gerepa reerd en bewaard. Vanaf de torenzolder had men een prachtig uitzicht. gooien met een dobbelsteen in een op een tafel staande trech ter. Eerst was dan de op het dak van het huisje staande bel ge luid bijvoorbeeld omdat er een schip was binnengelopen dat moest worden gelost. De secre taris van het gilde luidde dan de bel en zodra het bellen ophield, draaide men in het huisje een zandloper om die gedurende zeven minuten leegliep. In die zeven minuten hadden belang- Het Zakkendragershuisje met het kenmerkende houten klokkentorentje. stellenden gelegenheid om naar het huisje te komen en mee te dingen naar werk bestaande uit het lossen van een schip. Er werden dan twee dobbelstenen door de trechter geworpen in de hoop de hoogste ogen te gooi en. Het lossen van het schip be stond uit het dragen van zakken koren, haring, zout of vis. Het huisje werd in 1725 gebouwd aan de Schie en werd ingericht als gildehuis van het St-Anto- nisgilde van de zakkendragers. Boven de deur herinnert een steen aan de bouw van het pand dat in de plaatselijke monu mentenlijst staat omschreven als een 'eenvoudig rechthoekig gebouw met op het tentdak een houten klokkentorentje, waar op een windwijzer'. De wind wijzer laat een zakkendrager zien. Bron: 'Geschiedenis van Schie dam', drs. G. van der Feist. De plomp Kwajongens hadden in 1938 de originele ivoren dobbel stenen in het water van de Schie gegooid. Er waren op dat moment nog twee paar dobbelstenen voorhanden. Juist het mooiste paar van het gilde verdween in de plomp. - Kerkdiensten Kerkdiensten zondag bij de Protestantse Kerk Schiedam, aanvang 10.00 uur. Grote Kerk: Ds. W.v.d.Vegt (beves tiging ambtsdragers). Bethel- kapel: Ds. M. Russchen (doopdienst) Dorpskerk: Ds.J.v.d. Peppel (jeugd dienst) De Ark: Pastor A.v.d. Bos (19.00 uur Pastorale Avonddienst) (Magnalia Dei- kerk en Vaste Burg gesloten). In de Heilig Hartkerk (Gor zen) is er zondag om 9.45 uur een gezinsviering met zang door het H. Hartkoor. Voor ganger is pastor Lidwien Me ijer. Om 11.00 uur is er een Engelstalige eucharistievie ring. In de St.Jan de Doper - Visi- tatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat Pater Leo de Jong O.P. voor in de eucharistie. Zaterdag 17.00 uur met mu zikale begeleiding van Jan Meisters. Zondag 10.30 uur met muzikale medewerking van het koor Laus Deo onder leiding van. Zuri Ramirez. Op zondag 12 oktober zijn er in de Christelijke Gerefor meerde Hoeksteenkerk (hoek Warande/BK-laan) kerkdiensten om 9.30 en 14.30 uur. 's Morgens is er een leesdienst en 's middags is de voorganger ds. C. Wes terink. Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap, West- vest 90-92, voorganger is Ds. K. Yntema. In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Gezon gen Hoogmis, predikatie wordt verzorgd door pastoor P.M. Vismans. HERFSTKNALLERÜ van 879- UIT VOORRAAD LEVERBAAR! 3 zits Siska incl. longchair Longchair naar wens links of rechts te plaatsen H84xB205xD89cm van 879,- voor 599,- INTERIEUR LIFESTYLE Woensdag 8 oktober 2008 - Pagina 12 Dobbelen om het werk DOOR FRANS ASSENBERG FOTO: WHM deze bank is voor de kamer Showroom Strijen, Cir Huygensstraat 3. 3291 CN Stnjer Showroom Breda, Kruisvoort 22. 4814 RZ Breda iLangs de Ettensebaan op de woonboulevard Breda) www.winckelaer.nl Tel. 078 674 30 00

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 12