4- 4 i II S| II II lil 1 Gezocht: nieuwe collega's T EHB Nieuwe Stadsblad ii Historie van Kethel 1 teamleider Servicedienst 36 uur m/v werkvoorbereider communicatieadviseur f WATERWEG WONEN ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL KETHEL - De inwoners van Kethel wisten wat feesten was. Het gebeurde echter wel ingetogen. Dat daarbij wel eens iets fout ging De Oranjefeesten in Kethel wa ren het gevolg van het afschaf fen van de Kethelse Kermis in 1886. In zijn boek 'De zeis aan de wilgen' brengt Jaap de Raat de sfeer van het oude Kethel, en hoe men feest vierde, voor het voetlicht. Het blijken de spuit gasten te zijn die een uitlaatklep weten te vinden in het oefenen met de brandspuit en waarom heen al snel allerlei festiviteiten werden georganiseerd.. Pas in 1874 werd het eerste Oranje feest gehouden. Het is een hul deblijk aan koning Willem III waarbij men uit volle borst de 'vredevorst' dankte. Schoolkin deren hadden de dag van hun leven als zij met het Delfste bootje mee mochten naar de Rotterdamse diergaarde. Toen prinses Wilhelmina in 1898 de troon besteeg, ging men schuchter over tot het aanstel len van een commissie die zich ging belasten met het organise ren van de festiviteiten. Men vroeg subsidie van vijftig gulden om met de Kethelse kinderen spelletjes te gaan spelen. Ook volksspelen stonden op het pro gramma waarvan het planten van een kastanjeboom in het Kruispark, het centrum 'van het Hossen In 1920 zorgde een zigeuner optocht van wel dertig woonwagens met gebminde en exotisch geklede Kethel - lappers' voor een bijzonder sfeer. Veldwachter Tempe laars werd op een keer tij dens het hossen 'in de hoog te getrokken' en belandde daarbij in een bloemperkje. IVfet behulp van de rijksveld wachter wilde men de da ders, boerenknechten tiit omliggende dorpen, arreste ren, maar die waren er al vandoor. In een enclave van Vlaardin ger-Ambacht bij Kethel woonden klasgenootjes van De Raat die niet alleen in Kethel, maar ook in Vlaar- dinger-Ambacht feest mochten vieren. Een dubbe le vrije dag derhalve voor de ze mazzelaars. dorp, onderdeel was. Met wisselend succes organi seerde de oranjevereniging 'Wilhemina' de Koninklijke ver jaardag. Een terrein aan het Noordeinde was hiervoor de aangewezen plek en in een hou ten kraam, die van de plaatselijk ijsclub werd geleend, zetelde het bestuur. De harmoniever eniging St. Radboud blies haar partijtje mee in de muziektent, later bijgestaan door Kunst en Kethel biedt ook vandaag de dag een landelijke aanblik. Vriendschap, ook een muziek gezelschap. Er verschenen ere poorten met vlaggen, groen en bloemen bij de invalswegen 'om boeren, burgers en buiten lui mee te ontvangen'. Kethel was echter een kleine gemeen schap en men kon wel wat meer bezoekers gebruiken dan alleen het eigen volk. Vandaar dat er werd afgeweken van de 31e au gustus zodat de stedelingen en anderen ook de Kethelse fees ten konden bezoeken. Met dor pen in de buurt werden hier over afspraken gemaakt. Op de ze manier wist met drie weken lang eikaars publiek te trekken. In een schilderswerkplaats wer den lange tafels neergezet waar aan een maaltijd werd genut tigd. De herbergen 'De Vriend schap' en de 'Vergulde Valk' wa ren overvol. Het hooi was im mers al binnen, dus dat gaf geen problemen. Tonnetje Een vast onderdeel van de feesten in Kethel was het 'tonnetje steken'. De deelne mer moest plaats nemen op een karretje dat een houten heilinkje afreed. Werd 'de ring' gemist, dan kieperde de ton om, met een nat pak als gevolg. Werken bij Waterweg Wonen Waterweg Wonen is een Vlaardingse woningcorporatie. Wij verhuren 13.000 woningen. Wij zijn pas tevreden als de klant dat is. Heb jij ook hart voor mensen? En wil je werken in een prettige omgeving met enthousiaste collega's en voldoende opleidingsmogelijkheden? Dan pas jij perfect in ons team! Kijk voor meer informatie op www.waterwegwonen.nl en klik op vacatures. Kerkdiensten In de Heilig Hartkerk (Gor zen) is er zondag om 9.45 uur een Woord- en Communie dienst met zang door het Heilig Hartkoor, voorganger is mevrouw C. Smits. Om 11.00 uur is er een Engelstali ge eucharistieviering. Kerkdiensten zondag bij de Protestantse Kerk Schie dam,diensten om 10.00 uur: Grote Kerk: Ds. T.van Leeu wen, Spijkenisse. Bethelka- pel: Ds. W. v.d. Vegt. Dorps kerk: Ds. W. van Wieren. De Ark: Ds. J. v.d. Peppel. (Mag- nalia Deikerk en Vaste Burg zijn gesloten). In de St.Jan de Doper - Visi- tatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat Pater Leo de Jong O.P. voor in de eucharistie viering. Zaterdag 17.00 uur met pianomuziek van Jan Meisters, Zondag 10.30 uur met het Koor Laus Deo o.l.v. Zuri Ramirez. Zondag zijn er in de Chris telijke Gereformeerde Hoek- steenkerk (hoek Warande/BK-laan) kerk diensten om 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is ds. M. van der Sluys. Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap, West- vest 90-92, voorganger is mw. Ds. K. Yntema. In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Gezon gen Hoogmis, predikatie pastoor P.M. Vismans. In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eu charistieviering of dienst van Woord en Communie. 36 uur m/v voor 1 jaar, 28 uur m/v Thuis in Vlaardingen Woensdag 5 november 2008 - Pagina 41 Oranjefeest in Kethel DOOR FRANS ASSENBERG FOTO: WHM WÊÈk ÜS& Acquisitie naar aanleiding van deze vacatures wordt niet op prijs gesteld! Waterweg Wonen wil dat mensen in Vlaardingen beter kunnen wonen en leven Wij investeren in de stad door de kwaliteit in onze bestaande huurwonin gen te verhogen, door nieuwe woningen te bouwen en (huur)woningen te verko pen. Ook dragen we bij aan een betere woonomgeving. Fijn wonen is méér dan een goed onderhouden huis!

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 41