Eerder betalen Eindejaarstip: aflossen Houd geld achter de hand Huis of tuin renoveren Registratie WOZ-waarde Register probleemhuurders Duur lenen door crisis van kleine hypotheek 'Markt let niet op wensen senioren' Inbraak is besmettelijk dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Kamerp rijzen In Amsterdam betaalt de student gemid deld 449 voor een kamer, in Rotterdam 357. Enschede heeft de goedkoopste kamerprijzen 239). Voor de huiseigenaar die verwacht in 2009 minder te gaan verdienen en dan in een la gere belastingschijf valt (bijvoorbeeld door het bereiken van 65-jarige leeftijd) kan het voordelig zijn om de hypotheekrente voor het eerste halfjaar van 2009 al in 2008 te be talen. Dat geldt ook voor de rente die men betaalt op geldleningen, aangegaan voor onderhoud en verbetering van het eigen huis. Let er op dat de rente maximaal tot 1 juli 2009 mag worden vooruitbetaald en dat de betaling in overleg met de bank/verzeke raar schriftelijk wordt vastgelegd. Tegenover de fiscus beschikt men dan over een bewijs van betaling en wordt voorkomen dat de bank het bedrag terugstort. JQlM Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) advi seert Nederlanders om geld achter de hand te houden voor fi nanciële tegenvallers. Dat is beter en goedkoper dan geld lenen. Het potje kan het beste worden vergaard door te sparen bij de bank met de hoogste rente. Een financiële strop komt nooit al leen. De auto moet naar de APK en op dat moment weigert ook de CV-ketel van het eigen huis. Slimmeriken hebben op zo'n moment een potje achter de hand. Ga op zoek naar de bank met de hoogste rente. De laatste tijd wisselt de nummer één positie nogal eens. Check regelmatig welke bank de meeste rente biedt. Betaalt de bank meer rente aan nieuwe klanten? Bel dan met de bank. De meeste banken zijn bereid u die hogere rente te ver goeden. Als een huiseigenaar plannen heeft om zijn woning te verbou wen, bijvoorbeeld door de bad kamer te verbouwen en een nieuwe keuken te installeren, kan hij overwegen om het be nodigde geld daartoe te lenen. Dat geldt ook voor veranderin gen die hij in de tuin van zijn ei gen huis wil aanbrengen. De rente over de lening is fiscaal af trekbaar. De huiseigenaar moet wel kun nen aantonen (met rekeningen) dat het geleende geld is gebruikt voor de verbouw van de woning of de renovatie van de tuin. Hij mag onder voorwaarden eerst de verbouwing met zijn spaar geld betalen en daarna finan cieren. In een open brief aan minister president Jan Peter Balkenende heeft SIR-55 (Stichting Initiatie ven Realisatie 55+ Woning bouw) aandacht gevraagd voor opvallende en knellende pro blemen op de woningmarkt voor 55-plussers. SIR-55 is rond 1985 ontstaan uit een initiatief van drie echtparen van 55+ die zich afvroegen hoe zij later graag zouden willen wo nen. Zij stelden een Programma van Eisen samen dat voortdu rend door de consument wordt aangescherpt. Peter Verleg, voorzitter van SIR- 55, somt de belangrijkste knel punten op: "Ontwikkelend, bouwend en bestuurlijk Neder land heeft nauwelijks oog voor de woonwensen van medioren en senioren. De markt bouwt niet wat de consument vraagt en projectontwikkelaars blijven traditioneel, aanbodgericht, werken. Ook stedenbouwkun dige plannen en architectoni sche plannen negeren de woon wensen van 55-plussers. De woonconsument wil meer in vloed, zeggenschap, betrokken heid en verantwoordelijkheid bij de realisatie van zijn wo ning." Ook constateert Verleg dat de hoge grondprijzen vaak de bouw van patiowoningen met een tuin belemmeren en dat er tussen lokale