De oplossing voor uw spataderen! (O de Blaak f'MïflM fffTill Nieuwe Stadsblad Historie van Schiedam zkn ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL SCHIEDAM - De toekomst van de Beurs was onlangs nog onderwerp van gesprek binnen de vesten van de stad Schiedam. Een vorig artikel in deze serie handel de over de voorloper van de 'korenbeurs' zoals het ge bouw ook wel werd ge noemd. Nu zetten we de aanloop van de bouw van zijn opvolger voor u op een rij. 'De beurs, een van de meest monumentale bouwwerken van Schiedam staat op het ogenblik sterk in de belangstel ling', vermeldt de inleiding bij het artikel van T.H. van der Dunk 'De bouw van de Beurs in Schiedam' in 'Scyedam' van au gustus 1998 van de Historische Vereniging Schiedam. De au teur geeft daarin een overzicht van de bouw van dit instituut. Vanwege de economische voor spoed nam een aantal inwoners in 1783 het initiatief tot het ma ken van plannen om een ge bouw voor de handelaren op te trekken, waarvan de bouw in de periode 1786 - 1792 zijn beslag kreeg. De stadsarchitect Rutger van Bol'es en architect Giovan ni Giudici, bekend vanwege zijn in 1776 gebouwde en om haar interieur zeer geroemde rooms- katholieke Rosaliakerk in Rot terdam, waren bij het ontwerp Crisis De korenbeurs werd het centrum van de Schiedamse handel in granen die als grondstof dienden voor de jeneverindustrie. Gerst, maïs, en rogge werden er verhandeld. Tengevolge van veranderingen in deze be drijfstak, in plaats van de ambachtelijke grondstoffen gebruikten de producenten na 1900 de uit suikerbieten gestookte melasse-alcohol, liepen de activiteiten op de Beurs terug. De aldus ver kregen alcohol was veel goedkoper dan de mou twijn, hetgeen evenwel een verandering in de smaak van de jenever tot gevolg had. Sindsdien sprak men van 'jonge jenever'. Door diverse oorzaken raakte de jenever industrie aan het einde van de vorige eeuw in verval. betrokken. Het waren enkele heren van de 'Oeconomische Burgermaatschapij' die in 1778 een prijsvraag uitschreef die uit eindelijk zou moeten resulteren in een nieuw Beursgebouw. De burgemeesters blijken geen be zwaren te uiten tegen de plan nen van de maatschappij. Het uitschrijven van een dergelijke wedstrijd was redelijk nieuw in die tijd en het viel dan ook niet mee om concrete ontwerpen op De zuidzijde van de Beurs. Het gebouw is aan de linker-achterzijde tachtig cm gezakt ten opzichte van de rechtervoorkant aan de Dam. Op deze foto is dat wel te zien. Links de Korte Haven, foto: whm tafel te krijgen. Mogelijk dat de politieke tegenstellingen tussen de patriotten en de prinsgezin- den zorgden voor vertragingen of anderszins, want pas in 1786 zit er weer schot in de zaak. De afmetingen van het gebouw zijn bekend en de kosten worden geschat op 80.000 gulden. In de weg staande huisjes worden op gekocht en gesloopt en aanbe stedingen gaan van start. Het steenhouwwerk wordt aanbe steed bij de weduwe Diele- waard. Haar huisje was net daarvoor gesloopt ten behoeve van de bouw van de Beurs. Tezamen met het metselwerk en het tim merwerk waren de kosten 70.731 gulden, veel minder dan begroot derhalve. De afwerking vergde echter Veel meer tijd dan werd aangenomen. Wellicht eveneens door de politieke peri kelen? Brand Een brand verwoeste de Beurs in 1840. Met gebruik making van de oude muren werd het gebouw in dezelfde stijl hersteld. In 1918 kwam een einde aan de activiteiten waarvoor de beurs was ge bouwd en volgde een reeks andere bestemmingen. I Kerkdiensten Kerkdiensten zondag bij de Protestantse Kerk Schiedam -diensten om 10.00 uur Gro te Kerk: Ds.M. Russchen - m.m.v. Vocalis St.Jan e.a.faf- scheidsdienst André Ver woerd), Bethelkapel: Ds. H. v.d. Steen, Rotterdam De Ark: Ds.W.van Wieren en ds.J.v.d.Peppel(oec.dienst) - overige PKN-kerken geslo ten. In de St. Jan de Doper - VI- sitatiekerk, Mgr. Nolenslaan 99, gaat Pastor Lidwien Me ijer voor in de viering van Woord en Communie. Zater dag 17.00 uur met pianomu ziek van Nel de Heer, Zondag 10.30 uur met het meezing- koor o.l.v. Zuri Ramirez. Zondag is er een bijzonde re viering om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeen schap, Westvest 90-92. In de liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Gezon gen Hoogmis, predikatie pastoor P.M. Vismans. In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eu charistieviering of dienst van Woord en Communie. Zondag is er een dienst bij De Pinkster Gemeente Mor genstond. Voorganger is Da niel Zwart. In de Frankelandkapel, Sint Liduinastraat 10, is zondag om 10 uur eucharistieviering met als voorganger pater W.Sarismet medewerking van het Liduinakoor. Zondag zijn er diensten in de Nederlands Gereformeer de kerk, Westvest 30 om 9.30 en 16.30uur: geen opgave. Wat is er eigenlijk aan de hand? Spataderen zijn verwijde aderen waarin het bloed niet voldoende kan stromen. Hierdoor kunnen klachten ontstaan als krampen of vermoeide en zware benen. Daarnaast zijn tintelingen en rusteloze benen ook bekende klachten. Van alle vrouwen tussen de 20 en 75 jaar, heeft 64?» hier in min of meerdere mate last van. Ook mannen kennen het probleem, maar hun aantal is aanzienlijk kleiner. Er zijn verschillende factoren die een rol spelen bij het ontstaan van spataderen. Erfelijkheid en leeftijd zijn hiervan een belangrijke oorzaak. Wanneer behandelen? De erfelijke aanleg kunnen wij niet voor u.genezen. Wat wij wel kunnen doen, is het gevolg van deze aanleg, de spatader, voor u behandelen. Regelmatig bezoek bij uw fleboloog is de beste garantie om spataderen onder controle te houden. Tevens kunnen wij u adviseren hoe uitbreiding van ontsierende vaatjes het beste kan worden tegengegaan. We kunnen uw benen dan niet alleen weer mooi, maar ook gezond maken! Alle door Stichting Polikliniek de Blaak Alleen het beste is bij ons goed genoeg Wij gebruiken de nieuwste apparatuur en de modernste technieken. Zo hebben wij inmiddels ruime ervaringen met de EndoVenueze Laserbehandeling (ELVB). De ELVB is een revolutionaire techniek die vele voordelen heeft; geen ziekenhuis-opname, geen algehele narcose of ruggenprik, nagenoeg geen littekens zichtbaar en u kunt na de behandeling direct naar huis. Stichting Polikliniek de Blaak is aangesloten bij Zelfstandige Klinieken Nederland (ZKN) en is ISO-gecertiflceerd. In 2006 kwam Stichting Polikliniek de Blaak als beste uit het onderzoek van de Consumentenbond voor de behandeling van spataderen in Zuid-Holland en Flevoland. Omdat wij geen wachttijden hebben, kunt u al binnen twee weken bij één van onze'specialisten terecht. Wij bieden u: Geen wachttijden Goede informatievoorziening Persoonlijke aandacht en optimale zorg kiwa landelingen worden volledig vergoed! www.polikliniekdebtaak.nl Locatie Almere Locatie Haaglanden Locatie Rotterdam 3011 GB Rotterdam telefoon oto - 41140 44 fax oio - 213 33 59 Locatie Tilburg Woensdag 22 oktober 2008* Pagina 9 Prijsvraag voor Beurs DOOR FRANS ASSENBERG gecertificeerd Edvard Munchweg 37 1328 MB Almere telefoon 036 - 537 70 09 fax 036 - 537 93 40 almere@poliklirtiekdeblaak.nl Duindoorn 30 2262 AR Leidschendam telefoon 070 - 320 20 20 fax 070 - 320 20 47 haaglanden@polikliniekdeblaak.nl Blaak 243 285 rotterdam@polikliniekdeblaak.nl Ketelhavenstraat 39 5045 NG Tilburg telefoon 013 - 57107 79 tilburg@polikiiniekdeblaak.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 9