Wat is er te doen? Week van de Jeugdzorg Te veel bestuur, te weinig besluit Provincie presenteert begroting 2009 provincie HOLLAND Agrarisch erfgoed in de spotlight North Sea Film Festival ^^rnorth sea Wl film festival Schaatsbaan Delft Crossing border festival Ontdekkingsreis naar Thailand Zondagochtendconcert Hofwijck Voorburg Wat geven we uit in 2009? fcisar.i' k Vanaf 13 november verlichte boerderijen in Midden Delfland www.verlichteboerderijen.nl Onderwaterfilms en docu mentaires van 7 tot en met 9 november in Den Haag www.northseafilmfestival.com for underwit. Van 5 dec tot 5 januari een van de grootste tijdelijke schaatsbanen van Nederland I www.schaatsbaandelft.nl Muziek, dichters, schrijvers, filmers en artiesten in het centrum van Den Haag 18 tot en met Ifil^MLiiUÏÏÏÏlfl 22 november www.crossingborder.nl Festival in Rotterdam, van 7 tot en met 9 november www.thailandfestival.nl Kamermuziek 9 november en 14 december www.hofwijck.nl Hoe denken de partijen in Provinciale Staten over de concept-begroting 2009? En hoe ziet die begroting eruit? Kijk op www.,;uid-halland.nt Wilt u meer weten over deze pagina ga naar www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-hottand Wist u dat jaarlijks een hele week in het teken van jeugdzorg staat? Dit jaar is dat het geval van 1 tot en met 8 november. Jeugdzorg ambassadeur en cabaretière Sara Kroos gaat tijdens deze week op tournee en treedt in iedere provincie op met kinderen uit de jeugdzorg. Op vrijdagochtend 7 november strijkt de theaterkaravaan neer in Concordia in Den Haag. Wat doen we in Zuid-Holland verder? De hele week zijn er culturele activiteiten, sportevenementen en open dagen. Om er een paar te noemen: de aftrap van de Week van de Jeugdzorg in Zuid-Holland was op zaterdag 1 november met een flitsend Panna Knock-out toernooi voor 100 kinderen. Panna is een vorm van straatvoetbal waarbij het erom gaat je tegenstander de bal door de benen te spelen. Op woensdagmiddag 5 november staat in het Zuider park in Den Haag een voetbalclinic voor 80 kinderen op het programma. ADO Den Haag 'profs' Tim de Meersman, Samir El Moussaoui en Levi Schwiebbe zijn dan van de partij. Tegelijkertijd worden in Rotterdam en Leiden vechtsportclinics georganiseerd voor jongeren uit de jeugdzorg. Dinsdag 4 en donderdag 6 november is er open huis bij jeugdzorginstel lingen in Alphen aan den Rijn en Leiden. Kinderen en hun hulpverleners krijgen in deze week de kans om te laten zien waar de jeugdzorg voor staat. Ongeveer één op de vijfentwintig jongeren tot 18 jaar komt met deze zorg in aanraking. Dat kan bijvoor beeld zijn omdat het thuis niet meer gaat of omdat er sprake is van gedragsproblemen. De kinderen worden op verschillende manieren opgevangen zoals dagopvang, crisiszorg, pleegzorg of 24-uurs verblijf. Door deze deskundige hulp en begeleiding krijgen kinderen weer zicht op een betere toekomst. Provincie bestrijdt wachtlijsten Steeds meer kinderen hebben jeugdzorg nodig. Sinds 2002 stijgt de vraag in Zuid-Holland jaarlijks met gemiddeld 15%. Maar de mogelijk heden om zorg te bieden, groeien niet in dezelfde mate mee. Hierdoor komen kinderen op de wachtlijst te staan. De provincie is verant woordelijk voor de jeugdzorg in Zuid-Holland (behalve voor de grote stadsregio's Rotterdam en Haaglanden die een eigen wettelijke verant woordelijkheid hebben) en zij rekent de bestrijding van de wachtlijsten tot een van haar belangrijkste taken. Voor de Zuid-Hollandse jeugdzorg is, onder voorbehoud van vaststelling door Provinciale Staten, in 2009 bijna 140 miljoen beschikbaar. Kijk voor meer informatie opwww.weekvandejeugdzorg.nl Deze