/l Vrouwen bewierookt Wie komt helpen bij Taal op Maat Investeren in je woning Programma rond sterke vrouwen van Schiedam Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL SCHIEDAM - Binnenkort staan overal langs de straten weer ver kiezingsborden. Want de water schapsverkiezingen komen er aan. Even snel op internet een vragenlijst invullen om te kijken welke partij het best bij jou past, gaat in deze regio niet. Het Hoogheemraadschap van Delf land doet niet mee aan de web site kieskompas.nl. "Dit instrument als ondersteu ningsmiddel voor de kiezer is uitgewerkt", verklaart dijkgraaf Michiel van Haersma Buma. "Partijen die aan de verkiezin gen meedoen richten hun pro gramma tegenwoordig erop in, zodat belangstellenden direct bij hen uitkomen. Zo'n vragen lijst werkt alleen bij landelijke verkiezingen. Daar heb je grote verschillen tussen de partijen. Bij alle andere verkiezingen zijn de onderlinge verschillen veel kleiner. Vooral nieuwe partijen hebben vaak maar een paar punten. Zij zouden altijd slecht scoren in zo'n vragenlijst. Je ziet dat vragen op zo'n website gaan over onderwerpen die niet in het partijprogramma staan. Van Smit-Lloyd REGIO - De bevoorradingsvaart van Smit-Lloyd staat centraal in de nieuwe tentoonstelling van het Nationaal Sleepvaartmuseum in Maassluis. Na terugloop van de offshoremarkt werd het be drijfsonderdeel van Smit Internationale in 1996 verkocht aan het Amerikaanse Seacor. De suppliers varen echter nog. De 'Smit Lloyd story" wordt zatèrdag 8 november geopend, foto: pr Stemmen Het stembiljet voor de wa terschapsverkiezingen valt 13 november in de bus. Stemmen kan tot en met 25 november. Er doen 13 partij en mee: SGP, Hollands Tij, Europese (Nieuwe) Burgers, Water en Werk, WD, Alge mene Waterschapspartij Delfland, PvdA, Sociaal-Li berale Partij, Stadsbelangen Delfland, Water Natuurlijk, Delfland Onafhankelijk En Lokaal, CDA, Partij voor de Dieren en ChristenUnie. Dan bedenken ze een stand punt en dat kan afwijken van wat er in een partijvergadering is gebeurd. Als je kijkt naar wat een partij echt wil en wat je ziet als je achter je pc zit, dan zijn er zoveel bewerkingen geweest dat je je kunt afvragen of de re latie nog wel zo zuiver is". Het Hoogheemraadschap van Delfland pakt het daarom an ders aan. Er zijn folders ge- Dijkgraaf Michiel van Haersma Buma. maakt waarop alle 13 partijen die aan de waterschapsverkie zingen meedoen in het kort hun standpunten samenvatten. Het Hoogheemraadschap publi ceert deze punten ook op de ei gen pagina in de huis-aan-huis- kranten. Bovendien zijn de ver kiezingsprogramma's binnen kort na te lezen op www.delf- land.nl. Van Haersma Buma: "Op basis daarvan kunnen de mensen zelf hun keuze maken". De dijkgraaf roept iedereen op om half november het stembil jet in te vullen. "Het gaat over je eigen veiligheid. Hoe houden we droge voeten. De verschillen in standpunt tussen de partijen zijn misschien wel klein, ze zijn er wel. Bijvoorbeeld hoe en waar een waterberging moet worden aangelegd, hoe gaan we om met de aanleg van natuur- vriendelijke oevers en de kwali teit van het water. Of kijk naar de aanpak van de kust in Sche- veningen, daar gaan we bin nenkort beginnen. Eigenlijk kun je daar nooit aan de slag gaan, want of het is het strand- seizoen, of het is stormseizoen, of de vogels zijn aan het broe den. Welke keuzes maak je daarbij? Overal zijn burgers bij betrokken". SCHIEDAM - "Schiedam zal er wel nooit meer van los komen," zuchtte gemeente archivaris Laurens Priester. Hij doelde hiermee op de verbondenheid van de stad met de enige stads- heilige van ons land, Liduina. De val op het ijs mondde eind veertiende eeuw uit in een lij densweg, die de nodige inspira tie bood aan gelovigen. Tijdens de presentatie van het cultureel thema voor 2009 'Sterke Vrou wen' in het Stedelijk Museum vroeg Laurens Priester zich hardop af of ze wel zo sterk was, geziend e tijd die ze in bed heeft doorgebracht. "Nou ja ze was in ieder geval de eerste schaats held van Nederland," relativeer de hij, "en de sportblessure die ze daarbij opliep is de voedings bodem geweest voor haar lij densverhaal. Ze zullen er wel geld in gezien hebben," pruttel de hij nog na. Tijdens het cultureel jaar van 2009 gaat Schiedam zich van haar vrouwelijke kant laten zien; dat staat vast: te beginnen met Gravin Aleida, die Schie dam in 1275 voorzag van stads rechten en natuurlijk Liduina. Vrouwen uit het verleden maar ook vrouwen uit het heden zul len een jaar lang worden beju beld en bewierookt. Het Stede lijk Museum, de bibliotheek, to neelgezelschappen, scholen en het jenevermuseum gaan hun programma's afstemmen op het thema. Maar de Schiedam mers mogen voorstellen doen over een voorstelling, route, ex positie of