1 i i Zinloos geweld werd vroeger ook niet getolereerd I r wmmmmm 'Een prachtige locatie voor het jaarconcert' L Dood Nieuwe Stadsblad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL KETHEL - De rechtspraak in het oude Kethel verliep niet altijd vlekkeloos. Niet temin werd die wel gehand haafd. Rondom de kerk van Kethel zou vroeger niet alleen een gracht hebben gelopen, maar ook een muur hebben gestaan die het hoge water of een vijandelijke aanval moest weren. De muur diende in de middeleeuwen te vens als een afbakening, een soort vrijplaats voor misdadi gers die zich er tijdelijk vrij waanden. Schout of baljuw konden de boeven er niet grij pen. Zij moesten zich na ver loop van üjd dan overgeven, of zich in het donker uit de voeten maken. Toen de Spanjaarden dit gebied verlieten, was het afgelopen met deze (juridische) pret en diende de omgeving te worden gezuiverd van loslopend ge spuis. Algemene richtlijnen hiertoe werden al in 1555 op pa pier gezet. Daaruit blijkt dat op vechten, gooien of gieten met kannenbier, 'steken dat bloed vloeit', een boete stond van 27 stuivers. De rechtbank in Ket hel, werd iedere veertien dagen gespannen tussen elf en twaalf uur. Met 'gespannen' werd be doeld dat de heren schepenen zitting hadden. In de middel eeuwen vond dat wel buiten plaats, waarbij tussen vier in de 'Goede vrunden' Aan het Kethelse Noordein de woonde omstreeks 1673 Claes Pieters van der Tem pel. Hij roddelde over de gaarder Abraham Jans Heckenhouck die geld in eigen zak zou hebben gestoken en dat hij 'drie- a viermaal in Den Ha- egh geghijselt was. En indien hij geen goede vrunden had- de, hij allange in de Gevan genpoort soude hebbe ges eten, daer wordt menige dief gehangen, maer men be hoort hem aen de hoogste galg te hangen. Hecken houck volgde zijn grootva der als gerechtsbode op die uiteindelijk 91 jaar gewor den was. Kleinzoon Jan was tevens koehouder en kapitein. Bron: Jaap de Raat 'De zeis aan de wilgen'. grond geslagen palen een touw werd gespannen waarbinnen recht werd gesproken. Boggerye De schepenen moesten er in 1580 aan te pas komen om de uit Schiedam afkomstige riet dekker Claes Com. aan de tand te voelen. In Kethel was slaande ruzie geweest en voor die heren van de wet verscheen een boe renknecht die verklaarde dat ic.mm Rondom de kerk van Kethel zou vroeger niet alleen een gracht hebben gelopen maar ook een muur hebben gestaan. foto: pr Claes Com. 'boggerye' (smeer lapperij) 'gehadt souden heb ben met Adriaen Joncste (zijn) koebeest'. Een vechtpartij was het gevolg. De timmerman Dammes Jans. op zijn beurt had gezien dat Adriaen Lenert, de gene die de belastende verkla ringen uitte, Claes Com. 'smeet' en sloeg. Hij wist niet wat er aan de hand was. Het was niet eenvoudig om aanklager te rijn. Ook als bode of belastinggaarder kon je op weinig begrip rekenen. Boer Jan Hubrechtsz. was 'groffelijck be ginnen te schelden' toen de pachter van het 'hoofngeldt' (veebelasting), Andries Suy- thoeck, de koeien wilde bekij ken om te controleren of de ad ministratie klopte. Boer Jan kon er niet om lachen. Sterker, woe dend dreef hij de assistent van de pachter met zijn vork het erf af. Dronkenschap is ook niet al les. In 1718 had Jacob Keijzer meer gedronken dan voor zijn dorst strikt genomen noodzakelijk was. Hij krijgt ruzie met kleermaker Claes Ravesteijn en trapt hem zo hard dat de arme man er la ter aan bezwijkt. Kerkdiensten •KerkdienstenProtestantse Kerk Schiedam diensten om 10.00 uur: Magnalia Deikerk