week is een initiatief van de provincies en de grotestadsregio's - zij financieren de jeugdzorg - én van de jeugdzorgbranche. Gezonde leefomgeving: €346.289.000 Integrale bereikbaarheid: €302.598.000 Duurzame economie: €40.894.000 Maatschappelijke participatie: €202.712.000 Ruimtelijke projecten: €30.622.000 Daadkrachtig bestuur: €39.854.000 Middelen: €10.247.000 31% 'Voor Leefbaar Zuid-Holland is duidelijk wat het provinciale bestuur moet gaan doen: een eind maken aan de bestuurlijke drukte die alle besluitvoering in ons land moeizaam, duur en weinig resoluut maakt.' Aan het woord is Ronald Sorensen van de fractie van Leefbaar Zuid-Holland in Provinciale Staten. 'Zo zou het bestuur geld moeten uittrekken om de merkwaardige regioraden, die vrijwel hetzelfde doen als de provincie, op te heffen. Niemand weet welk doel deze samenwerkings verbanden van gemeenteraden dienen, maar ondertussen hebben ze wel een geldverslin dend ambtenarenapparaat. Hun werk kan, volgens ons, de provincie doen. Het werk van de provincie op haar beurt kan zowel door het Rijk als door de gemeenten gedaan worden. Kortom, twee keer overbodig. Dus eerst de regioraden opheffen om te oefenen en daarna jezelf opheffen.' 'In de begroting mist Leefbaar Zuid-Holland het geld dat aan de burgers kan worden terug gegeven. De provincie Zuid-Holland heeft d'e zwaarste wegenbelastingdruk van alle provin ciën. Zelfs de partijen die voor verlaging van de belastingdruk zijn, doen er niets aan omdat ze in het keurslijf van de coalitie zitten. Wij willen het teveel betaalde teruggeven en het geld om dat te doen kan worden gevonden door alle taken van de provincie langzaam maar zeker af te stoten en geen nieuwe ambtenaren meer aan te nemen. Zolang de provincie niet echt bezuinigt en de overbodige regelgeving voor ondernemers en bevolking niet aanpakt, stemt Leefbaar Zuid-Holland tegen de begroting.' Op 12 november stellen Provinciale Staten de begroting voor 2009 vast. De provmcie wil het komende jaar miljoenen euro's extra uittrekken voor de verbetering van luchtkwaliteit, voor infrastructuur, voor het wegwerken van de wachtlijsten in de jeugdzorg en voor de aankoop van gronden om nieuwe natuur- en recreatiegebieden te kunnen aanleggen. Betere infrastructuur Zo staat in het voorstel dat de bouw van station Sassenheim en de aanleg van de viersporige tunnel in Delft van start gaan. De bouwwerk zaamheden van de RijnGouwelijnOost, de light- railverbinding tussen Gouda en Leiden, gaan ook volgend jaar door. De MerwedeLingelijn tussen Dordrecht en Gorinchem krijgt volgend jaar zogeheten 'passeersporen' zodat de treinen vanaf 2011 in een hogere frequentie kunnen rijden. Gezonde, aantrekkelijke leefomgeving Om het wonen en werken in Zuid-Holland gezond en aantrekkelijk te houden, wil de provincie in 2009 in totaal 650 hectare nieuwe natuur- en recreatiegebieden verwerven. Bij de grondverwerving voor de recreatie gebieden gaat het daarbij onder meer om de Eendragtspolder bij Zevenhuizen/Moerkapelle, Eiland van Dordrecht en het Bentwoud bij Waddinxveen/Zoetermeer. Voor de natuur gebieden gaat het om het Veenweidepact Krimpenerwaard en grote waterlandschappen in de Biesbosch, langs de kust van de Zuid- Hollandse eilanden en langs rivieroevers. De provincie verdeelt verder volgend jaar 16,4 miljoen euro aan rijksgeld onder de Zuid-Hol landse gemeenten om de luchtkwaliteit in de provincie te verbeteren. Meer geld voor jeugdzorg Om de wachtlijsten in de jeugdzorg weg te werken, wil de provincie volgend jaar 1,4 miljoen euro extra uittrekken, bovenop de bestaande budgetten.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 19