bestuurders en medioren en senioren vaak sprake is van miscommunica tie. Verleg staat niet alleen, want ook prof. dr. Paul Schnabel, di recteur van het Sociaal en Cul tureel Planbureau, heeft deze knelpunten vastgesteld. Schna bel concludeert onder meer dat er teveel en te kleine huurwo ningen worden gebouwd in veelal slechte woonmilieus. Ook is er volgens Schnabel sprake van een 'onbalans' tussen ap partementen en het pleidooi van 55-plussers voor meer grondgebonden woningen met een tuin. Minister Vogelaar wil dat het Kadaster de WOZ-waarde gaat registreren zodat financiers, no tarissen en taxateurs er ook ken nis van kunnen nemen. Nu kan de notaris pas na een 'reële ver denking' de WOZ-waarde op vragen. Openbaarmaking geeft extra informatie aan huizenko pers en helpt woningbezitters die bezwaar willen maken tegen een WOZ-taxatie. Maar dat is niet de directe aanleiding voor het pleidooi van deminister. Ur genter is de strijd tegen het groeiende probleem van taxa tie- en hypotheekfraude. De door gemeenten vastgestelde waarde kan als vergelijkingsma teriaal dienen en valse taxaties eerder aan het licht brengen In het Waarderings Register Huurders (WRH) kunnen verhuur ders informatie vinden over bijvoorbeeld betalingsachterstanden van potentiële huurders. Het Nationaal Meldpunt Ongewenst Huurdergedrag (NMOH) is een soortgelijk initiatief. Woonfrau- deurs en overlastplegers die in dit register staan, mogen alleen onder bepaalde voorwaarden een huurwoning betrekken. Ge meenten kunnen straks onrechtmatige bewoning tegen te gaan door een boete op te leggen aan (ver)huurders. Door de kredietcrisis is lenen de laatste tijd veel duurder geworden. Daarbij valt op dat het verschil tussen dure aanbieders en goedko pe uitleners van geld fors is toegenomen. Dat meldt de onafhanke lijke vergelijkingssite Independer. Dure aanbieders rekenden in au gustus op een lening (doorlopend krediet of persoonlijke lening) een gemiddelde rente van 16,4 procent. Dat is 2,6 procent meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. Bij de goedkopere aanbie ders liep de rente gemiddeld met 0,7 procent op naar 6,9 procent. Het aflossen van een kleine hypotheek op de woning kan voor de huiseigenaar fiscaal gunstig zijn. Als de huiseigenaar aflost, ver valt per saldo de bij telling eigen woning. Bovendien heeft de huiseigenaar die het geld voor aflossing voorhanden heeft het voordeel dat hij zich de box 3-heffing van 1,2 procent bespaart. Aflossing is meestal af te raden, als de huiseigenaar verhuisplan nen heeft. Vereniging Eigen Huis roept het kabinet op om haar beleid aan te passen aan de sterk verslechterde omstandigheden op de wo ningmarkt. Daadkrachtiger optreden is nu noodzakelijk. Eigen Huis heeft namelijk geconstateerd dat het kabinet huiseigenaars op dat vlak weinig tot niets biedt. De regering zou de steeds ur genter wordende problemen van de verstopte woningmarkt ne geren. Zo moeten er meer bouwlocaties komen, moeten de grondprijzen omlaag en moet er naar behoefte gebouwd worden. Eén op de vijf Nederlanders is ooit slachtoffer van een inbraak of een poging daartoe geweest. Er vinden in Nederland jaarlijks 82.000 inbraken plaats. Inbraak is besmettelijk. Direct omwonen den van een leeg gehaald huis hebben drie keer zo vaak in braakrisico. De herhalingskans is het grootst in de eerste week, in een gebied van 50 meter rond een inbraak. Het risico neemt dan met maar liefst 327 procent toe. Daarna neemt het inbraakgevaar af. Woensdag 8 oktober 2008 - Pagina 33 I Huis&Co

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 33