jt WONEN IN ROTTERDAM OVlENPO^ Wanneer een pand de status krijgt van 'gemeentelijk monument' heeft- dat voor- en nadelen. Het grootste voordeel is dat een pand met, voor een bepaalde bouwperiode, karakteristieke architectuur voor de toekomst behouden blijft. De restauratievoorschriften zijn op detailniveau zó precies, dat herstel of aanpassing meestal een zeer kostbare zaak wordt. Toch laat Woonstad Rotterdam een pand aan de IJsclubdwarsstraat in Kralingen geheel restaureren en worden er achter de imposante voorgevel acht bijzondere appartementen gerealiseerd voor de verhuur. Projectleider Jarjan Fisher was betrokken bij de restauratie, die in nauwe samenwerking met Stichting Monumentenzorg, werd gerealiseerd door Aannemingsbedrijf Pullen. «wie JF* '1? Uniek Wonen in Kralingen r'- AUTHENTIEKE UITSTRALING VERGT CREATIVITEIT "Een restauratie is altijd een lastige klus. De eisen van het.bouwbesluit zijn strikt en staan vaak op gespannen voet met de oude situatie, waar Monumentenzorg erg aan hecht. Het vereist veel creativiteit en vindingrijk heid om tot een goede oplos sing te komen tussen beide eisen." Jarjan Fisher geeft een rondleiding op het moment dat het pand nog in de steigers staat. "Nog drie dagen en dan is de buiten gevel geheel opgeknapt. Het dak is volledig vernieuwd, dakkapellen, goten, kozijnen en deuren, voegwerk en balkon hekken, alles is volgens de voorschriften van Monumenten zorg gerestaureerd. Niets is daarbij vanzelfsprekend. Hoe kom je bijvoorbeeld aan nieuwe dakpannen met gelijk profiel? Gelukkig, zijn er speciale series die juist voor restauratieprojecten als deze nog worden geproduceerd." Jarjan wijst op de details, "want daar draait het om bij een monument. Daarom koos men voor de oorspronkelijke materialen, die de karakte ristiek van het pand in ere laten, maar dan wel met eigentijdse oplossingen. En dat zijn meestal niet de goedkoopste oplossingen", geeft Jarjan aan. "Zo moesten er weer houten kozijnen in de voorgevel. Omdat geen een raam exact gelijk is, werden de raampro fielen ter plekke passend en sluitend gemaakt. Ook in de halfronde erkers en in de ronde ramen op de zolder verdieping zijn houten kozij nen geplaatst. "Daar waar het nog beschik baar was, zijn de oude glas- in-lood ramen teruggeplaatst, maar in de voorgevel mocht voor het overige alleen enkel glas worden geplaatst. Ook moesten van monumenten zorg de ramen op 'ouderwet se' wijze worden geplaatst. Dus met stopverf en vanaf de buitenkant. Dat komt de authentieke uitstraling ten goede." Hoe zit dat dan met het energielabel? "Dat is op monumenten niet van toe passing. Maar, het geplaats te enkel glas is wel van deze tijd. Het is speciaal, gelaagd glas met toch ook een isola- tiewaarde. En, het scheelt dat aan de achterzijde wel dubbel glas kon worden geplaatst!" Daarvoor zijn de richtlijnen van Monumenten- zorg minder strikt. "Soms werd ter plekke een oplossing bedacht. Zo ook met het plaatsen van de nieuwe ventilatiekappen en de rookgaskanalen. En, hoe voer je bijvoorbeeld het regenwater op effectieve wijze af, zonder extra afvoer pijpen aan de buitenzijde te mogen aanbrengen? De oplossing: je brengt binnen- langs een afvoer aan met een forse diameter, zodat bij extreme regenval de -afvoer gegarandeerd is. Maar dan ben je er nog niet. Koud regenwater via een buis in een verwarmde ruimte kan zorgen voor condens op de afvoer. Dus inpakken die handel. Dan ben je gelijk ook het afwateringsgeluid kwijt. Die constructie verdwijnt vervolgens binnen achter een voorzetwand. De bewoner ziet er niets van en kan er van op aan er ook nooit iets van te merken." En dit alles kon natuurlijk pas worden uitgevoerd na instemming van Monumentenzorg. EIGENTIJDSE LUXE EN COMFORT In het gerestaureerde pand in Kralingen worden acht unieke appartementen gere aliseerd, elk over twee verdiepingen. De begane grond - de oorspronkelijke bedrijfsruimte - wordt daar bij betrokken. Wonen en eten op de ene verdieping en via je eigen binnentrap sla pen en badderen op de an dere etage. Elk appartement is verschillend, sommige De originele, sierlijke gietijzeren balkonhekjes zijn gestraald, gerepareerd, geverfd en opnieuw gemonteerd. De naar binnen openslaande deuren erachter blijven, maar het balkonnetje zal niet toegankelijk zijn. De dakbedekking van de halfrond lopende erkers zien er uit als schubben. Prachtig, maai heel bewerkelijk - en dus kostbaar - om deze uit lood te snijden en te bevestigen. Glas m lood is nog maar spaarzaam terug te vinden. Waar het originele nog aanwezig en compleet was, is het teruggeplaatst. Wel is geprobeerd de eenheid te bewaren in het aanzicht. "Er is bij de bouw gebruik gemaakt van natuursteen voor decoraties. Niet overal, want op enkele plaatsen blijkt het metselwerk te zijn met een stuclaag met de structuur en kleur van zandsteen. Tijdens de bouw in 1882 werd er dus ook wel eens voor goedkopere oplossingen gekozen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 25