vm 4 Park Zestienhoven; groen lusthof van de 21e eeuw PARK ZESTIENHOVEN y< j* I WONEN IN ROTTERDAM Lusthoven, oranjerieën en boom gaarden. Tuinpaviljoens, theehui zen en bloemenweides. Op Zes tienhoven was het heerlijk toeven in de 18e eeuw. En zo heerlijk toeven wordt het weldra weer. Want Park Zestienhoven wordt lanzaam maar zeker omgetoverd tot een groot, parkachtig gebied met brede lanen, statige villa's en romanti sche binnenhofjes. Geïnspireerd op de 18e eeuw, maar met het comfort van nu. Projectleider Arjan Stegeman: "Dit wordt dé buitenplaats van de 21e eeuw!" I ffJ V; ||Ar?,,i s am, «a'#» v./ Rotterdams buiten Het is voorlopig een van de laatste grote woningbouw projecten binnen de stad- grenzen van Rotterdam: Park Zestienhoven. Binnen nu en tien jaar verrijzen hier maar liefst 1700 luxueuze woningen. De eerste 38 woningen wer den vorig jaar opgeleverd, afgelopen zomer werd de eerste paal geslagen voor de volgende 33. Kredietcrisis of niet, tpt nu toe vliegen de woningen weg. De ruimte, de uiterst groene opzet, de nabijheid van de stad en de natuur, de klassieke doch strakke uitstraling van de woningen; blijkbaar spreekt het velen tot de verbeelding. VERBORGEN ROTTERDAMS PARELTJE Projectleider Arjan Stegeman: "Dit wordt het nieuwe Was senaar. We zijn pas geslaagd als we over tien jaar in het zelfde rijtje genoemd worden als Blaricum, Wassenaar en Hillegersberg. Qua. prijs beginnen de koophuizen bij de middenklasse en eindigen in de topklasse. Het wordt dan ook dé buitenplaats van Rotterdam. We hebben het hier niet over zomaar een locatie in een afgelegen weiland. Park Zestienhoven is een verborgen parel, direct in de natuur en op vier kilometer van het centrum. Winkels, sport complexen, uitgaansmogelijk heden; alles zit al heel dichtbij. Daarnaast krijgt ook het park zelf voorzienin gen." NAUWELIJKS LAWAAI VAN VLIEGTUIGEN Het kan niet op, zo lijkt het. Maar hoe zit het dan met m i ff K «jr I lif dat andere Zestienhoven, het vliegveld? Hebben bewo ners geen overlast van de vliegtuigen? Stegeman: "Nauwelijks! Dat klinkt misschien raar, omdat het vliegveld relatief dichtbij ligt. Maar omdat de banen parallel lopen aan de wijk en er niet haaks op liggen, ervaar je nauwelijks geluids overlast. Wie haaks op een vliegveld woont, zoals de mensen in Schiebroek,. heeft meer geluidsoverlast. Belang rijker nog is dat de wettelijke grens voor vliegtuiggeluid is vastgesteld op 35 Ke. Ke is een soort eenheid voor vlieg tuiglawaai. De gemeente Rotterdam heeft die grens gesteld op 20 Ke. De over last is dus minimaal. Toen ik werd gevraagd projectleider van Park Zestienhoven te worden, ben ik eerst eens even gaan kijken in het gebied. Of beter gezegd; luisteren. Het viel me honderd procent mee!" DE ZESTIEN HOVEN Een grote inspiratiebron voor het toekomstige Park Zestien hoven is... de geschiedenis. Vanaf circa de twaalfde eeuw is de historie van het gebied bekend. Het doorliep een oer-Hollands rijtje: land bouw, veeteelt, vervening, veenwinning, waterplas en tenslotte inpoldering. Pas echt interessant wordt het vroeg achttiende eeuw. Rijke Rotterdamse burgers inves teerden hun geld in mooie boerderijen met landbouw gronden. Van lieverlee wer den die boerderijen (de zes tien hoven...) uitgebouwd tot ware lusthoven. Zo kon de eieenaar. als hii lanes Ife .iJtW -;a •«af zijn bezittingen wilde reizen, logeren in een herenhuis, enigszins van de boerderij verwijderd. Later werden aan zo'n landgoed dan ook nog eens allerlei bijgebouwen toegevoegd, zoals een thee huis, tuinmanswoning, koets huis en oranjerie. NUT EN GENOEGEN Kortom: nut en genoegen werden door deze welgestel de oer-Rotterdammers slim gecombineerd. De aankoop van grond en de opbrengs ten van de boeren vormden een lekker appeltje voor de dorst. Terwijl deze gegoede burgers vakantie vierden op hun mooie buitenplaatsen, hielden ze tegelijkertijd van uit hun oranjerie met een schuin oog hun investering in de gaten; de boerderij en de landgoederen. Bij voor keur via een rijtoertje langs de moestuinen, boomgaar den en akkers. Vergelijk het met de hedendaagse miljo nair die af en toe even een blik werpt op de AEX-index en daarna weer vrolijk verder leeft. AEX-index?! Die keldert toch alleen maar? Zit de krediet crisis niet in de weg bij de verkoop van deze luxueuze woningen in Park Zestienho ven? Arjan: "Vooralsnog ge ven de makelaars aan dat onze doelgroep daar minder last van heeft. We ziin zeer tevreden over de verkopen tot nu toe." WARM EN BEHAAGLIJK WONEN Goed, terug naar de welge stelde Rotterdammer die vakantie viert in eigen con treien en geniet van al het schoons de natuur hem te bieden heeft. Arjan: "De geschiedenis van het gebied vormde een rijke inspiratie bron voor ons. Vandaar dat we nu spreken over de buitenplaats ven de 21e eeuw. De lanen worden breed, de kavels ruim, er ko men vijvers, singels, buiten plaatsen, bloemenweides, vrije kavels, luxe villa's, tuinen, en ga zo maar door. De architectuur wordt eigen- tiids en ambitieus. Wat ik zelf het belangrijkste vind is dat mensen zich prettig voe len in een woning en hun omgeving. Het moet warm en behaaglijk aanvoelen. In Park Zestienhoven zijn alle deze elementen meegeno men. Het is goed doordacht. Ik weet zeker dat we met de huidige plannen het rijke, weldadige gevoel van vroe ger weer terughalen!"

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 29