een bijzonder per soon. In de wandelgangen van het museum gonsden de na men al rond. Zo werd Kiet Ke- ijzer genoemd, het gezicht van de wijkverpleging. Projectleider Peter Roepman liet weten dat er al veel voorstellen gedaan zijn door allerlei instanties. "Maar we zijn op zoek naar meer." Allochtone vrouwen die de Ne derlandse taal niet beheersen, zijn vaak geïsoleerd in hun ei gen cultuur. Ze hebben nauwe lijks contact met Nederlanders, kunnen moeilijk de weg vinden in de Nederlandse maatschap pij en zijn afhankelijk van tol ken. In Schiedam helpt het taai en ontmoetingsproject Taal op Maat deze vrouwen een stap vooruit. Het project wordt verzorgd door Vluchtelingenwerk Maas delta, afdeling Schiedam. Taal op Maat koppelt een Neder lands sprekende vrijwilligster aan een allochtone vrouw, dit kan een vluchteling zijn of een migrant. Gedurende een jaar gaat de vrijwilligster twee uur per week naar de vrouw toe om haar Nederlandse les te geven. Vaak ontstaat er een bijzondere vertrouwensband tussen de beide vrouwen. De lesneem- sters krijgen door de persoonlij ke aandacht van de vrijwilligster meer zelfvertrouwen en durven zich meer te uiten in het Neder lands. Naast de taal, leren de lesneemsters hoe de Neder landse cultuur en instanties werken. Ze oefenen bijvoor beeld met het maken van een afspraak met de huisarts of een Samen een bezoek brengen aan de markt. Vrijwilligers maken allochtone vrouwen wegwijs in Nederland. foto: pr gesprek met de docent op school. Vrijwilligsters leren door het contact met de lesneemster een andere cultuur kennen en zien het project daardoor vaak als een verrijking van hun leven. Taal Op Maat is op zoek naar nieuwe vrijwilligsters. Interes se? Bel dan naar 010-4700330 of mail taalopmaat@hotmail.com. Workshop Sacred dance SCHIEDAM - Willemijn van der Nolk van Gogh geeft een workshop sacred dance bij de Vrijzinnige Geloofsge meenschap NPB Schiedam. Sacrale dans is een dans vorm die geen onderscheid maakt tussen beginners en gevorderden. Danservaring is niet van belang, leeftijd speelt geen rol. De danspas sen staan vast. Er wordt ge danst op hedendaagse, reli gieuze, klassieke en folkloris tische muziek. De workshop vindt plaats van 10.30-16.00 uur in de Westvest-90 kerk, Kosten 55 euro, inclusief lunch (leden betalen 10 eu ro). Aanmelden vóór 13 novem ber bij de heer Henk Nieu- wenhuis, tel. 010 - 426 07 56 of email: henknieuwen- huis@kabelfoon.nl IJsprijs valt in Schiedam SCHIEDAM - De ijsprijs van de Postcode Loterij is geval len in Schiedam, Alle win naars met wijkcode 3111 kunnen tot zondag 16 no vember een beker Ben Jer ry's ijs ophalen bij Rotmans Buurtsuper aan de West- frankelandsestraat 72. Meer berichten SCHEDAM - Meer nieuws uit Schiedam is te vinden op de website van het Nieuwe Stadsblad. Ga naar www.de- weekkrant.nl en klik door naar Schiedam. deweekkrant.nl Flink gepaard moderne kunst SCHIEDAM - De actie Spa- ren-voor-moderne-kunst in winkelcentrum Hof van Spa- land is een groot succes. 'De bestellingen stromen bin nen', laat de winkeliersver eniging weten. Vier promi nente Schiedamse kunste naars, Peter Hellemons, Sjef Henderickx, Henny van Leeuwen en Jacques Tange hebben ieder in opdracht van de winkeliers een kunst werk ontworpen. Klanten van het winkelcentrum kun nen middels spaarzegels een viertal unieke zeefdrukken vergaren. Deze worden ge signeerd en genummerd en voorzien van een fraaie lijst voor kerst geleverd. De actie loopt nog tot begin decem ber. Ruilbeurs in de Woudhoek SCHIEDAM - In ontmoe tingscentrum De Woudhoek wordt zondag 9 november een ruilbeurs gehouden voor postzegels, munten, jokers, ansicht- en prentbriefkaar ten. Aanvang 13 uur. Toe gang en eventueel taxatie is gratis. De Woudhoek is te vinden aan het Heijermans- plein 35. Inloopconcert Grote Kerk SCHIEDAM - Het inloop concert in de Grote Kerk wordt zaterdag verzorgd door het Brass-ensemble De Bazuin uit Vlaardingen. Op het programma staan onder andere As the Deer en Sing Hosanna. De aanvang is 15.00 uur, toegang vrij. Woensdag 5 november 2008 - Pagina 21 Dijkgraaf: 'Maak zélf je keuze!' F0T0: PR DOOR MARIANNE VAN VELZEN SCHIEDAM - De derde fase van de particuliere woning verbetering is van start ge gaan. Ruim 1,400 huiseige naren in de oude wijken Oost. West. Zuid en Cen trum krijgen het aanbod om hun woning op te knappen met behulp van een laag- rentende lening van 1,5 pro cent, De particuliere wo ningverbetering is in 2003 van start gegaan met 2.800 woningen, in de tweede fa se kwamen daar nog eens 1.400 woningen bij. Daar mee was een investering gemoeid van 16.2 miljoen euro. Nieuw in de derde fa se Is het milieuadvies. DOOR LEZER LIZE HAARMAN je eigen wereld op

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 21