Sparen met de Seat Ibiza auto'smotoren Opel Insignia Auto van het Jaar Showroom Van grote patsers tot kleine mini's Volvo S80 D5 Aardgas met turbo Nissan X-Trail Subaru Forester betrouwbaar Saab 9-5 Business en Griffin Lotus éénzitter Uit de zeven genomineerde modellen is de Opel Insignia uitgeroepen tot auto van het jaar, nog steeds de meest begeerde autoprijs in Europa. Nog geen half jaar na de lancering komt Seat met een extra zuinige va riant van de nieuwe Ibiza. De Ibiza Ecomotive is verkrijgbaar als vijf- deurs en driedeurs SC. In het voor onder ligt de bekende driecilinder 1.4 liter dieselmotor die natuurlijk wordt uitgerust met een roetfilter. Het vermogen van 80 pk is meer dan voldoende voor vlotte presta ties, maar belangrijker is het zeer gunstige brandstofverbruik en de daar aan verbonden C02-uitstoot die met 98 g/km bijzonder laag ligt. Dat is dus goed nieuws voor de toekomstige kopers die van allerhande gunstige regelingen pro fiteren zoals de maximale milieusubsi die en een lagere bijtelling bij zakelijk gebruik. Seat past de gebruikelijke wijzi gingen door om het brandstofver bruik omlaag te brengen. Daarbij hoort een aanpassing van de motore- lektronica, wijziging aan de over brengingen van de versnellingsbak en 175/70R14 banden met een lage rolweerstand. Het reservewiel ont breekt en is vervangen door een re- paratiekit en dat spaart weer gewicht. Verder zijn er een aantal aërodyna mische oplossingen om de luch- tweerstand te beperken zoals een geslo ten grille en een achterspoiler. De Ibiza Ecomotive heeft het Reference uitrus tingsniveau. De vijfcilinder diesel van Volvo is opgewaardeerd tot een ver mogen van 205 pk en een kop pel van 420 Nm. Tegelijk is het brandstofverbruik terugge drongen, zodat deze motor in de S80 een B-label krijgt (met Geartronic: C-label). De prijs van de S80 D5 begint bij 49.500 euro voor de Kinetic en loopt tot 67.970 euro voor de Executive Geartronic. Opel heeft de 1.6 liter turbomo tor geschikt gemaakt voor aard gas en daarmee wordt de Zafira Ecoflex 1.6 CNG Turbo de eerste aardgasauto met een turbo compressor. De krachtbron le vert op deze brandstof een ver mogen van 150 pk en een kop pel van 210 Nm. De vier brand stoftanks zitten onder de vloer en zorgen voor een actieradius van 370 km. De speciale Nissan X-Trail Limi ted Edition is maar liefst 2.500 euro goedkoper dan de normale instapper en kost nu 31.845 euro. De standaarduitrusting omvat onder meer climate control, cruisecontrol, CD-wisselaar, Blu etooth en een schuiflade in de bagagevloer. De koper kan kie zen uit de 2.0 en 2.5 liter benzine motoren met 4WD en de 2 liter diesel met voorwielaandrijving. De Subaru Forester is wederom uitgeroepen tot de betrouwbaarste auto door de Consumentenbond. Het panel van de bond houdt een jaar lang alle re paraties, pechgevallen en garagebezoeken bij. Daarbij wordt rekening gehouden met leeftijd en kilometerstand. Met als uitkomst de hoogste note ring-voor de Forester, direct gevolgd door de Toyo ta Yaris en Prius. Het leveringsprogramma van de Saab 9-5 is ver eenvoudigd. De klant kan nu nog maar kiezen uit twee versies: Business en Griffin. Alle 2009-model- len zijn herkenbaar aan de matchromen omlijsting van koplampen en grille. De Business wordt ge kenmerkt door de achterbumper van de Aero en is er vanaf 37.845 euro. De Griffin is qua uitrusting volledig gelijk aan de sportieve Aero en kan worden geleverd voor 44.695 euro. Lotus heeft een GT4 Supersport versie gemaakt van de 2-Eleven. Het gaat om een lichtgewicht één zitter die helemaal is afgestemd op circuitgebruik. De supercharged motor levert 270 pk, terwijl de au to maar 800 kg weegt. Door wijzigingen aan de car rosserie en de spoilers is er sprake van 80 kg extra downforce bij 160 km/u. Iedere nieuwe Daihatsu wordt met een flinke reeks zekerheden afgeleverd. De auto is voordelig in aan schaf, gebruikt een beschei den hoeveelheid brandstof en kent standaard drie jaar fabrieksgarantie. Maar Dai- hatsu-kopers kunnen deze zekerheden extra uitbreiden door de garantie te verlen gen met één of twee jaar tot maximaal vijf jaar en 150.000 km. Deze garantie is overdraag baar naar een volgende eige naar. Twee jaar extra garan tie kost 299 tot 349 euro af hankelijk van het type (1 jaar 199 tot 249 euro). s De jury kon kiezen uit de Alfa makkelijke opgave, dat blijkt dat is slechts één punt meer Renault Mégane. Opel is druk MiTo, Citroën C5, Ford Re- ook uit de uiteindelijke pun- dan de nummer 2, de Ford doende met de lancering van sta, Opel Insignia, Renault tentelling. Fiesta. Daarna volgen de de Insignia, die nog voor het Mégane, Skoda Superb en Volkswagen Golf, Citroën C5, einde van het jaar bij de Volkswagen Golf. Geen ge- De Opel kreeg 321 punten en Alfa MiTo, Skoda Superb en dealer staat.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 35