Lift voor markt êm i 9 Uurtarief bij Hypotheekshop Mill Lagere ozb door daling huiswaarde Prijsdaling huizen 0,6% Leve het platteland Verantwoord met hypotheek Tip kredietcrisis Minder bouw door crisis Krachtwijken onder de loep BIJ LIFTSTORING BELLEN MET TOESTELNUMMER cb Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Overstappen? Voor wie twijfelt naar een andere hypotheek over te stappen geldt de gouden regel: doe het niet. Behoedzaam De behoedzame houding van Nederlan ders zorgt er volgens Independer voor dat men minder in de problemen komt dan bijvoorbeeld in de Verenigde Staten. Vereniging Eigen Huis heeft de ministers Bos en Vogelaar ideeën aangereikt om de huizenmarkt weer in de lift te krijgen. Om dat financiers niet meer zo happig zijn om hypotheken te verstrekken kan de verkoop van woningen in het slop raken. Eigen Huis stelt voor de overdrachtsbelas ting per direct van 6 naar 3% te verlagen als tijdelijke steunmaatregel voor de woning markt en de NHG-grens te verhogen, zodat meer huizenkopers een veilige en goed kopere hypotheek kunnen afsluiten. De ver eniging is van mening dat het grensbedrag van de NHG voor nieuwe woningaankopen per direct omhoog moet van 265.000 naar €350.000. anaf 1 januari 2009 gaat de Hypotheekshop op uurtarief wer- cen als alternatief voor provisievergoeding. Het is de eerste gro- keten die deels overstapt op betaling per geleverd adviesuur. e beloningtranspfirantie die vanaf 1 januari 2009 van kracht ordt, gaat volgens de Hypotheekshop niet ver genoeg. De Hy- otheekshop maakt voor de consument naast de beloning- ransparantie ook inzichtelijk welke werkzaamheden verricht orden voor het geven van advies én hoeveel tijd daaraan be- eed wordt door de adviseur. De klant kan kiezen voor de hui- ige provisiestructuur of voor betaling op basis van een uurta- ef. In beide gevallen ontvangt de klant een urendeclaratie. (iest de klant voor betaling op basis van een uurtarief dan ver kent de Hypotheekshop het aantal uren met 50% van de tota- e provisie-inkomsten (afsluit- en doorloopprovisie). Huizen, vooral de duurste woningen, kunnen door de financiële crisis flink in waarde zijn gedaald. Als de eigenaars van deze wo ningen dat kunnen aantonen, kunnen zij een flinke korting krij gen op hun gemeentelijke aanslag voor onroerende zaakbelasting (ozb). De ozb wordt berekend aan de hand van de waarde van het huis en door de financiële crisis kan die flink zijn gedaald. De gemiddelde prijs van een koopwoning is volgens het CBS in september ten opzichte van een maand eerder met 0,6% gedaald. Ten opzichte van een jaar geleden is de verkoopprijs van wonin gen met 2,5% gestegen. Dit was de kleinste stijging sinds augustus 2003. Het aantal woningen dat de eerste negen maanden van dit jaar is verkocht, daalde ten opzichte van dezelfde periode in 2007 met 7%. De stijging van huizenprijzen is de afgelopen periode ge stagneerd. Eerder deze maand maakte de Nederlandse Vereni ging van Makelaars al bekend dat de huizenprijzen in het derde kwartaal van het jaar met 0,3% zijn gedaald. cb Meer dan driekwart van de Nederlanders is positief over het plat teland. Plattelanders zijn positiever over het platteland dan stede lingen en ruim 90% van de plattelandsbewoners is tevreden met de woonomgeving en de woning. Bijna één op de drie stedelingen zegt ooit naar het platteland te willen verhuizen. Driekwart van de nieuwkomers op het platte land is afkomstig uit de stad. Dit zijn enkele conclusies uit de pu blicatie 'Het platteland van alle Nederlanders' van het Centraal Planbureau, die is aangeboden aan minister Verburg van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Door de kredietcrisis zijn consumenten veel behoudender als het gaat om hun hypotheek. Spaarhypotheken zijn favoriet, beleg gingshypotheken zijn uit. Bovendien zetten mensen de rente te genwoordig