Ds. M. Russchen. Bethelka- pelDs. Hans Visser, Rotter dam. Dorpskerk Ds. J. v.d. Peppel. De Ark Ds. T. Aris, Rotterdam. (Grote Kerk en Vaste Burg gesloten) •Hersteld Hervormde Kerk (Plantagekerk) Lange Nieuwstraat 61 - 63. Zondag zijn er diensten om 10.00 en 17.00 uur, voorganger Ds. N. van der Want. •In de St.Jan de Doper - Visi- tatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, gaat Pater Leo de Jong O.P. in het le Adventsweek- end voor in de eucharistie. Zaterdag 17.00 uur met mu zikale begeleiding, Zondag 10.30 uur met samenzang oJ.v. Wim v.d.Steen •In de Heilig Hartkerk (Gor zen) is er zondag om 9.45 uur een ritmische Woord- en Communiedienst met zang door The Young Christian Singers uit Rotterdam. Voor ganger is pastor Lidwien Me ijer, om 11.00 uur is er een Engelstalige eucharistievie ring •Zondag is er een dienst om 10.30 uur bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap, West- vest 90-92, voorganger is mw. M. Zandbergen. •In de Liduinabasiliek aan de Singel 104 is zaterdag om 18 uur een Stille Heilige mis, zondag om 10.15 uur Gezon gen Hoogmis, predikatie pastoor P.M. Vismans. •In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eu charistieviering of dienst van Woord en Communie. Het orkest van St. Radbout, de swingende zang van het Proms Koor en de spetterende dans van Ballet- en Dansstudio Schiedam bracht het publiek in vervoering. foto: pr Deze jonge dame is aan het zwerven geslagen en uiteindelijk bij de Hargahoeve te recht gekomen. Ze was niet gechipt dus waar ze vandaan komt weet niemand. Rei- na is een lief, nieuwsgierig katje die gezellig bij je komt zitten. Wie geeft haar een warm thuis? Zaterdag 6 december houdt de dierenbescherming in Schiedam een chi pactie. Dit houdt in dat mensen hun huisdieren kunnen laten chippen bij de Harga hoeve voor ongeveer 19,50 euro per huisdier. «ff SCHIEDAM - Het 10e Concert aan de Schie is een prachtig spektakel geworden. Het toege stroomde publiek kon volop ge nieten van de mooie klanken van het orkest van St. Radboud, de swingende zang van het Promskoor Schiedam en de spetterende dans van Ballet- en Dansstudio Schiedam. Tien jaar geleden werd bij de opening van het nieuwe stadst heater in Schiedam de naam "Theater aan de Schie" gepre senteerd. Tegelijk met de inge bruikname van het nieuwe theater heeft muziekvereniging Sint Radboud gekozen voor de ze prachtige locatie om hier het jaarconcert te kunnen houden. Waar vele jaren daarvoor Ket- hel's harmonie orkest in het ou de Passagetheater concerteer de, zo werd in 1999 een start ge maakt met een nieuwe muzika- le traditie. Het "Concert aan de Schie" was geboren. Het Con cert aan de Schie is niet zomaar een concert door een harmo nie-orkest en koor maar is avondvullend theater met mu ziek, zang en dans. Zo ontving men bij het eerste concert een 21-koppige jazzformatie en bij het tweede concert vele zingen de gasten als voorproefje op de le Schiedam Proms, het andere grote succes van Sint Radboud. Ook dit jaar kwam er wereld muziek voorbij, zoals het spec- takelstuk De Fremersberg van componist M. Koennemann. In dit stuk we ui het publiek verrast met een hoornroep een groep jagers die de jacht aanvangen waarna deze werd verstoord door hevig onweer, bliksem en regen. Het publiek genoot we derom van een geslaagde avond. Woensdag 26 november 2008 - Pagina 29 'Aen den hoogste boom' DOOR FRANS ASSENBERG 5TK33É88 .JQffSC NI ILotti.nlri Het publiek geniet

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 29