Historie van Schiedam Let op uuj brievenbus! Het elektronisch patiëntendossier gaat ons allemaal aan. informatiepunt dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL SCHIEDAM - Het Julianapark in Schiedam heeft deze zomer 'cultureel geborreld'. Bewoners uit Schiedam-West lieten zien wat er in de wijk aan cultuur voorhanden is. In de loop der ja ren heeft het park diverse keren in de belangstelling gestaan. De lichtmanifestaties in de jaren vijftig spreken voor sommige Schiedammers nog steeds tot de* verbeelding. Onlangs verscheen een klein, maar fijn boekje over de ge schiedenis van het Julianapark van de hand van Carl van Woer- kom, 'Julianapark Schiedam'. Daarin valt te lezen dat het park is geopend in 1929. Opvallende elementen zijn daarbij de heu vel met koepel en pergola, als mede de Emmabank en het beeld in het midden van het plantsoen. Vanwege de uitbrei dingen aan de westelijke kant van de stad werd in de jaren twintig begonnen met de aanleg van het park. Het was een ge schenk van de werf Wilton-Fe- ijenoord voor het afstaan van een deel van de grond van het Sterrebos voor de uitbreiding van deze. Het hoofd van de Schiedamse Plantsoenendienst, Jacob Dominicus, ontwierp het park. Hij tekende ook voor het Sterrenbos en het Volkspark. 'Het ontwerp van het monu mentale middenplantsoen ge zien vanuit de hoofdingang, geeft een langgerekte, romanti- Lichtshow De lichtmanifestaties in het Julianapark waren belangrij ke gebeurtenissen in de Je- neverstad. Aanvankelijk wa ren er bezwaren tegen de aantasting van het park van wege de kabels die ervoor nodig waren. Niettemin ging het feest toch door. Er kwa men natriumbakken, schijn werpers en er was anderhal ve kilometer isolatieband nodig. In augustus 1953 stroomden de bezoekers naar het park om te genieten van de uitstraling van de prachtig verlichte omgeving. Men sprak van 'sprookjes- licht' en Schiedammers von den dat het evenement deed aan het Arnhemse Sonsbeek deed denken. In 1956 en 1959 volgden er nog twee van dergelijke lichtshows. sche uitstraling aan het park', geeft het boekje aan. In de avond- en nachturen deed in het verleden de parkwachter de groene oase op slot. Na de tweede wereldoorlog nam de gemeente Schiedam het ini tiatief om een gedenkteken van de 'Gevallenen 1940 - 1945' in het Julianapark te plaatsen. Dat bleek geen sinecure! Het te plaatsen beeld moest zuiverheid en waarheid behelzen, als een Het Julianapark werd in 1929 geopend. Opvallende elementen zijn de heuvel met koepel en per gola, alsmede de Emmabank. foto: pr maagd met een duif als vredes- attribuut. De Amsterdamse beeldhouwer Pieter Starreveld maakte een ontwerp, maar Do minicus bepaalde dat het beeld het plantsoen zou schaden. Hij adviseerde het werk op de kop van de Plantage te plaatsen. Het was de bedoeling dat het beeld in april 1946 zou worden ge plaatst, maar in dat jaar raakte men ook afkerig van de naakt heid ervan: 'modem heidens'. Later protesteerden de lokale confessionele partijen tegen het beeld. Zij vonden dat het maar in een museum moest worden ondergebracht. De PvdA door brak de impasse door voor te stellen op de kop van de Planta ge een eenvoudig oorlogsmonu ment op te richten en het beeld van Starreveld zonder de verwij zing naar de oorlog in het Julia napark neer te zetten. Aldus ge schiedde. Terug De weggehakte teksten wer den in 1967 weer aange bracht op de sokkel van het beeld van Pieter Starreveld in het Julianaparkt. Het gaat om de zinsneden '1940 - 1945' en 'Aan allen die vie len, die streden, die leden voor ons Vaderland'. Plannen voor Nieuwland SCHIEDAM - De gemeente Schiedam en Woonplus presteren vanavond (woens dag) de plannen uit het Wijk- actieprogramma (WAP) Nieuwland. Dat gebeurt tij dens een bewonersavond in Scholengemeenschap Schravelant aan de Hugo de Grootstraat 4. Nieuwland is uitgekozen om mee te doen in de '40-wijken-aanpak'. Uiteraard kunnen tijdens deze avond ook bewoners weer direct hun inbreng le veren. Aanvang 19 uur. Welkomsdienst SCHIEDAM - In de Magnalia Deikerk wordt zondag 2 no vember gen welkomsdienst gehouden met als thema Goede tijden, slechte tijden. Er is veel aandacht voor kin deren en voor baby's en peu ters is er Kom in de Kring. Cantor-organist is Hans van Gelder en voorganger is ds Marjolijn Russchen. Aan vang 9.45 uur. Kerkdiensten (vervolg) In de Jacobus en Martinu- sparocJiie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eu charistieviering of dienst van Woord en Communie. Zondag is er een dienst bij De Pinkster Gemeente Mor genstond voorganger is Im- my de Jong. In de Frankelandkapel, Sint Liduinastraat 10, is zondag om 10 uur eucharistieviering met als voorganger pater K. Veltman, met medewerking van het Liduinakoor. Deze belangrijke envelop ligt binnenkort bij u in de brievenbus. Post van de minister van Volksgezondheid! Daarin vindt u een brief en een folder met alle informatie over het EPD: het elektronisch patiëntendossier. Met het EPD kan bijvoorbeeld uw huisarts of apotheek snel uw actuele medische gegevens opvrageoen inzien. Maar daar moet u het wel mee eens zijn. Lees die brief en die folder dus goed. Woensdag 29 oktober 2008 - Pagina 30 Monumentaal park POOR FRANS ASSENBERG Het Informatiepunt BSN in de zorg en landelijk EPD is een initiatief van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, NictizenCIBG BSN in de zorg en landelijk EPD Tfö Belangrijk voor u nieuws

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 30