veel langer vast. Een en ander blijkt uit onderzoek van de onafhankelijke vergelijkingssite Independer. In 2005 koos nog bijna 50% van de klanten voor een hypotheek met een loop tijd van vijf jaar of korter. Sinds het uitbreken van de kredietcrisis neemt 75% een rentevaste periode van tien jaar of langer. Nederlanders hebben tamelijk idyllisch beeld van het platteland; zij associëren het vooral met ruimte, rust, agrarische landschappen en natuur, maar ook met vrijheid en gemoedelijkheid. Dat levert een nogal geromantiseerd beeld op. Dat leeft sterker bij stedelingen dan bij plattelanders. Naast voedselproductie vindt ruim 90% van de Nederlanders ook de ontwikkeling van nieuwe natuur belang rijk. Hoewel Nederlanders vaak negatief aankijken tegen de ont wikkeling van woonwijken en bedrijventerreinen op agrarische gronden, zijn er minder bezwaren tegen een functieverandering waarbij het landschap een groen aanzien houdt. De Rekenkamer heeft kritiek op het plan voor de krachtwijken van minister Vogelaar. Dat blijkt uit een rapport dat is gepresen teerd. De minister wil met dat plan 40 probleemwijken in Ne derland een ingrijpende op knapbeurt geven. Volgens de Rekenkamer heeft de minister niet goed genoeg vastgelegd wat ze nou precies wil bereiken en hoe ze dat wil meten. Minister Vogelaar geeft de be trokken gemeenten een bedrag van in totaal 157 miljoen. De Rekenkamer vindt het een zwak punt dat de gemeenten vervól gens zelf bepalen hoe ze dat geld gebruiken. Het magazine van de Vereni ging voor Nederlandse Ge meenten (VNG) schrijft dat voor een goede verantwoording be trouwbare informatie over de uitgangspositie van de 40 wij ken en hun ontwikkeling cruci aal is. De Al gemene Re kenkamer adviseert de Toch maar verbouwen omdat het huis heel lang in de verkoop staat? Wacht liever even met de badkamer als het huidige huis nog niet zo lang ge- p leden is gekocht en er geen of nauwelijks over waarde op zit. Wacht zeker met de nieuwe badkamer als de natte plek niets aan de waarde van het huis toe voegt. Is de lening be stemd voor een waarde- verhogende verbouwing, zoals een serre, dan weegt de waardestijging misschien wel op tegen de afgezwakte huizen prijzen. ontwikkeling van problemen in alle Nederlandse wijken zo goed mogelijk in kaart te brengen en de resultaten inzichtelijk te pre senteren. De minister vindt het niet nodig één monitor voor zo veel mogelijk wijken in Neder land te ontwikkelen. De VNG vindt dat wel wenselijk, omdat alle gemeenten behoefte heb ben aan goéde informatie, aldus de Rekenkamer. Het instituut deed onderzoek, omdat in de stadswijken van de 40 aandachtswijken sprake is van ingewikkelde problemen. Vogelaar heeft zelf weinig ins trumenten om die problemen te bestrijden en de gemeenten en woningcorporaties rechtst reeks te sturen. Het kabinet wil van de 40 wijken met proble men in acht tot tien jaar sterke wijken maken. Of de minister tegenover de Tweede Kamer voldoende verantwoording kan afleggen, is niet duidelijk. In de Vogelaarwijken woont één op de 20 inwoners van Neder land. De woningbouwproductie zal de komende tijd flink teruglopen. Dat voorspellen woningbouwcorpora ties en de branchevereniging voor ontwikkelaars en bouwonderne mers NVB. Voorzitter Jim Schuyt van corporatie De Alliantie voor spelt in een artikel in de Volkskrant dat de doelen van het ministerie van Wonen, Wijken en Integratie voor dit jaar niet gehaald gaan worden. Minister Ella Vogelaar van Wonen Wijken en Integratie rekent op 80.000 tot 83.000 nieuwe woningen. Schuyt denkt dat niet meer dan 60.000 woningen worden bijge bouwd. De NVB denkt dat de terug val voor dit jaar nog wel meevalt, maar voorspelt dat in 2010 en 2011 nog maar 50.000 nieuwe woningen worden gebouwd. Woensdag 29 oktober 2008 - Pagina 23 Huis&Co P>

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 23